Czy standardy pracy dorównają technologii?

Koncerny komputerowe Hewlett-Packard, IBM i Dell przyjęły wspólny kodeks postępowania na rynku pracy. Jego krytycy twierdzą, że nie chroni dostatecznie praw pracowniczych. Nowy kodeks będzie obowiązywał także w przedsiębiorstwach współpracujących z nimi, dostawcami części komputerowych. Uczestniczyły o­ne wszystkie w jego opracowaniu. Zalecany jest także dla całej sieci poddostawców.
Przedstawiciel zarządu HP powiedział, że jeśli jakieś przedsiębiorstwo będzie łamało te zasady, to narazi się na utratę kontraktów. Teraz trwa dyskusja, czy kontrolę nad jego wprowadzeniem będzie sprawował każdy koncern osobno, czy też powstanie jedna komisja wspólna. Tak więc kodeks obejmie ogromną część, niemal całość, przemysłu elektronicznego na świecie.
Praca globalna, płaca lokalna
HP twierdzi, że większość zasad obowiązywała w przedsiębiorstwie już od trzech lat. Obecnie doprecyzowano je i rozszerzono zasięg oddziaływania. Już w roku bieżącym przeprowadzono 50 kontroli przestrzegania praw pracowniczych w fabrykach tego koncernu w Meksyku, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i w Europie.
Kodeks opracowano, jak stwierdzono, w związku z globalnym działaniem tych przedsiębiorstw. W części dotyczącej pracy stwierdza się np., że pracownicy muszą być traktowani zgodnie z prawem danego kraju, a wynagrodzenie nie może być niższe niż obowiązująca tam płaca minimalna. Tydzień pracy nie może przekroczyć 60 godzin łącznie z nadgodzinami, a pracownikowi należy się przynajmniej jeden dzień wolny. Zabrania się zatrudniania dzieci oraz więźniów wbrew ich woli. Pracownicy mogą przystępować do organizacji i związków zawodowych, zgodnie z prawem danego kraju.
Zapóźniona sfera społeczna
Kodeks być może jest też odpowiedzią na raport brytyjskiej Katolickiej Agencji Rozwoju Zagranicznego (Catholic Agency for Overseas Development – CAFOD), która w styczniu br. oskarżyła właśnie HP, IBM i Dell o niewłaściwe traktowanie pracowników w Meksyku, Chinach i Tajlandii. Napisano, że pracują o­ni w nieludzkich warunkach za ekstremalnie niską płacę. Zasady obowiązujące w tamtejszych przedsiębiorstwach znacznie odbiegały od standardów przyjętych przez Międzynarodową Organizację Pracy o­nZ.
Dołączono listę skandalicznych zachowań w tych fabrykach: wymuszano nadgodziny, wynagrodzenie było niższe niż obowiązująca płaca minimalna, pracownicy byli pozbawieni opieki zdrowotnej, nie płacono składek na ubezpieczenia społeczne, pozbawiano dodatków. Pewien pracownik nie został zwolniony na pogrzeb ojca. Podczas rekrutacji niektórym kobietom kazano rozebrać się do naga i sprawdzano, czy nie mają tatuaży. Przedstawiciele agencji stwierdzili wówczas, że przemysł IT być może jest awangardą w technologii, ale w dziedzinie standardów pracowniczych jest zapóźniony.
Skandaliczna rozpiętość płac
CAFOD oceniła kodeks pozytywnie, chociaż, zdaniem agencji, nadal nie odpowiada na niektóre pytania. Nie gwarantuje np. pracownikom prawa do organizowania się w związki zawodowe w ramach tego samego przedsiębiorstwa w skali globalnej. Jest to ważne, gdyż wiele fabryk zlokalizowano w tych częściach świata, w których prawa pracownicze nie są chronione w dostatecznym stopniu. Szokująca też jest rozpiętość zarobków, np. pracownik w Tajlandii zarabia 4 dolary dziennie, a dyrektor generalny tej samej firmy 200 tys. dolarów dziennie.
Stanisław Klimaszewski


Infor.pl
Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...