Podatnicy, którzy za 2006 rok rozliczyli się samodzielnie, mogą dojść do wniosku, że korzystniejsze byłoby opodatkowanie łącznie z małżonkiem. W tej sytuacji można skorygować zeznanie. Jednak korekta będzie możliwa wtedy, gdy zostanie dokonana w odpowiednim terminie. Korekty można dokonać pod warunkiem, że istnieje prawo do wspólnego rozliczenia.
Małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w oparciu o art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólne rozliczenie jest możliwe, jeśli zostaną spełnione określone wymagania. W rozliczeniu za 2006 rok podatnicy będący małżeństwem muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ponadto małżeństwo powinno trwać przez cały rok podatkowy, a małżonków musi łączyć wspólność majątkowa. Żaden z małżonków nie może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Nie może też rozliczać pozarolniczej działalności gospodarczej za pomocą 19-proc. stawki liniowej. Koniecznym wymogiem jest także złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie wraz z zeznaniem podatkowym. Wniosek ten należy złożyć do końca kwietnia.
Podatnik, który zmieni zdanie co do osobnego opodatkowania, musi, po pierwsze - złożyć korektę deklaracji, a po drugie - wniosek o wspólne rozliczenie z małżonkiem. Pamiętajmy, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Wniosek o wspólne rozliczenie składa się przez zaznaczenie odpowiedniego miejsca na formularzu zeznania.
PRZYKŁAD: UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI PODATNIKÓW
20 lutego podatniczka złożyła zeznanie za 2006 rok. W związku z tym, że osiągnęła niskie dochody, okazało się, że korzystniej będzie, jeśli rozliczy się wspólnie z mężem. Do 30 kwietnia musi więc złożyć właściwy PIT, na którym zaznacza, że jest to korekta zeznania. Na tym samym zeznaniu podatnicy powinni zaznaczyć kwadrat, gdzie wnioskują o wspólne rozliczenie. Dodatkowo należy złożyć pismo uzasadniające korektę.
Edyta Wereszczyńska
Korektę zeznania PIT można złożyć do 30 kwietnia
Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.
Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.
Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.
Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?
MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".
Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.
Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.
Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?
Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?