Wyciąg bankowy potwierdza wpłatę

Wyciągi bankowe potwierdzające stałe przelewy mogą być dokumentami uprawniającymi do skorzystania z ulg podatkowych. Takim dokumentem będzie również wydruk komputerowy, który potwierdza wpłaty pieniędzy za pomocą konta internetowego.

Istnieją ulgi i odliczenia, które muszą być udokumentowane dowodami wpłat. Podatnicy coraz częściej korzystają z usług banków internetowych, które oferują wygodną formę rozliczeń pieniężnych. Wiele osób zawiera z tradycyjnymi bankami umowy stałych zleceń przelewów. Powstaje wtedy pytanie, czy w takich przypadkach wpłaty mogą być podstawą do odliczenia.

Do ulg, które mogą być w ten sposób dokumentowane, należą ulga internetowa, ulga remontowa w zakresie wpłat na fundusz remontowy (nie obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.) oraz ulga na darowizny.
Załóżmy, że podatnik posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, w którym ma stałe zlecenie na wpłaty dotyczące opłat za internet lub dokonuje w ten sposób wpłat na fundusz remontowy. Od banku otrzymuje wyciągi, z których wynika data i opis operacji oraz przekazana kwota. Taki dokument jest dowodem potwierdzającym dokonanie wydatków premiowanych ulgą.

Również w przypadku korzystania z usług banków internetowych nie ma przeszkód do skorzystania z odliczenia. Jeżeli podatnik dokonywał w ten sposób opłat za internet, wpłat na fundusz remontowy czy też tą drogą przekazał darowiznę pieniężną podlegającą odliczeniu w ramach 6-proc. limitu, stanowi to dowód poniesienia wydatku.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli płatność dokonywana jest za pomocą przelewu internetowego, potwierdzeniem dokonania wpłaty jest wydruk komputerowy. Musi z niego jednoznacznie wynikać:
• kwota dokonanej wpłaty, bo to o­na stanowi podstawę do wyliczenia przysługującego odliczenia,
• imię i nazwisko wpłacającego, bo odliczenia przysługują zasadniczo podatnikowi, który poniósł wydatek,
• data poniesienia wydatku, bo odliczeniu podlegają tylko wydatki faktycznie poniesione w danym roku podatkowym,
• tytuł wpłaty, bo tylko określone rodzaje wydatków podlegają odliczeniu,
• w przypadku ulgi internetowej w wydruku powinien znaleźć się także numer faktury, a w przypadku darowizny – nazwa i adres obdarowanego.

Przy uldze internetowej dodatkowo trzeba pamiętać o fakturze VAT. To o­na jest dokumentem pozwalającym na odliczenie ulgi. Faktura musi być wystawiona na imię i nazwisko podatnika, który dokonuje odliczenia. W tym przypadku tylko faktura VAT z dołączonym do niej wydrukiem potwierdzającym operacje z banku internetowego lub wyciąg z banku potwierdzający przelew stanowią podstawę do skorzystania z ulgi. Brak faktury – nawet jeżeli podatnik poniesie faktycznie wydatki na internet – pozbawią go możliwości zaoszczędzenia na podatku. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe w wiążących interpretacjach, np. postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 15 lipca 2005 r., nr 1437/ZI/423/277A/MJ/05, postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 28 lipca 2005 r., nr P-1/415/37/2005, publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl.).

Pamiętajmy, że tak jak w przypadku wszystkich innych dokumentów potwierdzających wydatki uprawniające do ulg, nie przesyłamy wydruków do urzędu skarbowego. Wydruki komputerowe i wyciągi bankowe – przy uldze internetowej wraz z fakturami – trzeba przechowywać na wypadek kontroli do czasu przedawnienia zobowiązania za dany rok podatkowy. Przedawnienie następuje po upływie 5 lat liczonych od końca roku, w którym było składane zeznanie podatkowe.

Aleksandra Tarka


Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...