Strzeż się wirusów

Wirusy komputerowe to programy, które mają za zadanie utrudnić pracę zwykłemu użytkownikowi komputera. Mogą również posłużyć do przejęcia przez niepożądane osoby poufnych danych. Właśnie mija 20 lat od powstania pierwszego z nich. Jak ustrzec się przed takimi nieproszonymi gośćmi? Oto kilka sposobów.
Najstarsze wirusy

20 lat temu pojawił się pierwszy wirus napisany dla komputera PC. Napisali go bracia Basita i Amjada Farooq Alvi, a jego zadaniem miała być ochrona napisanej przez nich gry.
W tych zamierzchłych czasach komputerowej historii wirusy miały na celu głównie utrudnianie pracy lub niszczenie danych. Najgorsze z nich, takie jak Michelangelo czy CIH, potrafiły skasować wszystkie dane z dysku twardego, a nawet fizycznie uszkodzić komputer niszcząc jeden z układów elektronicznych.
Unikaj przygodnych kontaktów
Najlepszą ochroną przed wirusami „starej daty” jest unikanie „przygodnych kontaktów”, czyli nieużywanie dyskietek oraz programów niewiadomego pochodzenia. Na szczęście takie wirusy są dziś rzadkością. Obecnie uwaga programistów – hakerów skupia się głównie na programach szpiegujących lub takich, które pozwalają przejmować kontrolę nad zarażonym komputerem.

Schroń się za ścianę ognia

Dobrym sposobem na uniknięcie ataku wirusa jest ukrycie się za zaporą sieciową potocznie zwaną ścianą ognia (ang. firewall). Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego typu. Jeżeli dysponujemy siecią, najlepszym miejscem dla zapory jest serwer udostępniający łącze z internetem. Zabezpiecza o­n wtedy całą sieć przed potencjalnym atakiem szkodliwego oprogramowania. Jeżeli mamy komputer, który jest włączony bezpośrednio do globalnej sieci, warto zainteresować się oprogramowaniem, takim jak Norton Internet Security www. symantec. com, Agnitum Outpost Firewall Pro www. agnitum. com czy Zone Alarm www. zonelabs. com.

Serfuj z głową

Jeżeli w czasie pracy często korzystamy z sieci Internet i przeglądamy różne strony www, nasz komputer narażony jest na infekcję, poprzez przeglądarkę internetową lub program do odbioru poczty. Najbardziej narażone na atak są często używane aplikacje, takie jak Internet Explorer i Outlook Express. Warto jest zatem korzystać z alternatywnych programów dostępnych w sieci.
Do jednej z bezpieczniejszych przeglądarek internetowych należy Mozilla Firefox (http: //www. firefox. pl/). Posiada o­na wygodny interfejs użytkownika, który w prosty sposób pozwala ją skonfigurować i dostosować do własnych potrzeb. Do zalet można zaliczyć przeglądanie stron internetowych w panelach, co pozwala na oszczędzanie pamięci komputera. Przeglądarka ta posiada także funkcję blokowania „wyskakujących” okien oraz mechanizm zarządzania hasłami i formularzami. Ma również zaawansowany system rozszerzeń, które można pobierać na przykład ze strony http: //mozillapl. org/projekty/Dodatki.
Do odbierania i wysyłania poczty zamiast windowsowego Outlooka Expresa doskonale nadaje się Mozilla Thunderbird (http: //www. thunderbird. pl/). Podobnie jak Fitrfox program ten posiada możliwość instalowania rozszerzeń ułatwiających pracę. Ma także filtr niechcianej poczty, który pozwala na pozbycie się zaśmiecających naszą skrzynkę maili.

Kontroluj rutynowo

Żadna zapora czy program nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed atakiem wirusa. Dlatego co jakiś czas warto sprawdzić twardy dysk naszego komputera, czy przypadkiem nie zagnieździły się na nim jakieś szkodliwe programy. Można to zrobić bezpłatnie na stronach niektórych firm produkujących oprogramowanie antywirusowe. Skanery takie są dostępne na przykład na stronach http: //skaner. mks. com. pl/ czy http: //www. pandasoftware. com/activescan/activescan/. Lepsze zabezpieczenie daje jednak lokalnie zainstalowany program antywirusowy na bieżąco kontrolujący otwierane pliki.

Ograniczaj uprawnienia

Uważa się, że systemy o architekturze uniksowej są lepiej zabezpieczone przed wirusami niż systemy operacyjne z rodziny Windows. Głównym powodem jest brak możliwości nadawania uprawnień do plików. W starszych systemach z linii Windows 9x wszyscy użytkownicy korzystający z komputera mieli nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów znajdujących się na dysku. Wirus uruchomiony w takim systemie mógł więc bez kłopotu zmieniać pliki będące jego częścią. W nowszych systemach Windows 2000 i XP zostały wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia. Mimo to prawa administratora nie są dostatecznie chronione w domyślnej instalacji. Przy codziennej eksploatacji systemu dobrze jest więc korzystać z profilu o ograniczonych uprawnieniach. Powinno to zapobiec możliwości uszkodzenia systemu lub zapisaniu na twardym dysku niepożądanych plików.

Bartosz Leciejewski


Infor.pl
Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto
17 cze 2024

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście
17 cze 2024

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

pokaż więcej
Proszę czekać...