Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

REKLAMA
REKLAMA
Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!
- Kiedy jest druga tura wyborów prezydenckich?
- W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?
- Kiedy kończy się cisza wyborcza?
- Na kogo można głosować w drugiej turze?
- Jak oddać ważny głos w drugiej turze wyborów?
- Jak ponownie zmienić miejsce głosowania?
- Co w przypadku zagubienia zaświadczenia o prawie do głosowania?
- Jak pomóc osobie z niepełnosprawnością?
Kiedy jest druga tura wyborów prezydenckich?
Ponowne głosowanie odbędzie się 1 czerwca 2025 r. Ten termin wynika z Kodeksu wyborczego. Zgodnie z przepisami, jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
REKLAMA
W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?
W drugiej turze wyborów prezydenckich będziemy mogli zagłosować od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Kiedy kończy się cisza wyborcza?
Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 30 maja 2025 r. i potrwa aż do końca niedzielnego głosowania. W tym czasie zabroniona jest agitacji wyborcza. Pamiętajmy, iż cisza wyborcza obowiązuje nie tylko w lokalu wyborczym. Przepisy zabraniają zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych.
Na kogo można głosować w drugiej turze?
W ponownym głosowaniu na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kandydują: Karol Tadeusz Nawrocki i Rafał Kazimierz Trzaskowski.
Jak oddać ważny głos w drugiej turze wyborów?
Znak „X” umieszczamy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Jeżeli umieścimy znak „X” przy nazwisku obu kandydatów, to głos będzie nieważny. Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki.
Sprawdź jak wygląda karta do głosowania > > >
Jak ponownie zmienić miejsce głosowania?
Jeżeli złożyliśmy wniosek o zmianę miejsca głosowania przed pierwszą turą, to będziemy ujęci w tym samym spisie wyborców również turze drugiej. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina iż wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie w kraju, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, będzie możliwe wyłącznie po:
• otrzymaniu z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania lub
• złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu ponownego głosowania, albo za pośrednictwem strony gov.pl.
Uwaga! Możemy to zrobić tylko do 29 maja 2025 r.
Co w przypadku zagubienia zaświadczenia o prawie do głosowania?
„Pamiętaj, chroń swoje zaświadczenie. Jeśli je zgubisz, zniszczysz lub ktoś Ci je ukradnie, to nie otrzymasz kolejnego i nie zagłosujesz nawet tam, gdzie mieszkasz” – informuje PKW.
Jak pomóc osobie z niepełnosprawnością?
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta jednak może mieć tylko techniczny charakter. Nie może polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA