2007: komórki stanieją

Od nowego roku Klienci mogą liczyć na spadek kosztów rozmów i ciekawe usługi dodane wykorzystujące transmisję danych. Na naszym rynku pojawi się bowiem kilku nowych operatorów komórkowych.
Na rynku telefonii komórkowej w 2007 r.:
• Zwiększy się konkurencja, bo wejdą na rynek nowi operatorzy: P4 i Cyfrowy Polsat,
• O 15–20 proc. mogą spaść koszty rozmów dla abonentów indywidualnych i przedsiębiorców,
• Coraz popularniejsza będzie poczta elektroniczna przez komórkę i stacjonarny telefon GSM.

Poza P4, spółką Netii i islandzkiego funduszu Novator, będą to operatorzy wirtualni (MVNO), czyli kupujący usługi od operatorów posiadających sieć i sprzedający własnym klientom.
P4 zapowiada, że komercyjnie usługi zacznie świadczyć w I kwartale 2007 roku. Spółka ta podpisała już z Polkomtelem (operatorem Plusa i Samych Swoich) porozumienie o roamingu krajowym. Dzięki niemu klienci P4 będą mogli korzystać z sieci Polkomtela, tam gdzie sieć tej firmy nie będzie miała własnych stacji.

Z informacji GP wynika, że spółka Netii i Novatora porozumiała się także z niektórymi operatorami w sprawie zasad rozliczeń międzyoperatorskich. Stawki będą asymetryczne: P4 będzie płaciła 44 gr za połączenia kończące się w sieciach obecnych na rynku operatorów komórkowych. Za połączenia kończące się w jej sieci konkurenci i operatorzy stacjonarni będą płacili 65 gr.

Kilku wirtualnych

W 2007 roku jako MVNO ma wystartować Cyfrowy Polsat. Będzie działał w sieci Polskiej Telefonii Cyfrowej. Na I połowę przyszłego roku wejście z usługami komórkowymi – także jako MVNO, ale w sieci Polkomtelu – planuje kontrolowana przez KGHM Telefonia Dialog. I Cyfrowy Polsat i Telefonia Dialog zapowiadają, że ich dotychczasowi klienci będą mogli kupować usługi MVNO w pakietach wraz z dotychczasowymi abonamentami.
W I połowie 2007 roku może pojawić się MVNO, stworzone przez giełdową spółkę MNI. Ten operator chce uruchomić usługi we współpracy z Orange (z grupy TP SA). Szefowie zajmującego się m.in. dostarczaniem treści operatorom telekomunikacyjnym MNI zapowiadali, że chcą zdobywać klientów, oferując im dostęp do atrakcyjnych treści.

Z informacji płynących od operatorów komórkowych wynika, że rozmowy o MVNO prowadzi też m.in. firma kosmetyczna Avon oraz sieci handlowe, takie jak Carrefour czy Tesco.

Według firmy badawczej Pyramid Research w 2007 roku MVNO mogą zdobyć w Polsce kilka procent rynku. W 2011 r. ich udział wzrośnie do 16 proc.

Presja na spadek cen

– Pojawienie się nowych graczy grozi wojną cenową – mówi menedżer jednego z operatorów komórkowych. – Klienci są czuli na ceny.
– W ostatnich trzech latach średnie przychody malały ok. 2 proc. rocznie. Pojawienie się MVNO zwiększy presję na spadek cen – oceniają w Pyramid Research.

Według Pyramid Research w 2005 roku średni miesięczny przychód od klienta (ARPU) polskiej sieci komórkowej wyniósł równowartość 18,63 dolara i był o połowę wyższy niż średnia w naszym regionie. W tym roku Pyramid oczekuje spadku ARPU do 18,39 dolara.

Spadek cen rozmów łagodzić będzie coraz większe wykorzystanie usług niezwiązanych z głosem, takich jak SMS czy transmisja danych. W 2005 roku miały o­ne 15 proc. udział ARPU, a w 2011 roku będzie to 23 proc. – przewidują analitycy Pyramid.

Chris Bannister, prezes P4, zapowiada mocne wejście firmy na rynek.
– Umożliwimy każdemu użytkownikowi dostęp do oryginalnych i innowacyjnych pomysłów za przystępną cenę – mówi.

Już obecni się bronią

Eksperci nie wykluczają, że P4 zaoferuje duże pakiety minut – np. 1500 miesięcznie – w zamian za abonament w wysokości stu kilkudziesięciu złotych. Dotychczasowi liderzy szykują już ofensywę. Iwona Kossmann, członek zarządu PTK Centertel, przedstawiając plany sieci Orange, wskazała na możliwe rozwiązania, takie jak atrakcyjne usługi dodane oraz pakiety tanich albo wręcz darmowych minut do wykorzystania wewnątrz sieci na połączenia z wybranymi numerami.

Takie rozwiązania pozwalają obniżyć miesięczne koszty korzystania z komórki. Operatorzy komórkowi mogą też zaatakować rynek telefonii stacjonarnej. Po pierwsze, oferując usługi takie jak Era Domowa, czyli stacjonarny numer działający z wykorzystaniem komórkowej technologii GSM. Po drugie, oferując tzw. jeden telefon, czyli urządzenie działające poza domem jak telefon komórkowy, a w domu jak telefon internetowy. Ta usługa w ofercie sieci Orange pojawi się w I kwartale.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SPÓR O ROZWÓJ RYNKU


Według Pyramid Research, między 2005 a 2011 rokiem wartość polskiego rynku telefonii komórkowej wzrośnie o ponad 38 proc. do 8,1 mld dolarów. Eksperci tej firmy uważają, że przyszły rok będzie ostatnim, w którym liczba kart SIM będzie wyraźnie rosła.

– Oczekuję, że w przyszłym roku operatorzy pozyskają o połowę mniej klientów niż w tym roku, a potem rynek się nasyci – twierdzi Michał Marczak, analityk DI BRE Banku. Według jego szacunków, w tym roku liczba aktywnych kart SIM w sieciach wzrośnie o 8,2 mln i w końcu roku penetracja, czyli liczba kart SIM na 100 mieszkańców, wyniesie 96 proc.

Nie zgadza się z tym Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku. Jego zdaniem w Polsce, podobnie jak w Czechach i np. na Litwie, liczba kart SIM na 100 mieszkańców może wzrosnąć do 120 lub nawet więcej.

PROGNOZY DLA BRANŻY

Krzysztof Sieczkowski
dyrektor w PTK Centertel

W przyszłym roku wzrośnie zainteresowanie klientów usługami wideo, takimi jak możliwość oglądania programu telewizyjnego w komórce.

Mariusz Malec
dyrektor w PTC

W 2007 roku pojawi się boom na usługi związane z odbieraniem i wysyłaniem poczty elektronicznej przez komórkę (push mail).

Marzena Opalińska
analityk firmy badawczej PMR

W 2007 roku penetracja, mierzona liczbą kart SIM, zdecydowanie przekroczy 100 proc.

Tomasz Świderek
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...