Czy standardy pracy dorównają technologii?

Koncerny komputerowe Hewlett-Packard, IBM i Dell przyjęły wspólny kodeks postępowania na rynku pracy. Jego krytycy twierdzą, że nie chroni dostatecznie praw pracowniczych. Nowy kodeks będzie obowiązywał także w przedsiębiorstwach współpracujących z nimi, dostawcami części komputerowych. Uczestniczyły o­ne wszystkie w jego opracowaniu. Zalecany jest także dla całej sieci poddostawców.
Przedstawiciel zarządu HP powiedział, że jeśli jakieś przedsiębiorstwo będzie łamało te zasady, to narazi się na utratę kontraktów. Teraz trwa dyskusja, czy kontrolę nad jego wprowadzeniem będzie sprawował każdy koncern osobno, czy też powstanie jedna komisja wspólna. Tak więc kodeks obejmie ogromną część, niemal całość, przemysłu elektronicznego na świecie.
Praca globalna, płaca lokalna
HP twierdzi, że większość zasad obowiązywała w przedsiębiorstwie już od trzech lat. Obecnie doprecyzowano je i rozszerzono zasięg oddziaływania. Już w roku bieżącym przeprowadzono 50 kontroli przestrzegania praw pracowniczych w fabrykach tego koncernu w Meksyku, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i w Europie.
Kodeks opracowano, jak stwierdzono, w związku z globalnym działaniem tych przedsiębiorstw. W części dotyczącej pracy stwierdza się np., że pracownicy muszą być traktowani zgodnie z prawem danego kraju, a wynagrodzenie nie może być niższe niż obowiązująca tam płaca minimalna. Tydzień pracy nie może przekroczyć 60 godzin łącznie z nadgodzinami, a pracownikowi należy się przynajmniej jeden dzień wolny. Zabrania się zatrudniania dzieci oraz więźniów wbrew ich woli. Pracownicy mogą przystępować do organizacji i związków zawodowych, zgodnie z prawem danego kraju.
Zapóźniona sfera społeczna
Kodeks być może jest też odpowiedzią na raport brytyjskiej Katolickiej Agencji Rozwoju Zagranicznego (Catholic Agency for Overseas Development – CAFOD), która w styczniu br. oskarżyła właśnie HP, IBM i Dell o niewłaściwe traktowanie pracowników w Meksyku, Chinach i Tajlandii. Napisano, że pracują o­ni w nieludzkich warunkach za ekstremalnie niską płacę. Zasady obowiązujące w tamtejszych przedsiębiorstwach znacznie odbiegały od standardów przyjętych przez Międzynarodową Organizację Pracy o­nZ.
Dołączono listę skandalicznych zachowań w tych fabrykach: wymuszano nadgodziny, wynagrodzenie było niższe niż obowiązująca płaca minimalna, pracownicy byli pozbawieni opieki zdrowotnej, nie płacono składek na ubezpieczenia społeczne, pozbawiano dodatków. Pewien pracownik nie został zwolniony na pogrzeb ojca. Podczas rekrutacji niektórym kobietom kazano rozebrać się do naga i sprawdzano, czy nie mają tatuaży. Przedstawiciele agencji stwierdzili wówczas, że przemysł IT być może jest awangardą w technologii, ale w dziedzinie standardów pracowniczych jest zapóźniony.
Skandaliczna rozpiętość płac
CAFOD oceniła kodeks pozytywnie, chociaż, zdaniem agencji, nadal nie odpowiada na niektóre pytania. Nie gwarantuje np. pracownikom prawa do organizowania się w związki zawodowe w ramach tego samego przedsiębiorstwa w skali globalnej. Jest to ważne, gdyż wiele fabryk zlokalizowano w tych częściach świata, w których prawa pracownicze nie są chronione w dostatecznym stopniu. Szokująca też jest rozpiętość zarobków, np. pracownik w Tajlandii zarabia 4 dolary dziennie, a dyrektor generalny tej samej firmy 200 tys. dolarów dziennie.
Stanisław Klimaszewski


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...