Fiskus częściej podważy cenę sprzedawanych rzeczy

* Definicja wartości rynkowej budzi wątpliwości interpretacyjne
* Organy będą miały większe pole do podważania stanowiska podatników
* Urealnią się zasady ustalania podstawy opodatkowania przy nieruchomościach

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629) zmieniła definicję wartości rynkowej przedmiotu transakcji, która w wielu przypadkach stanowi podstawę obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Począwszy od 1 stycznia 2007 r. zrezygnowano z odniesienia do przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości na rzecz przeciętnych cen stosowanych w obrocie, z uwzględnieniem m.in. miejsca położenia przedmiotu transakcji. W uzasadnieniu zmiany resort finansów wskazał, że ma o­na na celu wyłącznie doprecyzowanie definicji wartości rynkowej. Eksperci zgodnie jednak podkreślają, że zmiana tylko pozornie jest mało znacząca, a jej konsekwencje sięgają dużo dalej niż tylko doprecyzowanie przepisu.

Problemy z definicją

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wyjaśnia, iż przyczyną zmiany były problemy w wyznaczaniu wartości rynkowej przedmiotów, których sprzedaż następowała incydentalnie w danej miejscowości. W takim wypadku organy nie mogły weryfikować prawidłowości określenia przez podatników wartości rynkowej, ze względu na brak materiału porównawczego. Także resort finansów przyznaje, że odwołanie do przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości utrudniało obiektywną ocenę wartości rynkowej. -

Konsekwencją zmiany miało być umożliwienie organowi weryfikacji podstawy opodatkowania również wtedy, gdy w danej miejscowości nie zawierano innych transakcji dotyczących rzeczy tego samego rodzaju i gatunku. Jednak dokonana zmiana nie tylko daje organowi możliwości weryfikacji podstawy opodatkowania w każdym wypadku, ale powoduje również nowe wątpliwości - twierdzi Andrzej Nikończyk.

Zdaniem Krzysztofa Biernackiego, prawnika z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys, wskazać należy, że podstawą określenia wartości rynkowej są przeciętne ceny w obrocie, a miejsce położenia stanowi tylko element mający dodatkowy wpływ na ostateczną cenę, podobnie jak stan i stopień zużycia rzeczy.

- Niemniej jednak uzależnienie podstawy opodatkowania od przeciętnych cen z jednej strony uogólnia punkt odniesienia przy określaniu wartości rynkowej, z drugiej zaś może prowadzić do większej jego dowolności - ocenia ekspert.

Organ wie lepiej

Andrzej Nikończyk zwraca uwagę, że zmiana art. 6 ust. 2 ustawy daje organom podatkowym większe pole do kwestionowania wartości rynkowej określonej przez podatnika. Wynika to z niejasności pojęcia miejsce położenia rzeczy oraz braku uregulowania, jak wyznaczać przeciętną cenę.

- Dotychczas należało porównać wszystkie podobne transakcje z danej miejscowości. Obecnie z przepisów nie wynika, jaki zakres obszarowy transakcji należy brać pod uwagę. Problematyczne może być również określenie podstawy opodatkowania przy sprzedaży rzeczy położonych za granicą - stwierdził Andrzej Nikończyk.

Jego zdaniem wątpliwości te nie tylko są przeszkodą w prawidłowym określeniu wartości rynkowej, ale będą powodować trudności w obronie przyjętego stanowiska, gdyż organ może praktycznie dowolnie zmieniać zakres obszarowy transakcji, które uważa za wpływające na wartość rynkową rzeczy.

- Brak wskazówek, jakie rynki powinny być brane pod uwagę, daje organom możliwość kwestionowania przyjętej podstawy opodatkowania - ocenia Andrzej Nikończyk.

Zwraca uwagę, że ponieważ zmiana nie jest zbyt precyzyjna, wszystko będzie zależeć od sposobu stosowania tego przepisu przez organy podatkowe. Wystawia to podatników na możliwość kwestionowania każdego ich działania.

- Należy mieć nadzieję, że urzędy skarbowe będą stosować tę zmianę ze zdrowym rozsądkiem - podsumowuje Andrzej Nikończyk.

Według Mariusza Jurkiewicza, prawnika w zespole postępowań podatkowych i sądowych firmy doradczej KPMG, trudności mogą pojawić się przy określaniu wysokości podatku z tytułu dokonania czynności cywilnoprawnych, których przedmiotem będą rzeczy ruchome.

- W takiej sytuacji miejsce położenia rzeczy nie jest stałe i podatnikom będzie o wiele trudniej ustalić wartość rynkową rzeczy. Wydaje się, że w tym przypadku kryterium miejsca położenia nieruchomości będzie mogło mieć jedynie posiłkowe zastosowanie - stwierdził nasz rozmówca.

Również Andrzej Nikończyk ma wątpliwości, czy w każdym wypadku miejsce położenia rzeczy będzie mieć wpływ na wartość rynkową rzeczy ruchomych.

Będą też korzyści

Zmiana zasad określania wartości rynkowej przedmiotu transakcji ma też swoje plusy.

- Dotychczasowe przepisy przy określaniu ceny rynkowej ograniczały punkt odniesienia do danej miejscowości. Brak transakcji narzucał konieczność sporządzania wyceny, która ze swej istoty opierała się na danych szacunkowych - wyjaśnia Krzysztof Biernacki.

Ekspert dodaje, że obecne brzmienie przepisu umożliwia odniesienie do cen transakcyjnych w szerszym obszarze, np. innych miejscowościach o porównywalnych parametrach, jak liczba mieszkańców, stopa bezrobocia itd., co w znacznej mierze pozwoli na uwiarygodnienie takiego punktu odniesienia.

Również resort finansów potwierdza, że zmiana pozwoli na określanie wartości rynkowej w sposób bardziej zobiektywizowany, poprzez uwzględnianie cen transakcyjnych stosowanych w danym rejonie, miejscowości (centrum miasta, dzielnicy, osiedla) lub cen przedmiotów podobnych, położonych na obszarze porównywalnych rynków lokalnych.

Mariusz Jurkiewicz wskazuje, że przy określaniu wartości rynkowej będzie można uwzględnić okoliczności związane z faktycznym miejscem położenia nieruchomości (np. w określonej dzielnicy dużego miasta).

- W konsekwencji, o wartości rynkowej nieruchomości nie będzie decydować tylko poziom cen w określonej miejscowości, ale także poziom cen w określonej dzielnicy, jak też takie okoliczności, jak: dostępność mediów, komunikacja oraz zagospodarowanie sąsiednich działek - stwierdził nasz rozmówca.

Dodaje, że taki sposób określania wartości rynkowej nieruchomości często może okazać się korzystny dla podatników.

Andrzej Nikończyk potwierdza, że przeciętna cena w danej miejscowości w przypadku nieruchomości może być nieadekwatna do przedmiotu transakcji, np. sprzedaż lokalu w centrum i na obrzeżach miasta.

Magdalena Majkowska
Infor.pl
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...