Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu

W wyroku z 3 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2790/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż termin płatności za usługę najmu strony ustalają w umowie.
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty nie później niż z upływem terminu płatności. Jeśli zapłata nie nastąpiła, to sam upływ terminu płatności powoduje powstanie obowiązku.

Stanowisko organów podatkowych
W wyniku kontroli podatkowej, przeprowadzonej w Spółce, Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w 22 lipca 2004 r. decyzję w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres grudzień 2002 r. – maj 2003 r.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, iż Spółka nieprawidłowo rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi najmu będących własnością Spółki nieruchomości na rzecz innego podmiotu. Organ I instancji powołując się na przepis art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy o VAT z 1993 r. stwierdził, iż w związku ze zmianą umowy dokonaną porozumieniem z 12 marca 2002 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu za miesiąc X, XI, XII 2002 r. i I 2003 r. powstał w grudniu 2002 r., a nie jak to ustaliła Spółka, w lutym 2003 r.
W odwołaniu od tej decyzji Pełnomocnik Spółki zarzucił rozstrzygnięciu organu I instancji naruszenie art. 6 ust. 8b pkt 4, art. 10 ust. 2, art. 27 ust. 6 ustawy o VAT z 1993 r. oraz naruszenie przepisów proceduralnych, a zwłaszcza art. 121, art. 122, art. 187 Ordynacji podatkowej.
Decyzją z 25 lipca 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Rozstrzygając spór, dotyczący ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonej przez Spółkę usługi najmu, organ odwoławczy stwierdził, że skoro zgodnie z treścią zmienionej porozumieniem z 12 marca 2002 r. umowy za datę początkową uważa się październik 2002 r., to uznać należy, że pierwszym miesiącem najmu był październik 2002 r.
Płatność za pierwszy okres, wyznaczony porozumieniem z 12 marca 2002 r., obejmujący miesiące od października 2002 r. do stycznia 2003 r., przypada w trzecim miesiącu, czyli w grudniu 2002 r. Ustalenia tego nie zmienia wnioskowany przez Skarżącą dowód w postaci jej oświadczenia z 8 czerwca 2004 r. Z informacji zawartych w oświadczeniu wynika, że pierwszym okresem rozliczenia czynszu jest okres od 28 października 2002 r. do 30 listopada 2002 r. Powyższe ustalenie zostało dokonane zgodnie z ustnym oświadczeniem Strony. Zgodnie zaś z postanowieniem 22 ustępu umowy z 15 lutego 2002 r., wszelkie zmiany lub dodatkowe postanowienia umowy najmu powinny być uzgodnione przez Strony i wykonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
W przypadku dokonania zmian umowy bez dochowania tak zastrzeżonej formy, należy przyjąć, że zmiany te są nieważne. Termin płatności, określony na fakturze, nie może być niezgodny z terminem określonym w umowie. Umowa oraz określony w niej termin płatności powinny być podstawą określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Skarżąca zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego (art. 2 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 6 ust. 8 pkt 4 ustawy o VAT z 1993 r.) oraz przepisów prawa procesowego poprzez niepełne ustalenie stanu faktycznego sprawy w sposób niepełny, błędną i wyrywkową ocenę zebranego materiału.
Pełnomocnik argumentował, że w przeciwieństwie do regulacji dotyczących opodatkowania czynności cywilnoprawnych regulacje VAT, co do zasady, nie wiążą powstania obowiązku podatkowego z samym faktem zawarcia zapisu o określonej treści w umowie pomiędzy stronami. Aby opodatkować obrót z tytułu usług najmu, musiały o­ne zostać wykonane, a tak się w realiach niniejszej sprawy nie stało z uwagi na opóźnienia w procesie inwestycyjnym.
Zgodnie z obopólnym porozumieniem stron, 4 ostatnie dni października zostały doliczone do listopada, stanowiąc jeden okres rozliczeniowy.
Nie można zatem uznać, że październik był pierwszym okresem świadczenia tych usług.

Stanowisko WSA
W wyroku z 3 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2790/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu stosownie do art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy z 1993 r. (obecnie art. 19 ust. 13 pkt 4) powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności. A gdyby takowa nie nastąpiła lub nastąpiła później niż termin płatności ustalony przez strony, obowiązek podatkowy powstaje także z upływem terminu płatności.
Ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego jest niezależny również od wystawienia faktury, z którą w przypadku usług najmu ustawa nie wiąże żadnych konsekwencji w zakresie powstania obowiązku podatkowego.
W przedmiotowej sprawie fakt wykonania usługi nie jest pomiędzy stronami sporny. Świadczenie usług Spółka rozpoczęła 28 października 2002 r.
Termin płatności za usługę najmu strony ustalają w umowie. To umowa, a nie faktura, reguluje wzajemne obowiązki stron. Faktura jest dokumentem księgowym, potwierdzającym wykonanie usługi.

WAŻNE!
Obowiązek podatkowy z tytułu usług najmu, świadczonych na terytorium kraju, powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności. A gdyby takowa nie nastąpiła lub nastąpiła później niż termin płatności ustalony przez strony, obowiązek podatkowy powstaje także z upływem terminu płatności.
Zdaniem Sądu, ocena skutków podatkowych postanowień umowy najmu, określających termin płatności czynszu, jak i okresy rozliczeniowe pomiędzy stronami, dokonana przez organy podatkowe na podstawie art. 191 Ordynacji podatkowej, nie nosi cech dowolności. Nie ma więc podstaw, aby ocenę tę uznać za nieprawidłową, a dokonane w sprawie ustalenia za błędne. Przyjęcie jako daty początkowej pierwszego miesięcznego okresu rozliczeniowego, wskazanego w zmienionej 12 marca 2002 r. umowie, za którą strony uznały miesiąc październik 2002 r. nawet bez sprecyzowania, czy chodzi o początek czy koniec miesiąca, wobec ustalonych faktów, że w tym miesiącu usługa była świadczona, przesądzają, iż październik jest pierwszym miesiącem spornego okresu rozliczeniowego.
Zgodnie zaś z treścią umowy najmu termin płatności za pierwszy okres (od X/2002 – do I/2003) przypada na trzeci miesiąc tego okresu, czyli grudzień 2002 r.
Nie znajdując podstaw do stwierdzenia, że zaskarżona decyzja jest niezgodna z przepisami prawa materialnego oraz z przepisami postępowania, WSA oddalił skargę.
Wyrok ten, choć dotyczy ustawy o VAT z 1993 r., jest aktualny także na gruncie obecnej ustawy, gdyż w stosunku do usług najmu ma w dalszym ciągu zastosowanie szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (obecnie art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT z 2004 r.).


Oprac.
Krystyna Dziedzic
ekspert w zakresie VAT,
wieloletni pracownik organów skarbowych
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...