Darowizna nieruchomości

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium Polski, a więc m.in. nabycie w drodze darowizny nieruchomości lub praw do lokalu mieszkalnego.
W przypadku darowizny obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy.

Natomiast obowiązek zapłaty podatku, przy nabyciu w drodze darowizny, powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Podatek pobierany jest przez notariusza, który występując tu w roli płatnika podatku od spadków i darowizn, oblicza i pobiera go oraz wpłaca we właściwym terminie na rachunek urzędu skarbowego

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium Polski, a więc m.in. nabycie w drodze darowizny nieruchomości lub praw do lokalu mieszkalnego.

W przypadku darowizny obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy. Natomiast obowiązek zapłaty podatku, przy nabyciu w drodze darowizny, powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Podatek pobierany jest przez notariusza, który występując tu w roli płatnika podatku od spadków i darowizn, oblicza i pobiera go oraz wpłaca we właściwym terminie na rachunek urzędu skarbowego.

Ustalenie podstawy opodatkowania

Podstawą opodatkowania, przy nabyciu w drodze darowizny, jest wartość nabytej nieruchomości lub prawa majątkowego, ustalona według jej stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli z dnia sporządzenia aktu notarialnego. Jeżeli wartość nieruchomości lub nabytego prawa do lokalu określona przez nabywcę odbiega od ich wartości rynkowej, urząd skarbowy ma prawo określić wartość rynkową tych nieruchomości lub praw na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju z uwzględnieniem stopnia ich zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Ponadto, ustalając podstawę opodatkowania, należy od wartości nieruchomości czy prawa majątkowego odliczyć tzw. kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, która wynosi:

• 9637 PLN, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (do której zalicza się małżonka podatnika, jego pasierba, zstępnych, wstępnych, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów),

• 7276 PLN, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (do której zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych),

• 4902 PLN, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (do której zalicza się wszystkich innych nabywców poza wyżej wymienionymi).

Wysokość podatku

Wysokość podatku również ustala się biorąc pod uwagę grupę podatkową, do której zaliczony jest nabywca, a podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku wg skali z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przy czym stawki podatku wynoszą 3, 5, 7, 9, 12, 16 i 20 proc. i stosuje się je odpowiednio w zależności od przynależności nabywcy do ww. grup podatkowych.

Przykład

Podatnik darował dom o wartości 120 000 PLN córce swojej konkubiny. Obdarowana to osoba z III grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatek oblicza się w następujący sposób:

Od podstawy opodatkowania należy odjąć kwotę wolną od podatku, czyli 4902 PLN (dla III grupy podatkowej).

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, a więc od kwoty:

120 000 – 4902 = 115 098

Podatek wynosi:

2877,90 + 20% (115 098 – 20556) = 2877,90 + 18 908,40 = 21 786,30 zł.

Ulga mieszkaniowa

W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym m.in. w drodze darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej – do podstawy opodatkowania nie wlicza się ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga ta przysługuje wyłącznie osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

• są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu w Polsce,

• nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

• nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

• nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu oraz

• będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat, chyba że zbycie budynku lub lokalu nastąpi na rzecz innego z obdarowanych lub jest uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub lokalu nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Przykład

Matka darowała synowi mieszkanie o wielkości 100 m2 o wartości 200 000 PLN. Syn, będąc obywatelem polskim, nie był właścicielem innego lokalu ani budynku mieszkalnego, nie był również najemcą żadnych nieruchomości i zobowiązał się jednocześnie do zamieszkiwania w otrzymanym mieszkaniu przez 5 lat. W tej sytuacji nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2. Ponieważ podstawa opodatkowania wynosi 0, również podatek jest równy 0, czyli w powyższej sytuacji obdarowany nie będzie musiał zapłacić podatku.

Sprzedaż czy darowizna?

O tym, co jest korzystniejsze podatkowo: sprzedaż czy darowizna nieruchomości, decydują przede wszystkim następujące kwestie:

• przynależność do grup podatkowych stron umowy, w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn – uprzywilejowaną grupą w kwestii podatku od spadków i darowizn jest oczywiście grupa I, czyli: małżonek podatnika, jego pasierb, zstępni, wstępni, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie oraz

• posiadanie lub własność innego budynku lub lokalu mieszkalnego,

• możność zamieszkania w nabytym mieszkaniu czy budynku przez kolejne 5 lat od dnia nabycia, jak również ewentualne,

• planowanie zakupu innej nieruchomości lub lokalu w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości.

Przykład

Teściowa planuje przekazać synowej lokal mieszkalny o wartości 200 000 PLN, który nabyła dwa lata wcześniej. Synowa jest właścicielką innego budynku mieszkalnego. W przypadku sprzedaży lokalu teściowa będzie zobowiązana do zapłaty 10 proc. podatku dochodowego od dochodu otrzymanego ze sprzedaży, tj. kwoty 20 000 PLN (10 proc. x 200 000) – biorąc pod uwagę fakt, że nie zamierza kupić innego budynku lub lokalu w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży.

W przypadku darowizny obciążenie podatkiem od spadków i darowizn wyniesie:

200 000 – 9637 = 190 363 PLN – podstawa opodatkowania.

Podatek obliczony wg skali z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynosi:

822,20 PLN + 7% (190 363 – 20 556) = 822,20 + 7% x 169 807 = 822,20 + 11 886,49 = 12 708,69 PLN

Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku sprzedaży mieszkania podatek dochodowy wyniesie 20 000 PLN, a w przypadku jego darowizny synowa musiałaby zapłacić podatek od spadków i darowizn w wysokości 12 708,69 PLN, korzystniejsze finansowo dla stron umowy będzie dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego.

Podstawa prawna:

ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn.zm.),

art. 28 oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl


Renata Fleszar
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...