Czy zwracać pieniądze z kasy mieszkaniowej

Bogdan Świąder
rozwiń więcej
Pieniądze, które podatnik wycofał z kasy mieszkaniowej, muszą być wydane w danym roku na określone cele mieszkaniowe. Pozwoli to na skorzystanie z ulgi i nie spowoduje obowiązku doliczenia do podatku wcześniej odliczonych kwot.

Odliczenie od podatku (maksymalnie 11 340 zł) w ramach ulgi na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej zniknęło z końcem 2001 roku. Jednak prawo do odliczeń na zasadach praw nabytych zostało utrzymane dla podatników, którzy, będąc posiadaczami rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pierwszych wpłat na ten rachunek dokonali przed 1 stycznia 2002 r. Jednak o ostatecznym rozliczeniu ulgi decyduje moment i cel przeznaczenia wycofanych kwot z rachunku. Jeśli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie:

l wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej (z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę),

l przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich (z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych),

do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Natomiast jeśli wydatkuje pieniądze wycofane z tego rachunku do końca roku, w którym nastąpiło wycofanie na określone cele mieszkaniowe, nie straci ulgi.

Celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

l nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

l uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

l remont domu albo lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

l spłata kredytu bankowego zaciągniętego na wyżej wspomniane cele mieszkaniowe,

l nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal kredytobiorcy.

Oznacza to, że nie wszystkie wydatki związane z zapewnieniem celów mieszkaniowych będą objęte ulgą. Wymieniając cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej, ustawodawca nie przewidział spłaty pożyczki czy kredytu bankowego zaciągniętego na zakup działki budowlanej. Wycofanie oszczędności, które będą przeznaczone na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętej na zakup działki budowlanej, spowoduje obowiązek zwrotu odliczonej ulgi podatkowej (tylko kredyt na nabycie, budowę itp. oraz remont domu lub mieszkania powoduje zachowanie ulgi). Utrzymanie ulgi natomiast będzie możliwe, gdy zakupimy działkę budowlaną oraz poniesiemy wydatki związane z faktem nabycia działki pod budowę budynku mieszkalnego, np. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, tj. wynagrodzenie notariusza (taksa notarialna) i VAT od tej taksy.

PRZYKŁAD:

WARUNKI ZACHOWANIA ULGI

W maju 2007 r. podatnikowi wygasła 6-letnia umowa związana z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej i wycofał całość ulokowanych w kasie mieszkaniowej środków (37,8 tys. zł). Aby nie stracić wcześniej odliczonej ulgi, musi do końca 2007 roku wydać pieniądze na budowę, zakup domu, prawa do lokalu mieszkalnego, na remont domu lub lokalu mieszkalnego, spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe lub nabycie działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego (budynku mieszkalnego).

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Infor.pl
O 21:00 czarny dym w Watykanie
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...