Można korzystać z ulgi mieszkaniowej

Mirosław Kaźmierski
rozwiń więcej
Czasowy pobyt za granicą nie powoduje utraty prawa do ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Rodzice podarowali synowi zabudowaną nieruchomość. Obdarowany oświadczył, że w budynku będzie mieszkać przez co najmniej pięć lat, zatem spełnia warunki do ulgi mieszkaniowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy wszczął postępowanie, gdyż stwierdził zaniżenie wartości gruntu. Podatnik zgodził się jednak na proponowaną kwotę i załączył nowy akt notarialny, w którym strony umowy dokonały stosownych korekt. Nie mógł stawić się osobiście na wezwanie organu, ponieważ wyjechał na rok do Hiszpanii w związku z wymianą studencką.

W konsekwencji organ wydał decyzję ustalającą podatek od darowizny, wywodząc, że korzystanie z ulgi z art. 16 uzależnione jest od bezpośredniego i niezwłocznego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób, które nabyły spadek bądź darowiznę. Skoro podatnik przebywał za granicą, wymogu tego nie spełniono. Organ II instancji podzielił ten pogląd, uznając, że ustawodawca nie dał możliwości przerwania biegu pięcioletniego terminu, a następnie jego kontynuacji.

WSA uchylił decyzję. Wskazał, że przy braku definicji miejsca zamieszkania w ustawach podatkowych należy nawiązać do art. 25 kodeksu cywilnego. Jest to więc centrum życiowej działalności osoby, z którym związany jest zamiar stałego pobytu. Zdaniem sądu, przebywanie na wymianie studenckiej nie przesądziło o przeniesieniu miejsca zamieszkania. Ponadto skarżący nie miał innego lokalu, który spełniałby jego potrzeby mieszkaniowe po powrocie z zagranicy.

Sygn. akt I SA/Gd 598/06

MIROSŁAW KAŹMIERSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Infor.pl
Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

pokaż więcej
Proszę czekać...