Ważne są odsetki, ale i warunki kredytowania

Zanim podpiszemy umowę, musimy dokładnie przestudiować ofertę, regulamin kredytowy i tabelę opłat.
W trakcie pertraktacji z bankiem o udzielenie kredytu w rachunku firmowym nie możemy się zgodzić, by udostępniony nam został tylko fragment regulaminu lub tylko część umowy. Należy pamiętać, że regulamin jest zawsze integralną częścią zawieranej umowy.
Nie musimy szybko decydować się na zawarcie umowy. Musimy mieć czas na przemyślenie. Umowa o kredyt w rachunku firmowym wiąże kredytobiorcę z bankiem na okres roku lub dłużej.
Jeżeli nam nie pasuje oferta banku, w którym mamy rachunek firmowy, to należy założyć rachunek pomocniczy w innym banku i tam próbować sił. Istnieje taka możliwość. Można też bez żadnym problemów zerwać umowę o korzystanie z konta i założyć rachunek w innym banku.
Przy próbie sił w nowym banku musimy jednak dostarczyć zaświadczenie z poprzedniego banku, w którym mieliśmy dotychczas rachunek.
Należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy zmuszeni do przyjmowania oferty tylko jednego banku, w którym mamy rachunek.
Zanim podpiszemy umowę, należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu. W większości przypadków oprocentowanie jest ustalane na podstawie stopy WIBOR przy kredytach w złotych i LIBOR albo EURIBOR dla kredytów udzielanych w euro lub w dolarach amerykańskich. Do tego jest jeszcze dodawana marża banku.
Kosztem każdego kredytu są także prowizje i wszelkiego rodzaju opłaty. Przy tym należy zwrócić uwagę na wielkość prowizji i ich ilość. W zasadzie wielkość prowizji wynosi od 2 do 3 proc. od kwoty udzielanego kredytu.
Trudno jest znaleźć kredyt w rachunku firmowym bez pierwszej lub drugiej prowizji. Opłaty za udzielenie kredytu i rozpatrzenie wniosku to raczej codzienność bankowa. To jedno ze źródeł pozyskiwania pieniędzy przez banki przy okazji udzielania kredytów. Należy jednak zastanowić się nad ofertą, gdzie tych prowizji jest wiele. Im więcej prowizji, tym oferta jest mniej korzystna. Dlatego raczej należy zrezygnować z propozycji, gdzie jest duże oprocentowanie i gdzie jest wiele i wysokie prowizje.

Kredyt overdraft – ranking GP

Według naszego rankingu najtańszy kredyt w rachunku firmowym oferuje swoim klientom mBank. W ofercie posiada kredyt we frankach szwajcarskich oprocentowany w wysokości 4 proc. Bnak ten proponuje także jeden z najdłuższych okresów kredytowania – aż 20 lat.
Z powodu oprocentowania na uwagę zasługuje oferta banku BISE gdzie odsetki są naliczane według stopy
WIBOR plus 2 proc. marży. Jednak juz prowizja przygotowawcza jest zaporowa, wynosi aż 5,5 proc. Inne banki oferują kredyty oprocentowane według stawki WIBOR lub LIBOR i EURIBOR i enigmatycznie proponują marżę, która jest ustalana indywidualnie lub jest negocjowana. Tak naprawdę wobec tego, że bank jest stroną silniejszą, to o­n dyktuje wielkość marży.
Natomiast z powodu niskiej prowizji, bo wynoszącej tylko od 0,8 do 1 proc., korzystna jest oferta BGK. Z powodu niskiej stosunkowo marży można zastanowić się nad skorzystaniem z propozycji Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS), który pobiera prowizję przygotowawczą w wysokości tylko 100 zł i za udzielenie kredytu – 1 proc. U największego zaś kredytodawcy PKO BP można zaś liczyć na prowizje od 1,1 proc. (łącznie za rozpatrzenie wniosku i udzielenie kredytu).
Należy też pamiętać, że kosztem pozyskania kredytu jest załatwienie zabezpieczenia, szczególnie gdy bank zażyczy sobie, by tym zabezpieczeniem była gwarancja bankowa albo poręczenie z funduszu poręczeniowego. To znacznie podraża kredyt. Z tego powodu na uwagę zasługuje oferta BRE Banku. Jako jedyny komercyjny bank polski proponuje overdraft, gdzie jedynym zabezpieczeniem jest weksel in blanco. Bank ten oferuje też kredyt do wysokości 600 tys. zł. Nie jest to największa wartość oferowanego overdrafta na rynku, ale dość korzystna.

RODZAJE PROWIZJI

Kredytobiorca może się spotkać z następującymi rodzajami prowizji, za:
• rozpatrzenie wniosku albo prowizja przygotowawcza,
• udzielenie kredytu,
• podwyższenie kwoty kredytu,
• przedłużenie terminu spłaty,
• zmianę innych warunków umowy,
• gotowość, czyli za to, że np. kredytobiorca nie wykorzystał przyznanej kwoty kredytu, a bank pozostawia nadal w gotowości określoną kwotę do wykorzystania,
• wcześniejszą spłatę kredytu,
• przewalutowanie, jeżeli kredyt był udzielony w walutach obcych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Andrzej Okrasiński
Infor.pl
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie
28 maja 2025

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług
28 maja 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej
28 maja 2025

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!
28 maja 2025

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

pokaż więcej
Proszę czekać...