Stara pożyczka nie zawsze będzie zagrożona 20-proc. podatkiem

Powołanie się przed organami podatkowymi na pożyczkę sprzed 1 stycznia 2007 r. nie powinno rodzić konieczności zapłaty 20-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

W wyniku badania nieujawnionych źródeł przychodów podatnik powołał się na pożyczkę od rodziców, którą otrzymał w 2004 roku. Pożyczka (50 tys. zł) miała charakter dżentelmeńskiej umowy i nie spisano jej na papierze. Nie dokonano też zapłaty podatku. Pojawia się więc pytanie, czy podatnik zapłaci karny podatek?

Rafał Garbarz, menedżer w Ernst & Young, odpowiedział, że w sytuacji zawarcia umowy pożyczki w 2004 roku obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstał z chwilą dokonania czynności. Jeżeli jednak podatnik nie złożył deklaracji w terminie pięciu lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powoła się przed organem podatkowym na fakt jej dokonania, powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce z chwilą powołania się na ten fakt.

- Ponieważ pięcioletni termin złożenia deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych nie upłynął, istnieją argumenty za tym, aby stosować przepisy obowiązujące w momencie dokonania czynności. W rezultacie nie powinna mieć zastosowania 20-proc. stawka podatkowa, która weszła w życie od 1 stycznia 2007 r. Należy jednak liczyć się z koniecznością ewentualnego uiszczenia odsetek za zwłokę oraz kar wynikających z przepisów karnych skarbowych. Jednak, zdaniem niektórych organów podatkowych, w tej sytuacji zastosowanie znajdzie 20- -proc. stawka podatkowa - tłumaczył Rafał Garbarz.

Prawo nie działa wstecz

Oświadczenie złożone przez podatnika o zawarciu umowy pożyczki, które formułuje przed upływem pięcioletniego terminu, nie kreuje obowiązku podatkowego. Na ten aspekt zwrócił uwagę Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

- W myśl art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.; dalej ustawa o PCC) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej. Będzie tak wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie pięciu lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania - wyjaśnił Przemysław Polkowski.

Jednocześnie dodał, że w rozpatrywanym przypadku termin ten nie upłynął. Należy zatem stosować ogólną regułę, w myśl której data dokonania czynności cywilnoprawnej determinuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zrodził się on więc w chwili zawarcia umowy pożyczki, czyli w 2004 roku.

- Właściwymi stawkami będą zatem te, które obowiązywały w momencie powstania obowiązku. W innym razie złamana zostałaby żelazna reguła niedziałania prawa wstecz. W tym zresztą duchu wprowadzono normę intertemporalną - art. 4 ustawy zmieniającej od 1 stycznia 2007 r. ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nią do czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed wspomnianą datą, stosuje się przepisy dotychczasowe, w tym i stawki - argumentował ekspert Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ustna umowa jest ważna

Tomasz Hatylak, doradca podatkowy kancelarii GLN wskazał, że umowa pożyczki zawarta w formie ustnej (z pominięciem formy pisemnej) pozostaje ważnym i skutecznym zobowiązaniem.

- Jednak w toku postępowania podatnik powinien być w stanie udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki za pomocą innych środków dowodowych (przesłuchanie świadków, inne dokumenty potwierdzające zawarcie umowy, zeznania strony). Powołując się na zawarcie umowy pożyczki, podatnik może spowodować powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych należnego z tytułu takiej nieujawnionej transakcji - wyjaśnił Tomasz Hatylak.

Jego zdaniem należy również pamiętać, że w niektórych sytuacjach rzeczywistą intencją stron nie było zawarcie umowy pożyczki, a jedynie przekazanie środków pieniężnych do zarządzania (rodzic niemający dostępu do nowych technologii, jak internet, przekazuje dziecku pieniądze do wpłaty na rachunek banku internetowego albo funduszu inwestycyjnego).

- Taka umowa powiernicza nie podlega opodatkowaniu, ale jej zawarcie również powinno zostać udowodnione - dodał Tomasz Hatylak.

2 proc.

wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowach pożyczki

KIEDY PODATNIK ZAPŁACI 20 PROC. PODATKU

Stawka podatku wynosi 20 proc., jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:

- podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;

- biorący pożyczkę, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...