Kiedy podatnik otrzyma zwrot VAT

Gdy podatek naliczony w okresie rozliczeniowym jest wyższy od podatku należnego, to podatnik ma prawo obniżyć o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy. Może również otrzymać zwrot różnicy na rachunek bankowy.
W obrocie gospodarczym występowanie nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym związane jest w szczególności z dokonywaniem dużych zakupów inwestycyjnych lub też z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej według stawek obniżonych VAT (np. w przypadku eksportu towarów). W takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzenie mechanizmu pozwalającego podatnikom na rozliczenie kwot takiej nadwyżki. Funkcję taką spełnia bezpośredni zwrot podatku naliczonego na rachunek bankowy podatnika. Sprawne funkcjonowanie tego mechanizmu jest szczególnie ważne, gdy nadwyżka podatku naliczonego występuje stale. Systematyczne przenoszenie kwot nadwyżki tego podatku na następne okresy rozliczeniowe faktycznie spowodowałoby, że to podatnik byłby zmuszony finansować przez długi okres koszt tego podatku. W pewnych sytuacjach, np. gdy podatnik zakończył wykonywanie czynności opodatkowanych, to o­n ponosiłby ostateczny koszt VAT. Stan taki byłby w oczywisty sposób sprzeczny z zasadą neutralności VAT dla podatników – podkreślają eksperci podatkowi z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Zwrot różnicy podatku

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. W art. 87 ust. 3-6 jednak zawarte zostały szczególne postanowienia odnośnie do terminu zwrotu bezpośredniego. Analiza tych postanowień szczególnych wskazuje, że przepis art. 87 ust. 2 dotyczy zasadniczo:
• kwot podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw ich wieczystego użytkowania – jeżeli zostały o­ne zaliczone do środków trwałych nabywcy;
• kwot podatku naliczonego równych 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa (czyli 22 proc.) oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w związku z którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Środki trwałe, wartości niematerialne i prawne

Prawo do uzyskania zwrotu na warunkach określonych w art. 87 ust. 2 ustawy przysługuje podatnikowi zasadniczo już w chwili nabycia towarów (usług) uznanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Nie jest konieczne w tym przypadku wprowadzenie danego zakupu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika (np. inwestycje w toku). W tym zakresie występuje więc pewna różnica między przepisami regulującymi podatek dochodowy oraz VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego w celu uznania towaru za środek trwały konieczne jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz poddanie amortyzacji. Natomiast z punktu widzenia VAT wystarcza możliwość „zaliczenia” takiego zakupu do środków trwałych, czyli uznanie, że zakup taki stanie się środkiem trwałym w przyszłości – zwracają uwagę specjaliści z Baker & McKenzie.
Mimo że omawiany przepis jest w tej kwestii nieprecyzyjny, taka interpretacja tej regulacji jest powszechnie akceptowana i należy ją uznać za prawidłową. Interpretacja odmienna (czyli możliwość uzyskania zwrotu dopiero po wprowadzeniu danego obiektu do ewidencji środków trwałych) byłaby sprzeczna z intencją ustawodawcy. Oznaczałoby to, że podatek naliczony z tytułu zakupów inwestycyjnych podlegałby zwrotowi w terminie 180 dni (o którym mowa w dalszej części), co byłoby sprzeczne z celem tego przepisu. Prawidłowość takiej interpretacji potwierdza również to, że ustawodawca użył określenia „zaliczanych”, a nie „zaliczonych”. Sugeruje to, że ustawodawcy chodziło o sam fakt zaliczenia do środków trwałych (również w przyszłości), a nie kwestię czasu, w którym zostało to dokonane.
Od 1 czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania. Przed tą datą zastosowanie miał w takim przypadku, co do zasady, termin 180-dniowy. Regulacja taka była niekorzystna dla podatników realizujących duże inwestycje związane z nieruchomościami.

Dostawy towarów i świadczenie usług poza Polską

Od początku czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu przysługuje również w przypadku kwot podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z dostawą towarów oraz świadczenia usług poza terytorium Polski, o ile nie przekraczają o­ne 22 proc. tego obrotu. W pozostałych przypadkach będzie miał zastosowanie termin 180-dniowy.

Różnica podatku na rachunek bankowy

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika.

UWAGA
Od 1 czerwca 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania.

Konsekwencje nieterminowego zwrotu nadwyżki

Może się zdarzyć, że postępowanie wyjaśniające nie zostanie przez urząd skarbowy wszczęte, a mimo to zwrot nie zostanie podatnikowi przyznany w terminie 60 dni. Wtedy przysługująca podatnikowi kwota zwrotu podlega oprocentowaniu równemu kwocie odsetek z tytułu zaległości podatkowej (czyli dwukrotność stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski). Warto pamiętać, że postępowanie wyjaśniające może zostać wszczęte przez urząd skarbowy tylko przed upływem 60 dni od daty złożenia przez podatnika deklaracji z wykazaną kwotą zwrotu – podkreślają eksperci z Baker & McKenzie. Jeśli postępowanie wyjaśniające potwierdzi prawo do zwrotu, urząd skarbowy dodatkowo musi zapłacić podatnikowi odsetki w wysokości połowy stopy procentowej właściwej w przypadku odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli jednak w wyniku kontroli urząd skarbowy stwierdzi, że zwrot został podatnikowi udzielony bezpodstawnie, podatnik będzie zobowiązany do oddania kwoty zwrotu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od daty jej wypłaty przez urząd skarbowy aż do dnia jej zwrócenia przez podatnika (w tym przypadku należy przyjąć, że datą zwrócenia tej kwoty przez podatnika jest dzień, w którym dokonany zostaje przelew na rachunek urzędu karbowego).

Krzysztof Tomaszewski


Infor.pl
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

pokaż więcej
Proszę czekać...