Banki nie lubią zatrudnionych na okres próbny

Monika Krześniak
rozwiń więcej
Kredyty hipoteczne dostępne są także dla osób pracujących za granicą oraz niedoszłych poborowych. Za to zatrudnieni na okres próbny i świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają problem z finansowaniem zakupu mieszkania.

 

Banki udzielające kredytów hipotecznych honorują coraz więcej źródeł dochodu, ale nadal jest spora grupa klientów z utrudnionym dostępem do tego finansowania.

Wiele instytucji nie honoruje dochodu np. z prowadzenia gospodarstwa rolnego, dywidendy, a dochód z ryczałtu lub karty podatkowej uwzględnia tylko w ograniczonym stopniu. Banki stosują restrykcyjne zasady co do minimalnych okresów prowadzenia działalności (w wielu przypadkach są to co najmniej 24 miesiące), stażu pracy, ciągłości zatrudnienia itp.

Osoby zatrudnione na okres próbny mogą zapomnieć o uzyskaniu kredytu. Praktycznie żaden bank nie akceptuje dochodu uzyskiwanego w tym czasie.

Oczywiście najłatwiej uzyskać kredyt osobom zatrudnionym na czas nieokreślony. Nawet jeśli klient zmieni pracę i od razu podpisze umowę na stałe, niemal natychmiast może się ubiegać o kredyt. Bank poprosi o świadectwo pracy, umowę z nowym pracodawcą oraz potwierdzenie wpływu pierwszego wynagrodzenia na konto bankowe.

Wymagające banki

Inaczej sprawa przedstawia się z umową o pracę na czas określony. W takich przypadkach banki już nie są tak elastyczne.

- Zwykle wymagają, by przedstawiony kontrakt był kolejnym z danym pracodawcą i trwał od kilku miesięcy wstecz (najczęściej 3,6 lub 12 miesięcy) i był podpisany na kilka (co najmniej 6) kolejnych miesięcy. Najbardziej restrykcyjni pod tym względem są: mBank, Multibank oraz Pekao, które wymagają, by umowy były podpisane na 12 miesięcy naprzód. Dla analityków nie ma znaczenia, że oba typy umów można bardzo łatwo rozwiązać - mówi GP Bartosz Michałek z eHipoteka.com.

ZE STRONY PRAWA

Procedura egzekwowania należności w przypadku braku spłaty kredytu hipotecznego rozpocznie się od wystawienia przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego. Następnie sąd nadaje mu klauzulę wykonalności, co oznacza, że staje się on podstawą wszczęcia egzekucji sądowej przez komornika. Sąd nie bada przy tym, czy roszczenie banku jest uzasadnione.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Parametry kredytu, o jaki pytają klienci banków


Na ulgowe traktowanie nie mogą liczyć przedsiębiorcy. Jeśli ktoś założył własną firmę i pół roku od startu ma świetne wyniki finansowe dla banku jeszcze nie jest wiarygodnym klientem. W większości przypadków musi co najmniej przez kolejnych 6 miesięcy prowadzić działalność, by wnioskować o kredyt hipoteczny. Lepiej są traktowane osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą, przechodząc na tzw. samozatrudnienie w ramach współpracy z tą samą firmą. Mogą liczyć na uzyskanie kredytu już po 3 miesiącach.

Z kolei niektóre wolne zawody są traktowane ulgowo. Do tej grupy należą m.in. adwokaci, architekci, inżynierowie, doradcy podatkowi, maklerzy. Coraz częściej banki opierają się w dużym stopniu na oświadczeniu klienta o uzyskiwanym dochodzie. Przywileje dotyczą zarówno minimalnego okresu prowadzenia działalności, jak i wymaganych dokumentów przy składaniu wniosku kredytowego. Specjalne warunki znajdą oni np. w Raiffeisen Banku i GE Money Banku.

Dla Polaków za granicą

Przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego przestaje być już praca za granicą. Emigrantów zarobkowych skredytuje np. DomBank, Metrobank, mBank i Raiffeisen Bank, niektóre z nich nie wymagają wkładu własnego. Najłatwiej zdobyć kredyt osobom zatrudnionym w krajach Unii.

- Banki w wielu przypadkach mają przygotowane nawet zaświadczenia o zatrudnieniu w języku angielskim lub niemieckim, tak by proces wnioskowania o kredyt przebiegał sprawniej. Inne dokumenty wymagane w takim przypadku to zwykle kopia umowy oraz historia rachunku potwierdzająca wpływy wynagrodzenia - dodaje Bartosz Michałek.

Przeszkodą przestaje być także nieuregulowany stosunek do służby, tak jest w mBanku, MultiBanku, GE Money Banku i Raiffeisen Banku.


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...