Fundusze dla gmin na rozwój i środowisko

NOWA RUNDA PRZYJĘĆ WNIOSKÓW W MECHANIZMACH FINANSOWYCH
Fundusze dla gmin na rozwój i środowisko
Samorządy lokalne mogą starać się o pomoc finansową z mechanizmów finansowych. Dofinansowanie może być do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia. Te programy pomocowe będą dostępne jeszcze do 31 stycznia 2009 r. Na przełomie listopada i grudnia zostanie ogłoszony nowy termin składania wniosków o dotacje.
Mechanizmy finansowe to dwa pozaunijne programy pomocowe; Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oba programy wspomagają przedsięwzięcia w 10 tzw. priorytetach. Nie wszystkie są adresowane do samorządów. Są wśród nich ochrona środowiska, przedsięwzięcia z dziedziny kultury, ochrony zdrowia i rozwoju regionalnego. Na takie przedsięwzięcia gminy i związki międzygminne składają najwięcej wniosków. Pomoc finansowa jest wypłacana w formie refundacji poniesionych i udokumentowanych kosztów. W niektórych przypadkach istnieje możliwość otrzymania zaliczki na poczet poniesionych wydatków. Wszystkie poniesione koszty muszą być udokumentowane fakturami lub dokumentami księgowymi. Projekty mogą być realizowane przez pojedyncze jednostki samorządu terytorialnego, jak też w ramach porozumień międzygminnych.
Na co dofinansowanie
Jednym z priorytetów, w którym samorządy lokalne są najaktywniejsze w pozyskiwaniu środków, jest priorytet ochrona środowiska. Wspierane finansowo są przedsięwzięcia prowadzące do redukcji zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii. Chodzi tu o inwestycje polegające na budowie, rozbudowie i modernizacji komunalnych oczyszczalni ścieków oraz systemów kanalizacji zbiorczej. Można np. zastąpić przestarzałe kotłownie miejskie nowoczesnymi energooszczędnymi i ekologicznymi. Można w ramach tego priorytetu pozyskać pieniądze, również na termomodernizację w budynkach użyteczności publicznej.
Dotacje są przyznawane na organizację selektywnej zbiórki odpadów i zagospodarowanie ich poprzez odzysk. Wspierane są także inwestycje z zakresu budowy odnawialnych źródeł pozyskiwania energii poprzez wykorzystanie energii wodnej, słonecznej i ze spalania biomasy oraz wiatrowej.
Wspierane są także wszelkiego rodzaju inwestycje z zakresu ochrony dziedzictwa kulturalnego, w tym ochrona zabytków, rewitalizacja całych obszarów zabytkowych. Dofinansowane mogą być przedsięwzięcia z zakresu ochrony miast i wymiana środków transportu, emitujących mniej zanieczyszczeń. Tym priorytetem administruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Znany wśród samorządów jest także priorytet opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem. W tym zakresie samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji polegających np. na modernizacji lub rozbudowie publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Ważny jest priorytet pod nazwą polityka regionalna i działania transgraniczne. Wspierane w tym wypadku jest tworzenie na szczeblu gmin lub powiatu albo związku międzygminnego programów współpracy transgranicznej mającej na celu poprawę funkcjonowania administracji samorządowej oraz pobudzenie inicjatyw społecznych, inicjatyw w kierunku ochrony zdrowia oraz wzmacniających rozwój przedsiębiorczości w regionie.
Promowane są wszelkiego rodzaju pozainwestycyjne inicjatywy wspierające rozwój lokalny i regionalny. Za pieniądze z tych obu mechanizmów finansowych można organizować szkolenia dla pracowników administracji samorządowej w Polsce wspólnie z samorządowcami z krajów.
Ocena wniosków
Procedura oceny wszystkich wniosków jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż w przypadku programów unijnych. Wnioski wraz z dokumentacją oceniane są aż w trzech etapach.
W pierwszym etapie wniosek musi być wypełniony w języku polskim. Do wniosku muszą być dołączone załączniki wymagane dla danego priorytetu. Procedura oceny wniosków na dofinansowanie projektu trwa około 8 miesięcy. Składa się z 3 etapów.
I – weryfikacja wniosku i dokumentów przez Instytucję Pośredniczącą,
II – prace oceniające Komitetu Sterującego,
III – weryfikacja w Krajowym Punkcie Kontaktowym.
W I etapie dokonywana jest wstępna selekcja wniosków w oparciu o wymogi formalne. Dokonuje się oceny wniosków według kryterium ogólnego i merytoryczno-technicznego. Po pozytywnej ocenie sporządzona jest lista kwalifikowanych projektów Komitetowi Sterującemu do dalszej oceny merytorycznej.
Komitet Sterujący właśnie w II etapie zatwierdza albo odrzuca projekt. Może też dokonać zmiany na liście rankingowej sporządzonej przez Instytucję Pośredniczącą. Następnie po pozytywnej ocenie merytorycznej przedstawiona jest lista zatwierdzonych projektów do następnego etapu oceny, której dokonuje Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK).
Dopiero w III etapie dokonywana jest decydująca i ostateczna ocena na szczeblu krajowym. KPK weryfikuje jeszcze raz wnioski pod kątem wymogów formalnych oraz pod względem stopnia spełnienia kryteriów ogólnych przez poszczególne projekty. W przypadku oceny negatywnej KPK zwraca wniosek Instytucji Pośredniczącej, informując jednocześnie o tym Komitet Sterujący. Wyłącznie KPK przekazuje ostateczną listę projektów kwalifikujących się do biura Mechanizmów Finansowych (MF) w Brukseli.
Lista wniosków zaakceptowanych przez Komitet Sterujący jest podawana do publicznej wiadomości na stronie interneto- wej instytucji pośredniczącej oraz na stronach internetowych: www.eog.gov.pl.
Pozytywna opinia biura MF w Brukseli jest podstawą do zawarcia dwóch umów finansowych. Pierwsza umowa finansowa będzie podpisywana pomiędzy Komitetem MF albo z Norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych a KPK, druga zaś jest zawierana pomiędzy Instytucją Pośredniczącą a gminą.
PRZYGOTOWYWANIE WNIOSKU
Najczęściej popełniane błędy to np.:
• wnioski są wysyłane pocztą w ostatniej chwili, a w tym przypadku liczy się data wpływu wniosku do urzędu, a nie data stempla pocztowego,
• papierowa i elektroniczna wersja wniosku różni się, a muszą być identyczne,
• załączone dokumenty są nieaktualne i mają niewłaściwy zakres,
• brak logiki i spójności informacji we wniosku i załącznikach, szczególnie dotyczy tabel finansowych,
• nieprzestrzegane są pułapy dofinansowania projektu, wielkości projektu oraz proporcje udziału poszczególnych kategorii kosztów,
• wiele kosztów jest błędnie uznawanych jako kwalifikowane,
• niektóre części formularza są niewypełnione,
• błędem jest trwałe spinanie lub blindowanie wniosku i załączników.
INSTYTUCJE POŚREDNICZĄCE
Samorządy składają wnioski wraz z załącznikami do następujących instytucji pośredniczących:
• Ministerstwo Środowiska, Departament Funduszy Ekologicznych, www.mos.eog.pl/mfeog – w przypadku priorytetów: ochrona środowiska, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz ochrona środowiska ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych.
• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Strategii Kultury i Spraw Europejskich, www.mk.gov.pl/eog, dla priorytetu ochrony kulturowego dziedzictwa europejskiego, w tym transport i odnowa miast.
• Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Departament Programów Rozwoju Instytucjonalnego, www.ukie.gov.pl, dla priorytetu rozwój zasobów ludzkich poprzez m.in.: promowanie wykształcenia i szkoleń, wzmacnianie w samorządach.
• Ministerstwo Zdrowia, departament Organizacji i Ochrony Zdrowia oraz Biuro ds. Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia, www.mz.gov.pl lub www.bzp.gov.pl dla priorytetu opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem.
• Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Departament Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej, www.mrr.gov.pl, dla priorytetu polityka regionalna i działania transgraniczne.
ANDRZEJ OKRASIŃSKI
andrzej.okrasinski@infor.pl


Andrzej Okrasiński
Infor.pl
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?
02 maja 2025

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...