Chiny zachęcają polskie firmy

Chiny chętnie zaimportują, również z Polski, urządzenia elektromechaniczne, maszyny, produkty wysokich technologii, a także odzież czy nawozy sztuczne. O możliwościach rozwoju polsko-chińskiej wymiany gospodarczej rozmawiano w krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, w której gościła delegacja przedstawicieli ambasady Chin, Ministerstwa Gospodarki Chin oraz Chińskiego Centrum Handlu Zagranicznego.

Xu Bing, wiceprezes Chińskiego Centrum Handlu Zagranicznego jako przykład otwarcia rynku chińskiego na świat po ich przystąpieniu do Światowej Organizacji Handlu wymienił politykę celną, zgodnie z którą ustawicznie maleją cła importowe, przykładowo z 11,7 proc. w 2001 roku do 9,9 proc. w roku bieżącym. Chiny eliminują też ograniczenia ilościowe wobec towarów importowanych, a także znoszą kontyngenty wwozowe, choćby na samochody. Dzięki takiej polityce import do Chin rośnie przeciętnie o 36 proc. rocznie. – Polska jest znaczącym środkowoeuropejskim partnerem handlowym Chin, więc zachęcamy swoje firmy do współpracy z polskimi, zaś oferentów towarów i usług do prezentowania swojej oferty – stwierdził Xu Bing. Wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej, Stanisław Osieka zwrócił uwagę chińskich gości, że wśród firm stowarzyszonych w Izbie znajdują się znani w świecie producenci wyrobów chętnie widzianych na chińskim rynku, na przykład krakowska „Vistula” – producent markowej odzieży męskiej, ComArch – uznany specjalista w dziedzinie projektowania oprogramowania informatycznego, czy tarnowskie „Azoty”, wytwarzające nawozy sztuczne i produkty chemiczne, oraz wyraził pogląd, iż małopolscy przedsiębiorcy chętnie wzięliby udział w misji gospodarczej do Chin.
Xu Bing potwierdził, że niektóre polskie firmy przenoszą produkcję do Chin z powodu niższych kosztów pracy, lecz nie określił skali zjawiska. Podkreślił natomiast zainteresowanie Chin ściąganiem inwestycji bezpośrednich. W 2004 roku inwestycje zagraniczne w Chinach sięgnęły 60,6 mld USD, zaś od chwili otwarcia się Chin na świat w 1978 roku wyniosły o­ne ponad 562 mld dolarów, w czym udział Polski jest na razie niewielki. Chińskie inwestycje zewnętrzne wynoszą około 30 mld USD. – Chiny zachęcają swoje firmy do inwestycji i prowadzenia działalności biznesowej w Polsce – podkreślił Xu Bing.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Grochala-Włodek


Infor.pl
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...