Firmy budują coraz więcej nowoczesnych baz danych

Bazy danych są dziś kluczowym elementem każdego systemu informatycznego firmy. Bez nich prowadzenie biznesu byłoby niemożliwe.
Firmy przetrzymują w bazach danych tysiące różnego rodzaju informacji. Transakcje, dokumenty, dane kontrahentów, numery telefonów – tysiące pozycji, bez których funkcjonowanie firmy zostałoby sparaliżowane. Na przestrzeni ostatnich lat baza danych stała się centralnym elementem systemu informatycznego nowoczesnej firmy, sercem, które bije coraz szybciej i szybciej.

Rozwiązania do zarządzania

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że powodzenie prowadzonego przez nich biznesu uwarunkowane jest w dużej mierze przez możliwość szybkiego dostępu do informacji i bezpiecznego ich przechowywania. Bazy danych stanowią podstawę funkcjonowania m.in. systemów wspomagających zarządzanie (ERP) czy odpowiedzialnych za utrzymywanie relacji z klientem (CRM). Aplikacje, które umożliwiają przetrzymywania i zarządzanie danymi, są dziś obecne w firmie każdej wielkości. Dostawcy baz danych przewidują, że ich aplikacje będą wkrótce wykorzystywane na szerszą skalę, bo stwarzają przedsiębiorcom nowe możliwości rozwoju.
– W sektorze MSP, a szczególnie wśród mniejszych firm, lwią część zakupów bazodanowych stanowią rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem. Te większe, poza wymianą posiadanych dotychczas systemów, coraz częściej poszukują nowych rozwiązań branżowych oraz systemów do zarządzania kontaktami z klientami. Najszybszy wzrost zainteresowania notujemy w zakresie aplikacji Business Intelligence. Systemy analityczne, które do niedawna były zarezerwowane dla dużych firm, są teraz dostępne również dla firm z sektora MSP, a przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają – mówi Magdalena Kozłowska-Deć z polskiego oddziału Microsoftu.

Liderzy rynku

Wybór baz danych jest na ogół ściśle powiązany z wyborem systemu informatycznego dla przedsiębiorstwa. Producenci ERP dostarczają swoje aplikacje na dedykowane bazy, czasami dają możliwość wyboru między określonymi dostawcami. Zakup bazy danych jest analogiczny do zakupu innych aplikacji biznesowych – trzeba zainwestować w licencję, wsparcie techniczne, gwarancję. Ceny baz danych są zróżnicowane – od darmowych aplikacji umożliwiających tworzenie prostych baz danych po zaawansowane rozwiązania, jak np. hurtownie danych, których koszt stworzenia jest właściwie nieograniczony. W przeciwieństwie do oprogramowania klasy ERP na rynku baz danych nie ma rozdrobnienia. Globalnym rynkiem baz danych rządzą Oracle, Microsoft i IBM.. Wszyscy trzej producenci inwestują gigantyczne kwoty w badania i rozwój aplikacji, w miarę pojawiających się możliwości przejmują obiecujące małe firmy. Wszyscy trzej chcą też sięgać do portfeli coraz mniejszych klientów i rozwijają produkty dedykowane rynkowi małych i średnich przedsiębiorstw. Są przekonani, że ten segment rynku będzie rósł jeszcze przez wiele lat.
– Główne czynniki wpływające na rozwój rynku baz danych to cena, łatwość użycia oraz dostępność. Rynek baz danych używanych w zastosowaniach biznesowych w sektorze MSP charakteryzuje się właśnie spadkiem cen oraz jednocześnie uproszczeniami w użytkowaniu baz. Z kolei systemy czasu rzeczywistego, czyli te, które umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych, dziś są jeszcze bardzo drogie, dlatego liczba ich zastosowań w MSP jest niewielka. Jednak w miarę rozwoju technologii koszty tych rozwiązań obniżą się na tyle, aby stały się dostępne dla MSP – mówi Paweł Dobrzyński, dyrektor zarządzający Progress Software w Polsce.

Tempo rozwoju

Na tempo rozwoju rynku baz danych bezpośrednie przełożenie ma segment systemów wspomagających zarządzanie. Szacuje się, że wartość rynku tych ostatnich będzie rosła w tempie około 10 proc., rynek baz danych powinien rozwijać się nieco szybciej. Korzystnie na ten proces wpłyną inwestycje w sektorze publicznym i telekomunikacyjnym. Dostawcy baz danych zauważają również potencjalne zagrożenia dla rozwoju rynku, głównie poprzez celowe działania części producentów aplikacji.
– Z pewnością hamujące są praktyki monopolistyczne niektórych znanych dostawców aplikacji końcowych, którzy wiążą często swoje aplikacje z jedną, konkretnie swoją platformą bazodanową, co z kolei często odbiera klientom swobodę wyboru platformy serwera bazy danych czy nawet systemu operacyjnego. Dlatego też ważnym procesem powinno być także budowanie świadomości istnienia oficjalnych standardów przemysłowych i wymuszanie zgodności rozwiązań z otwartymi technologiami – mówi Krzysztof Paź, ekspert ds. systemów zarządzania informacją w IBM Polska.
W bazy danych będą coraz częściej inwestowały małe i średnie firmy, które w ostatnich miesiącach chętnie inwestują w infrastrukturę teleinformatyczną. Bezpieczeństwo i możliwości, jakie oferują im profesjonalne bazy danych, są warte zainwestowania każdej kwoty. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do coraz większej ilości danych, by skutecznie analizować otoczenie rynkowe i być konkurencyjnym. Producenci baz danych powinni być więc spokojni w najbliższych latach o rozwój swojego biznesu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



KRYTERIA WYBORU BAZ DANYCH

• Niezawodność
• Bezpieczeństwo
• Wydajność
• Skalowalność
• Niski koszt obsługi
• Łatwość użytkowania
• Niski koszt nabycia, posiadania, utrzymania i serwisowania
• Integracja z dotychczasowym środowiskiem i infrastrukturą informatyczną

Baza danych to kolekcja danych umieszczonych w określony sposób w strukturach odpowiadająca założonemu modelowi. W potocznym ujęciu obejmuje dane oraz program komputerowy wyspecjalizowany do ich gromadzenia i przetwarzania.
Źródło: IBM

Marcin Kuśmierz
Infor.pl
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...