Jednak pomoc dla bankruta

Radykalny plan restrukturyzacji włoskich linii lotniczych Alitalia został zaaprobowany przez Komisję Europejską, ale decyzja spotkała się z krytyką rywali, których zdaniem chodzi o niezgodną z prawem pomoc państwa dla nierentownego przewoźnika.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej utrzymują, że restrukturyzacji, obejmującej pożyczkę włoskiego rządu w kwocie 400 mln euro, nie można kwalifikować jako pomocy państwowej. Zgodnie z planem kapitał Alitalii ma być zwiększony do 1,2 mld euro, a sama firma podzielona na dwie odrębne spółki. – Na podstawie wnikliwej i szczegółowej analizy Komisja doszła do wniosku, że w tej rekapitalizacji nie ma jakiejkolwiek pomocy państwa – oświadczył unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot.
Obowiązujące w Unii Europejskiej regulacje wykluczają możliwość udzielania europejskim liniom lotniczym pomocy państwowej więcej niż jeden raz, zgodnie z zasadą „jeden raz, ostatni raz”. Alitalia, która zeszły rok zakończyła ze stratą 812 mln euro, otrzymała już pomoc finansową rządu Włoch w 1997 r.
W Rzymie decyzję Brukseli przyjęto z zadowoleniem. Minister transportu Pietro Lunardi określił ją jako żywotne wsparcie dla samej Alitalii, ale dodał, że flagowy przewoźnik Włoch ma wciąż przed sobą bardzo trudne czasy. – Decyzja ta nie jest równoznaczna z rozwiązaniem kryzysu Alitalii – argumentował Lunardi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Plan restrukturyzacji, najogólniej biorąc, polega na rozbiciu Alitalii na spółkę AZ Fly, która będzie zajmować się organizacją przewozów powietrznych, i spółkę AZ Services, do której należeć będą wszystkie operacje naziemne. W 2004 r. Alitalia przewiozła 22,2 mln pasażerów o 1,4 proc. mniej niż w roku poprzednim, zatrudniała 20 575 pracowników, jej flota powietrzna składała się ze 184 samolotów, w tym 156 maszyn obsługujących rejsy na krótki i średni dystans i 28 maszyn dalekiego zasięgu. Komisja Europejska przypomniała, że mniejszościowy udział włoskiego rządu w rekapitalizacji AZ Fly do kwoty 1,2 mld euro musi odbywać się na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w przypadku prywatnych inwestorów.
Inni przewoźnicy bardzo krytycznie ustosunkowali się do oświadczenia Komisji Europejskiej. Niemiecka Lufthansa poinformowała, że studiuje decyzję UE i rozważa wniesienie zażalenia.
Z kolei rzeczniczka British Airways dostrzegła w tej decyzji prawdziwą przeszkodę dla tak potrzebnego procesu konsolidacji europejskich linii lotniczych.
Tadeusz Barzdo


Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...