Jak płacić niższe odsetki od kredytów hipotecznych

Nowa ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania określa zasady stosowania dopłat do oprocentowania kredytów hipotecznych. Muszą o­ne być udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, budowę lub zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.

W artykule wskażemy, kto ma prawo do dopłat. Przedstawimy też katalog nieruchomości, których zakup lub budowa może otrzymać wsparcie, oraz jakie są zasady udzielania preferencyjnych kredytów hipotecznych oraz otrzymywania dopłat.

Kto jest uprawniony do dopłat

Ustawa ma mieć – w założeniu jej twórców – charakter prorodzinny, tzn. wspierać osoby, które założyły rodzinę lub samotnie wychowują dziecko lub dzieci. W przypadku dopłat udzielanych małżonkom oboje muszą być stroną umowy kredytowej. Do dopłat mają prawo także małżonkowie niemający dzieci. Dopłaty mogą być też stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony osobie samotnie wychowującej przynajmniej jedno:
• małoletnie dziecko,
• dziecko, bez względu na jego wiek, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny,
• dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, kształcące się m.in. w szkołach wyższych.
Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Do dopłat mają prawo tylko małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dzieci.

Warunki skorzystania z dopłat

Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z osób uprawnionych do ich otrzymania nie jest:
• właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
• osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
• osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
• najemcą lokalu mieszkalnego.

Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego składa pisemne oświadczenie o spełnieniu tych warunków. Specjalne zasady dotyczą osób wynajmujących mieszkania lub którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Dopłaty mogą być stosowane również w ich przypadku, o ile, równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego, pisemnie zobowiążą się do:
• wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub do zrzeczenia się tego prawa, lub
• rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego.

Musi to nastąpić w terminie do sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny.

W przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego termin ten wynosi do sześciu miesięcy od dnia, w którym można było przystąpić do użytkowania wybudowanego domu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Z preferencyjnego kredytu można skorzystać, jeśli nie jest się właścicielem bądź najemcą innej nieruchomości.

Jaki zakup uprawnia do dopłat

Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na:
• zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, stanowiącego odrębną nieruchomość. Nie otrzyma się dopłaty przy zakupie domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, do którego którejkolwiek z osób uprawnionych (w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego) przysługiwał inny tytuł prawny (np. umowa najmu);
• zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym lub dom jednorodzinny;
• pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową, w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego;
• wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny;
• budowę domu jednorodzinnego;
• nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Osoby inwestujące w wymienione nieruchomości muszą pamiętać o dwóch ważnych ograniczeniach. Po pierwsze, mieszkanie lub dom nie mogą mieć za dużej powierzchni. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekraczać 75 m2. Dla domu limit ten wynosi 140 m2. Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także cenę lub wkład budowlany, przyjmuje się na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku o kredyt preferencyjny, cenę ustala się na podstawie odpowiedniej umowy zobowiązującej np. dewelopera do sprzedaży nieruchomości. Natomiast powierzchnię użytkową budowanego dopiero domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego.
Po drugie, wartość nieruchomości nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Ponieważ tak obliczona wartość będzie bardzo często poniżej cen rynkowych nieruchomości, może się okazać, że niewiele osób skorzysta z dopłat. Największe szanse na spełnienie warunku niskiej wartości nieruchomości mają osoby budujące dom systemem gospodarczym – koszt takiej inwestycji nie jest powiększany o marżę dewelopera.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Sfinansowanie za pomocą kredytu preferencyjnego budowy lub zakupu nieruchomości jest możliwe, gdy nie ma o­na większej wartości i powierzchni, niż przewiduje ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Zasady korzystania z dopłat

Dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Dopłaty nie obejmują całego kredytu. Podstawę ich naliczenia stanowi pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego, która odpowiada powierzchni użytkowej 50 m2 – dla lokalu mieszkalnego, oraz 70 m2 – dla domu jednorodzinnego.

Trzeba pamiętać, że kredytu preferencyjnego udziela się tylko w złotówkach. Umowa kredytu preferencyjnego nie może uzależniać zmiany wysokości raty kapitałowo-odsetkowej ani pozostającego do spłaty kredytu od zmiany kursów walut. Kwota kredytu preferencyjnego może zostać powiększona wyłącznie o:
1) pobierane przez bank jednorazowe i płatne z góry opłaty i prowizje związane z jego udzieleniem – do wysokości 2% kwoty kredytu przed doliczeniem składek ubezpieczeniowych,
2) jednorazowe i płatne z góry składki ubezpieczenia kredytu preferencyjnego.

W okresie stosowania dopłat odsetki spłacane przez kredytobiorcę są równe kwocie odsetek naliczonych przez bank udzielający kredytu w oparciu o stopę procentową, pomniejszonej o dopłatę należną za okres naliczenia odsetek. Na wniosek kredytobiorcy bank jest obowiązany poinformować go o łącznej wysokości zastosowanych dopłat.

Do podstawy naliczenia dopłaty nie wlicza się kwot skapitalizowanych odsetek. Dopłata stanowi równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty. Ważne jest, że dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych są zwolnione z opodatkowania na podstawie nowo dodanego art. 21 ust. 1 pkt 123 updof.


• art. 1–9 ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania – Dz.U. Nr 183, poz. 1354


Piotr Domański
konsultant podatkowy dużej spółki akcyjnej
Infor.pl
Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

pokaż więcej
Proszę czekać...