Dziedziczenie małego przedsiębiorstwa

Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.
W przypadku dziedziczenia przedsiębiorstwa ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od tego podatku nabycia w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części.
Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 określa szczegółowe warunki tego zwolnienia, stanowiąc, że zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych – w przypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Jak stwierdził NSA w swoim wyroku z 12 maja 1999 r. (sygn. akt SA/Bk 1048/98), pojęcie „zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy” powinno być rozumiane szeroko, tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, a zatem do ustalenia podstawy opodatkowania przy dziedziczeniu zakładu konieczne jest ustalenie między innymi wartości jego wyposażenia (urządzeń, produktów, materiałów). Na pewno więc nie będzie podlegało temu zwolnieniu nabycie w drodze spadku lub darowizny na przykład parku maszynowego należącego uprzednio do zakładu czy jego budynków. Inna definicja zakładu – przedsiębiorstwa podkreśla, że jest to wyłącznie zbiór rzeczy i praw majątkowych o charakterze zbywalnym, dlatego też nie można zaliczyć do zakładu, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 10, praw o charakterze osobistym i praw wynikających ze stosunków innych niż cywilnoprawne (np. administracyjnych), gdyż nie mogą być o­ne przedmiotem skutecznej darowizny ani spadku.

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 obejmuje zwolnieniem także nabycie części zakładu wytwórczego. NSA w wyroku z 21 lipca 1999 r. (sygn. akt III SA 7979/98 r.) stwierdził, że użyty w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) zwrot „zakładu (...) lub jego części”, bez bliższego określenia, nie dawał podstaw do ograniczenia jego stosowania do fizycznie wydzielonej części zakładu, z wyłączeniem z zakresu tego przepisu ułamkowej części zakładu. Stąd nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.

Nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.


Warunkiem uzyskania zwolnienia jest prowadzenie przez nabywcę zakładu w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Przyjęcie spadku ma miejsce w dniu złożenia przez spadkobiercę oświadczenia przed sądem, co może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku, bądź z upływem wskazanego terminu, w przypadku niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę.

Kolejna wątpliwość, jaka powstaje przy stosowaniu omawianego przepisu, dotyczy użytego w nim pojęcia „prowadzenie zakładu przez nabywcę w stanie niepogorszonym”. Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy – w przypadku gdy na przykład nie posiada odpowiednich kwalifikacji – w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.
Tym bardziej że, jak stwierdził NSA w wyroku z 23 listopada 1994 r. (sygn. akt III SA 389/94), małoletni spadkobierca może korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 10, jeżeli zostaną spełnione wymienione w tym przepisie wymogi, do złożenia zaś w imieniu małoletniego oświadczenia o dalszym prowadzeniu zakładu przez okres co najmniej 5 lat uprawnieni są jego przedstawiciele ustawowi, którymi są jego rodzice.
Trudno przypuszczać, by małoletni spadkobierca mógł, co do zasady, samodzielnie, świadcząc osobiście pracę, prowadzić zakład wytwórczy, a mimo to sąd uznał możliwość uzyskania przez niego omawianej ulgi.

Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.


Wymagany przez ustawę stan niepogorszony zakładu nie powinien odnosić się do jego ogólnej kondycji gospodarczej, która niejednokrotnie nie jest zależna tylko od działań właściciela czy osób zarządzających zakładem, lecz raczej do zachowania jego stanu ilościowego (i ma na celu eliminowanie niepożądanych zjawisk polegających na przykład na cichym wyprzedawaniu majątku zakładu) bądź też dochowania należytej staranności w prowadzeniu spraw zakładu.

Aldona Matysiak
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
• ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. Nr 146, poz. 1546
Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...