Kliknij w akredytywę

Banki mają w ofercie wszystkie instrumenty, o jakich tylko zamarzyć może importer lub eksporter, żeby mieć pełne poczucie bezpieczeństwa w kontraktach z zagranicznymi partnerami. Tak jest teraz, ale przyszłość należy do elektronicznych platform obsługi klienta.

Każdy eksporter zastanawia się, czy od kontrahenta dostanie zapłatę za swój towar. Każdy importer zachodzi w głowę, za co kupić towar, dla którego znalazł miejsce na rynku, w taki sposób, żeby nie narazić swojej firmy na utratę płynności. Jeden i drugi patrzą z niepokojem na kurs walutowy, bo każde drgnięcie złotego w górę lub w dół obniża lub podwyższa opłacalność przedsięwzięcia. Z tych podstawowych pytań narodziły się coraz bardziej wyrafinowane usługi, jakie oferują banki. A ich podstawową strategią wobec klientów jest zapewnienie im kompleksowości oferty, poczucia bezpieczeństwa i elastyczne odpowiadanie na potrzeby.
– Zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań i wierzytelności w postaci gwarancji bankowych, korzystanie przez eksporterów z finansowania udzielanego przez bank w formie dyskonta wierzytelności z odroczonymi terminami zapłaty to instrumenty najczęściej poszukiwane, jak również stosowane przez firmy sprzedające produkty lub zaopatrujące się na rynkach zagranicznych – mówi Ireneusz Kowalewski, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w Citibank Handlowy.

Eksporter z gwarancją

Najprostszym instrumentem jest gwarancja terminowej płatności. Bank, który udziela gwarancji, zobowiązuje się do zapłaty zobowiązania w określonym terminie, gdyby w tym czasie jego klient sam nie zapłacił. Umowę o gwarancji kontraktowej może zawrzeć importer. Wtedy bank zobowiązuje się, że zapłaci za sprowadzany przez niego towar kontrahentowi.
Kontrahent, który dostał gwarancję banku, zyskuje na wiarygodności. Wiadomo, że bank ma dobrą opinię o jego możliwościach finansowych. Dzięki gwarancji bankowej importer może od kontrahenta dostać dłuższy termin zapłaty za sprowadzone towary. Unika dzięki temu szybkiego angażowania gotówki. Jednak jeśli kontrakt jest gorący, a konieczność zapłaty szybka, może się okazać konieczne złożenie polecenia wypłaty, które jest bezwarunkową formą regulowania zobowiązań w walutach.
Wychodzące polecenie wypłaty może złożyć importer za pośrednictwem swojego banku, żeby jego kontrahentowi zagraniczny bank niezwłocznie wypłacił pieniądze.
Akredytywa i inkaso dokumentowe to z kolei instrumenty, które warunkują wydanie przez bank dokumentów handlowych uprawniających do dysponowania towarem od faktycznej zapłaty za towar lub wystawienia weksla, albo też uzależniają wypłatę od dostarczenia dokumentów. O ile otwarcie akredytywy trochę trwa, bowiem dokumenty wędrują między bankami, o tyle inkaso jest procedurą niemal natychmiastową.

Elektroniczny handel

Właśnie dlatego, żeby obieg dokumentów nie opóźniał handlu, a firmy nie traciły czasu, przyszłość należy do elektronicznych platform wymiany handlowej.
– Oczekujemy, iż wyzwaniem dla banków staje się dalszy dynamiczny rozwój dotychczasowych elektronicznych platform obsługi, w szczególności z zakresu aplikacji zapewniających klientom oszczędność czasu oraz szerszy dostęp do informacji zapewnianych przez bank – mówi Ireneusz Kowalewski.
Kontrahenci będą mogli wkrótce składać zlecenia z własnej siedziby, a w dodatku otrzymywać od banku raporty o statusie zlecenia, kosztach, zakresie dokonanej przez nich lub na ich rzecz zapłaty. Jest to przyszłość już nieodległa, gdyż niektóre banki takie platformy zbudowały i rozszerzają stale dostępne na nich usługi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


SŁOWNIK
FORFAITING – polega na tym, że bank kupuje przyszłe należności wynikające z eksportu towarów. Klient banku dostaje gotówkę, a bank na podstawie odpowiednich dokumentów, takich jak weksel lub akredytywa, prawo do należności od partnera swojego klienta. Zwykle zawierany jest przy odroczonych terminach płatności.
FAKTORING – polega na tym, że bank, jego spółka zależna albo wyspecjalizowana firma przejmuje od swojego klienta prawa do bezspornych wierzytelności z odroczonym terminem zapłaty, a znaczna część gotówki trafia do klinta, zaraz gdy dostarczy bankowi fakturę. Bank może przyjąć też na siebie ryzyko wypłacalności odbiorcy, to znaczy że jego klient dostanie pieniądze nawet w przypadku bankructwa kontrahenta.
Akredytywa dokumentowa polega na tym, że bank, który ją otwiera na zlecenie importera, zobowiązuje się do zapłacenia eksporterowi określonej kwoty, gdy ten spełni przewidziane w akredytywie warunki.

Jacek Ramotowski


Infor.pl
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie
28 maja 2025

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług
28 maja 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej
28 maja 2025

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!
28 maja 2025

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

pokaż więcej
Proszę czekać...