Jasny cennik na płatności zagraniczne poznamy po przyjęciu euro

Mamy niewielki wplyw na to, jaką drogą bank wyśle płatność.
Banki najczęściej określają koszt przelewu zagranicznego jako procent od jego kwoty, dodając, że przelew nie będzie kosztował więcej niż X oraz mniej niż Y. Występują tutaj tzw. widełki cenowe.
Na koszt przelewu zagranicznego, a tym samym na przychód dla banku, składa się kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.
Sposób dostarczenia

Banki mogą uzależniać cenę za przelew od sposobu dostarczenia zlecenia płatniczego do banku. Nie jest to jednak przypadkowe. Realizacja przelewu dostarczonego w formie elektronicznej trwa szybciej, kosztuje mniej i dodatkowo mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu niż przy formie papierowej. Stąd już teraz niektóre banki (np. Bank BPH i ING Bank Śląski) różnicują ceny przelewów elektronicznych i papierowych, podobnie jak to się już dawno stało z przelewami krajowymi.

Bez błędu i kompletnie

Ze sposobem dostarczenia przelewu do banku wiąże się też inny parametr, który może mieć wpływ na cenę. W niektórych bankach zapłacimy więcej, jeśli nie znamy wszystkich potrzebnych informacji, żeby wykonać przelew. Na przykład poprawne podanie adresu SWIFT (czyli BIC) banku beneficjenta może obniżyć koszt przelewu, a dokładniej mówiąc, za brak tej informacji możemy zapłacić dodatkową opłatę. Podobnie jest z przelewami zawierającymi błędy.

Na rynku europejskim od dłuższego czasu mamy tendencję wystandaryzowywania transakcji. Oznacza to dla klienta dodatkowe opłaty, jeśli przelew nie da się zrealizować automatycznie. Myślę, że w Polsce coraz więcej banków będzie wybierało tę drogę, obniżając jednocześnie ceny na przelewy standardowe i bezbłędne.

Polska po przystąpieniu do strefy euro będzie zmuszona do stosowania się do obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów dotyczących cen za przelewy zagraniczne.

Czas realizacji

Banki zwykle realizują przelew w dniu jego dostarczenia lub dnia następnego, i te zasady można znaleźć w oficjalnych regulaminach. Z reguły jednak wysyłają taki przelew w dacie realizacji spot, czyli dwa dni robocze później. Bank zarabia wtedy na różnicy pomiędzy dniem obciążenia rachunku klienta a rzeczywistym wysłaniem pieniędzy. Oznacza, iż rachunek klienta już został obciążony, ale pieniądze wysłane zostaną za 2 dni robocze. Jeśli w międzyczasie mamy weekend, to bank ma 4 dni zarobku. Na ten parametr klient rzadko ma wpływ, ale w niektórych bankach można przynajmniej próbować negocjować czas wysyłki.

Przewalutowanie przelewu

W zależności od tego, czy przelew wysyłamy z rachunku prowadzonego w walucie przelewu (np. EUR) czy w innej, bank może dokonać przewalutowania. Jeśli kwoty przelewu są niewielkie, bank wykona przewalutowanie po oficjalnym kursie z obowiązującej w danym dniu tabeli kursów. Jeśli wykonujemy przelewy zagraniczne relatywnie często na niewielkie kwoty, warto otworzyć rachunek walutowy i kupić na zapas pewną ilość EUR czy USD, negocjując kurs wymiany z bankiem. Banki czasem skłonne są negocjować kursy już od kwoty zakupu 5000 EUR/USD. Niestety, zakup waluty obcej najczęściej jest również realizowany w dacie spot. Warto o to zapytać, jeśli zależy nam na czasie. Niektóre banki umożliwiają zakup waluty z datą realizacji tego samego dnia.

Instrukcje dotyczące opłat

Każdy przelew zagraniczny, z wyłączeniem transferów tzw. euroregulowanych, można wysłać z różnymi parametrami dotyczącymi opłat. Przelewy zagraniczne rozlicza się zupełnie inaczej niż krajowe. Dla krajowych mamy jedną izbę rozliczeniową – Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która przyjmuje przelewy od banków w sesjach rozliczeniowych i następnie przekazuje je do właściwego banku. W płatnościach zagranicznych nie ma takiej jednej izby i prawie każdy przelew jest realizowany za pomocą sieci banków korespondentów (wyjątek płatności euroregulowane).

W zależności, jaką opcję opłat wybierzemy, tak zostaniemy obciążeni:
• opcja OUR to obciążenie nas wszystkimi kosztami,
• opcja SHA to obciążenie nas tylko kosztami naszego banku,
• opcja BEN to obciążenie wszystkimi kosztami beneficjenta.

Czyli praktycznie możemy wysłać przelew bezpłatnie. Uzgodnijmy to jednak wcześniej z beneficjentem płatności.

SŁOWNIK

SWIFT – (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) jest elektronicznym systemem łączności bankowej, za pośrednictwem którego są realizowane płatności zarówno za granicę, jak i przychodzące zza granicy.

IBAN – międzynarodowy standard numeracji kont bankowych (ang. International Bank Account Number – międzynarodowy numer rachunku bankowego). Składa się z dwuliterowego kodu kraju, po którym następują dwie cyfry sprawdzające (kontrolna), i do trzydziestu znaków alfanumerycznych określających numer rachunku, określanych jako BBAN (ang. Basic Bank Account Number – podstawowy numer rachunku bankowego). Decyzja o długości tego bloku należy do poszczególnych krajów, z tym, że dany kraj musi posiadać jedną, określoną długość.

Koszty banku korespondenta Kosztem dla klienta, który czasem trudno znaleźć w tabeli, jest koszt banku korespondenta. Na to, jaką drogą nasz bank wyśle płatność, mamy najczęściej niewielki wpływ. Dlatego warto wybrać opcję SHA, aby nie być zaskoczonym dodatkową prowizją pobraną przez banki uczestniczące rozliczeniu transakcji. Czasem jednak i to nas nie uratuje przed dodatkową opłatą. W tym obszarze nie ma jednak reguł i każdy bank stosuje własne zwyczaje. Warto wcześniej zapytać, czy to, co widnieje w tabeli prowizji i opłat, to całkowity koszt przelewu.

Europrzelewy regulowane

Polska po przystąpieniu do strefy euro będzie zmuszona do stosowania się do obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów dotyczących cen za przelewy zagraniczne. To jest bardzo dobra informacja dla klientów. Otóż po wprowadzeniu euro w Polsce, banki za przelewy do kwoty 50 000 EUR nie będą mogły pobierać opłat wyższych niż za taki sam przelew krajowy. Występują tutaj jednak dodatkowe warunki:
• klient musi dostarczyć przelew z poprawnie wpisanym numerem BIC (czyli adresem SWIFT danego banku),
• poprawnie wpisanym numerem IBAN (standard numeru rachunku beneficjenta), • oraz musi zaznaczyć opcję SHA,
• przelew, musi być wyrażony w euro,
• bank beneficjenta musi być w Unii Europejskiej.

Tak przygotowane przelewy banki już dziś mogą rozliczać z pominięciem banków korespondentów i wykorzystać np. system EuroElixir, który jest zdecydowanie tańszym sposobem wysyłki płatności zagranicznych. Niektóre z banków przełożyły już niższe koszty na warunki dla klientów. Jeśli nasz przelew spełnia powyższe warunki, warto zapytać w swoim banku, czy będzie o­n specjalnie traktowany i czy przypadkiem nie zapłacimy mniej niż za normalny przelew.

Maciej Glapa
dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej, Raiffeisen Bank Polska
Infor.pl
Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

pokaż więcej
Proszę czekać...