Czy PKO BP pójdzie drogą największego banku na Węgrzech OTP?

Historia obu banków jest podobna jak dwie krople wody. Sprywatyzowany dwanaście lat temu OTP ma dziś udziały w Bułgarii i na Słowacji, a Skarb Państwa zachował sobie w nim tylko złotą akcję.
Nawet początek prywatyzacji PKO BP jest kopią drogi OTP, który zaczął od sprzedaży 18 proc. akcji. Gdyby historia miała się powtórzyć, Skarb Państwa powinien w kolejnych latach pozbywać się następnych pakietów w PKO BP i w końcu zejść prawie do zera. – To mało prawdopodobne – twierdzi Grzegorz Zawada, analityk Erste Banku. Czasy się zmieniły, a dzieje prywatyzacji na Węgrzech są mniej burzliwe niż w Polsce. Węgrzy bez większych skrupułów pozbywali się swoich narodowych klejnotów, chociaż w spółkach ważnych dla gospodarki potrafili utrzymać kontrolę. W koncernie naftowym MOL węgierski rząd nie ma wprawdzie większości, ale nadal zachował w nim mocne wpływy. Węgrzy potrafili walczyć o swoje, gdy przed trzema laty ważyły się losy petrochemicznej firmy TVK, zagrożonej wrogim przejęciem (nieoficjalnie mówiło się wówczas, że apetyt na nią ma rosyjski Gazprom). Budapeszt wybronił firmę, a większościowe udziały przejął w nim MOL.
– Na razie klimat polityczny w Polsce nie sprzyja sprzedaży PKO BP w takim tempie jak OTP – uważa Zawada. Jednak gdyby tylko nadarzyła się okazja, pod młotek poszłoby najpierw 10 proc. akcji PKO BP, gdyż po sprzedaży takiego pakietu Skarb Państwa nadal zachowa nad bankiem kontrolę. To jednak pieśń przyszłości, chyba że rząd będzie usilnie szukał pieniędzy, by załatać dziurę budżetową. – Nie sądzę jednak, by następny etap prywatyzacji PKO BP mógł nastąpić w perspektywie 2-3 lat – uważa G. Zawada. Nic jednak do końca nie wiadomo, gdyż sektor bankowy należy do najbardziej skonsolidowanych branż na świecie. Nie można więc wykluczyć, że i o PKO BP zapyta któryś z globalnych graczy. Tak jak zdarzyło się to przed kilkoma laty z Bankiem Handlowym, który miał pozostać rdzennie polską instytucją, a zakończył jako jeden z podmiotów Citigroup.
Prywatyzacja PKO BP może potoczyć się według podobnego scenariusza. Nie ma natomiast większych nadziei, by bank powtórzył zagraniczny sukces OTP i stał się mocnym podmiotem na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Z grona nowych państw Unii Europejskiej to Węgrzy grają tam pierwsze skrzypce. Do OTP należy dziś bułgarski DSK Bank i słowacki Banka Slovenska. Zagraniczne zdobycze OTP to przede wszystkim efekt prywatyzacji w krajach naszego regionu, która już na taką skalę się nie powtórzy. OTP zdążył wsiąść do prywatyzacyjnego pociągu, na który PKO BP się spóźnił.
Prezes PKO BP Andrzej Podsiadło zapewnia wprawdzie, że PKO BP ruszy za granicę, ale na razie nie wiadomo, za którą i kiedy. PKO BP jest już na Ukrainie, gdzie w sierpniu przejął bank KBU z 18 oddziałami i 48 filiami. Trudno przypuszczać, by zmierzał na Zachód, ale i na rynkach ościennych trudno mu szukać miejsca. Czechy i Słowację podzielili między sobą zagraniczni gracze: KBC, Erste, Societe Generale, BACA i Raiffeisen. W krajach nadbałtyckich mocną pozycję mają banki skandynawskie, na Białorusi trudno planować jakiekolwiek inwestycje, natomiast w Rosji z tamtejszą konkurencją PKO BP nie jest w stanie się zmierzyć. – Pozostają przejęcia selektywne, na przykład w bankowości hipotecznej – uważa G. Zawada.
To jednak na razie małe zmartwienie, gdyż PKO BP ma co robić na własnym podwórku. Dla Węgrów zagraniczna ekspansja to być albo nie być, ponieważ ich rynek krajowy jest zbyt mały dla dużych banków. PKO BP nie ma tego problemu, gdyż w 38-milionowym kraju, prawie cztery razy większym od Węgier, ma wystarczająco liczną klientelę. Poza tym działa na rynku, który ma lepsze perspektywy niż Węgry. Na przykład w Polsce udział kredytów w PKB wynosi zaledwie 28,6 proc., a na Węgrzech zbliża się powoli do 40 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mocny rynek jest siłą PKO BP. Jeżeli potrafi ją wykorzystać, może spróbuje swoich sił również za granicą.
Stanisław Koczot


Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...