Które odszkodowania dla pracowników są opodatkowane

Większości odszkodowań wypłaconych pracownikom nie wykazuje się w PIT. Od podatku zwolnione są odszkodowania, których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów. Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków.
Przepisy kodeksu pracy przewidują różnego rodzaju sytuacje, które stanowią podstawę wypłaty odszkodowania dla pracownika. W takich przypadkach pracodawcy często mają wątpliwości, czy od wypłacanej kwoty powinna zostać pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia katalog odszkodowań, które są zwolnione od podatku. Są to m.in. otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Przewidziano jednak pewne wyjątki. Wśród nich są także takie, które dotyczą pracowników i wypłacanych im odszkodowań:
• określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
• odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
• odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
• odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
• odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zwolnienie. Podatku nie muszą płacić osoby otrzymujące inne odszkodowania na podstawie wyroku lub ugody sądowej – do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie. Także w tym przypadku przewidziano wyjątki. Zwolnienie nie obejmuje odszkodowań:
• otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
• dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Okres wypowiedzenia

Odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie umowy z pracownikiem nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. W takim przypadku pracodawca może – w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę – skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia. Nie może o­n być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. Z konstrukcji tego odszkodowania wynika, że wypłacana kwota jest równa wynagrodzeniu, które pracownik otrzymałby, jeśli umowa rozwiązana zostałaby w normalnym trybie. Z tego powodu ustawodawca zdecydował, że wypłacana kwota powinna być opodatkowana.
Ze zwolnienia nie korzystają także odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym.

Odprawy pieniężne

Podatek należy zapłacić także od odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
• 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
• 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
• 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zakaz konkurencji

Regulacje dotyczące zakazu konkurencji zawarte są w kodeksie pracy. W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Odszkodowanie to podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych.

Wyroki sądowe

Zwolnione od podatku są także inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
• otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
• dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Warto zwrócić uwagę na określenie „inne odszkodowania”. Chodzi tu przede wszystkim o odszkodowania niewynikające wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Te zwolnione są bowiem od podatku na innej podstawie i nie ma znaczenia, czy w sprawie wydano wyrok lub zawarto ugodę przed sądem.

Odszkodowania zwolnione

Przepisy kodeksu pracy w bardzo wielu przypadkach przewidują możliwość uzyskania przez pracownika odszkodowania. W zdecydowanej większości przypadków kwoty wypłacane pracownikom są zwolnione od podatku. Ich wykaz prezentuje tabela.

ORZECZNICTWO
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy wolne od podatku
Czy odprawa i odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zasądzone prawomocnym wyrokiem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wysokość przedmiotowego odszkodowania wynika z art. 45 i art. 47 kodeksu pracy, a więc podstawowy wymóg skorzystania ze zwolnienia jest spełniony. Jednakże ww. przepis zawiera kilka wyłączeń. Artykuł 21 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o PIT wyłącza z tego zwolnienia określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże to wyłączenie nie będzie miało zastosowania w tym przypadku, gdyż odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę wynikają z art. 56 kodeksu pracy, a podstawą przedmiotowego odszkodowania jest niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, które jest regulowane w art. 45 i art. 47 kodeksu pracy. Pozostałe wyłączenia z tego zwolnienia zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b)-g) ustawy o PIT także nie będą miały zastosowania w przedmiotowym przypadku. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Odprawa pieniężna bezsprzecznie jest przychodem ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorstwo słusznie zauważa, iż odprawy nie zostały zwolnione z podatku dochodowego.
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 30 listopada 2005 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (nr 1472/DPC/415-76/05/PK).

ODSZKODOWANIA ZWOLNIONE Z PODATKU

• Odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183d kodeksu pracy)
• Odszkodowania wypłacane w przypadku ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia z naruszeniem przepisów umowy o pracę zawartej na okres próbny (art. 50 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi w przypadku rozwiązania przez niego umowy o pracę w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków przez pracodawcę (art. 55 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów (art. 56 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie wypłacane pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę (art. 943 kodeksu pracy)
• Odszkodowanie z tytułu naprawienia szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy (art. 99 kodeksu pracy).

Konrad Piłat
konrad.pilat@infor.pl


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...