Jednak pomoc dla bankruta

Radykalny plan restrukturyzacji włoskich linii lotniczych Alitalia został zaaprobowany przez Komisję Europejską, ale decyzja spotkała się z krytyką rywali, których zdaniem chodzi o niezgodną z prawem pomoc państwa dla nierentownego przewoźnika.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej utrzymują, że restrukturyzacji, obejmującej pożyczkę włoskiego rządu w kwocie 400 mln euro, nie można kwalifikować jako pomocy państwowej. Zgodnie z planem kapitał Alitalii ma być zwiększony do 1,2 mld euro, a sama firma podzielona na dwie odrębne spółki. – Na podstawie wnikliwej i szczegółowej analizy Komisja doszła do wniosku, że w tej rekapitalizacji nie ma jakiejkolwiek pomocy państwa – oświadczył unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot.
Obowiązujące w Unii Europejskiej regulacje wykluczają możliwość udzielania europejskim liniom lotniczym pomocy państwowej więcej niż jeden raz, zgodnie z zasadą „jeden raz, ostatni raz”. Alitalia, która zeszły rok zakończyła ze stratą 812 mln euro, otrzymała już pomoc finansową rządu Włoch w 1997 r.
W Rzymie decyzję Brukseli przyjęto z zadowoleniem. Minister transportu Pietro Lunardi określił ją jako żywotne wsparcie dla samej Alitalii, ale dodał, że flagowy przewoźnik Włoch ma wciąż przed sobą bardzo trudne czasy. – Decyzja ta nie jest równoznaczna z rozwiązaniem kryzysu Alitalii – argumentował Lunardi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Plan restrukturyzacji, najogólniej biorąc, polega na rozbiciu Alitalii na spółkę AZ Fly, która będzie zajmować się organizacją przewozów powietrznych, i spółkę AZ Services, do której należeć będą wszystkie operacje naziemne. W 2004 r. Alitalia przewiozła 22,2 mln pasażerów o 1,4 proc. mniej niż w roku poprzednim, zatrudniała 20 575 pracowników, jej flota powietrzna składała się ze 184 samolotów, w tym 156 maszyn obsługujących rejsy na krótki i średni dystans i 28 maszyn dalekiego zasięgu. Komisja Europejska przypomniała, że mniejszościowy udział włoskiego rządu w rekapitalizacji AZ Fly do kwoty 1,2 mld euro musi odbywać się na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w przypadku prywatnych inwestorów.
Inni przewoźnicy bardzo krytycznie ustosunkowali się do oświadczenia Komisji Europejskiej. Niemiecka Lufthansa poinformowała, że studiuje decyzję UE i rozważa wniesienie zażalenia.
Z kolei rzeczniczka British Airways dostrzegła w tej decyzji prawdziwą przeszkodę dla tak potrzebnego procesu konsolidacji europejskich linii lotniczych.
Tadeusz Barzdo


Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...