Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu

W wyroku z 3 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2790/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż termin płatności za usługę najmu strony ustalają w umowie.
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty nie później niż z upływem terminu płatności. Jeśli zapłata nie nastąpiła, to sam upływ terminu płatności powoduje powstanie obowiązku.

Stanowisko organów podatkowych
W wyniku kontroli podatkowej, przeprowadzonej w Spółce, Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w 22 lipca 2004 r. decyzję w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres grudzień 2002 r. – maj 2003 r.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, iż Spółka nieprawidłowo rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi najmu będących własnością Spółki nieruchomości na rzecz innego podmiotu. Organ I instancji powołując się na przepis art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy o VAT z 1993 r. stwierdził, iż w związku ze zmianą umowy dokonaną porozumieniem z 12 marca 2002 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu za miesiąc X, XI, XII 2002 r. i I 2003 r. powstał w grudniu 2002 r., a nie jak to ustaliła Spółka, w lutym 2003 r.
W odwołaniu od tej decyzji Pełnomocnik Spółki zarzucił rozstrzygnięciu organu I instancji naruszenie art. 6 ust. 8b pkt 4, art. 10 ust. 2, art. 27 ust. 6 ustawy o VAT z 1993 r. oraz naruszenie przepisów proceduralnych, a zwłaszcza art. 121, art. 122, art. 187 Ordynacji podatkowej.
Decyzją z 25 lipca 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Rozstrzygając spór, dotyczący ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonej przez Spółkę usługi najmu, organ odwoławczy stwierdził, że skoro zgodnie z treścią zmienionej porozumieniem z 12 marca 2002 r. umowy za datę początkową uważa się październik 2002 r., to uznać należy, że pierwszym miesiącem najmu był październik 2002 r.
Płatność za pierwszy okres, wyznaczony porozumieniem z 12 marca 2002 r., obejmujący miesiące od października 2002 r. do stycznia 2003 r., przypada w trzecim miesiącu, czyli w grudniu 2002 r. Ustalenia tego nie zmienia wnioskowany przez Skarżącą dowód w postaci jej oświadczenia z 8 czerwca 2004 r. Z informacji zawartych w oświadczeniu wynika, że pierwszym okresem rozliczenia czynszu jest okres od 28 października 2002 r. do 30 listopada 2002 r. Powyższe ustalenie zostało dokonane zgodnie z ustnym oświadczeniem Strony. Zgodnie zaś z postanowieniem 22 ustępu umowy z 15 lutego 2002 r., wszelkie zmiany lub dodatkowe postanowienia umowy najmu powinny być uzgodnione przez Strony i wykonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
W przypadku dokonania zmian umowy bez dochowania tak zastrzeżonej formy, należy przyjąć, że zmiany te są nieważne. Termin płatności, określony na fakturze, nie może być niezgodny z terminem określonym w umowie. Umowa oraz określony w niej termin płatności powinny być podstawą określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Skarżąca zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego (art. 2 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 6 ust. 8 pkt 4 ustawy o VAT z 1993 r.) oraz przepisów prawa procesowego poprzez niepełne ustalenie stanu faktycznego sprawy w sposób niepełny, błędną i wyrywkową ocenę zebranego materiału.
Pełnomocnik argumentował, że w przeciwieństwie do regulacji dotyczących opodatkowania czynności cywilnoprawnych regulacje VAT, co do zasady, nie wiążą powstania obowiązku podatkowego z samym faktem zawarcia zapisu o określonej treści w umowie pomiędzy stronami. Aby opodatkować obrót z tytułu usług najmu, musiały o­ne zostać wykonane, a tak się w realiach niniejszej sprawy nie stało z uwagi na opóźnienia w procesie inwestycyjnym.
Zgodnie z obopólnym porozumieniem stron, 4 ostatnie dni października zostały doliczone do listopada, stanowiąc jeden okres rozliczeniowy.
Nie można zatem uznać, że październik był pierwszym okresem świadczenia tych usług.

Stanowisko WSA
W wyroku z 3 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2790/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu stosownie do art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy z 1993 r. (obecnie art. 19 ust. 13 pkt 4) powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności. A gdyby takowa nie nastąpiła lub nastąpiła później niż termin płatności ustalony przez strony, obowiązek podatkowy powstaje także z upływem terminu płatności.
Ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego jest niezależny również od wystawienia faktury, z którą w przypadku usług najmu ustawa nie wiąże żadnych konsekwencji w zakresie powstania obowiązku podatkowego.
W przedmiotowej sprawie fakt wykonania usługi nie jest pomiędzy stronami sporny. Świadczenie usług Spółka rozpoczęła 28 października 2002 r.
Termin płatności za usługę najmu strony ustalają w umowie. To umowa, a nie faktura, reguluje wzajemne obowiązki stron. Faktura jest dokumentem księgowym, potwierdzającym wykonanie usługi.

WAŻNE!
Obowiązek podatkowy z tytułu usług najmu, świadczonych na terytorium kraju, powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności. A gdyby takowa nie nastąpiła lub nastąpiła później niż termin płatności ustalony przez strony, obowiązek podatkowy powstaje także z upływem terminu płatności.
Zdaniem Sądu, ocena skutków podatkowych postanowień umowy najmu, określających termin płatności czynszu, jak i okresy rozliczeniowe pomiędzy stronami, dokonana przez organy podatkowe na podstawie art. 191 Ordynacji podatkowej, nie nosi cech dowolności. Nie ma więc podstaw, aby ocenę tę uznać za nieprawidłową, a dokonane w sprawie ustalenia za błędne. Przyjęcie jako daty początkowej pierwszego miesięcznego okresu rozliczeniowego, wskazanego w zmienionej 12 marca 2002 r. umowie, za którą strony uznały miesiąc październik 2002 r. nawet bez sprecyzowania, czy chodzi o początek czy koniec miesiąca, wobec ustalonych faktów, że w tym miesiącu usługa była świadczona, przesądzają, iż październik jest pierwszym miesiącem spornego okresu rozliczeniowego.
Zgodnie zaś z treścią umowy najmu termin płatności za pierwszy okres (od X/2002 – do I/2003) przypada na trzeci miesiąc tego okresu, czyli grudzień 2002 r.
Nie znajdując podstaw do stwierdzenia, że zaskarżona decyzja jest niezgodna z przepisami prawa materialnego oraz z przepisami postępowania, WSA oddalił skargę.
Wyrok ten, choć dotyczy ustawy o VAT z 1993 r., jest aktualny także na gruncie obecnej ustawy, gdyż w stosunku do usług najmu ma w dalszym ciągu zastosowanie szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (obecnie art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT z 2004 r.).


Oprac.
Krystyna Dziedzic
ekspert w zakresie VAT,
wieloletni pracownik organów skarbowych
Infor.pl
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków
24 maja 2025

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
24 maja 2025

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”
23 maja 2025

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...