15 proc. stacji oferuje gaz LPG poniżej norm

Krzysztof Grad
rozwiń więcej
Z najnowszych badań jakości autogazu wynika, że 15 proc. zbadanych stacji benzynowych oferujących LPG sprzedaje paliwo niespełniające norm.

 

W Polsce na gazie LPG jeździ już około 2 mln samochodów. Wstępne wyniki pierwszej tury badań jakości autogazu, przeprowadzonych przez Inspekcję Handlowa w sześciu województwach, napawają optymizmem. Wynika z nich, że tylko ok. 15 proc. ze 100 zbadanych stacji oferujących LPG sprzedawało paliwo nieodpowiadające normom jakościowym. Z wcześniejszej, pilotażowej kontroli przeprowadzonej na 100 stacjach rozmieszczonych w siedmiu województwach wynikało, że ok. 30 proc. sprzedawanego gazu nie spełniało wymagań jakościowych.

- To na razie wstępne dane z kilku województw. O skali nieprawidłowości w całym kraju będzie można powiedzieć więcej po dłuższym okresie badania - mówi Anna Kęsik z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej, który uczestniczył w badaniach pilotażowych.

Najczęstszym naruszeniem normy były: zbyt duża ilość siarki i wody w porównaniu z normą. Jednocześnie widać też duże zróżnicowanie regionalne nieprawidłowości. Jak dotąd najwięcej nieprawidłowości zanotowano w województwie lubelskim, gdzie niemal jedna trzecia zbadanych próbek nie spełniała norm.

Jeszcze w tym roku Inspekcja Handlowa zamierza stworzyć mapę pokazującą, w których regionach kraju jakość autogazu jest najniższa. Kontrole jakości gazu płynnego na stacjach trwają od sierpnia. Od stycznia 2007 r. w związku z wejściem w życie nowej ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw rozszerzono system analiz. W ten sposób rynek LPG po raz pierwszy został poddany kontroli jakościowej.

Obok autogazu badany jest też sprężony gaz ziemny CNG, lekki i ciężki olej opałowy, olej do silników statków żeglugi śródlądowej, biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek oraz stosowane w tzw. wybranych flotach pojazdów. Nowością jest również to, że firmy sprzedające LPG zostały zobowiązane do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu, z możliwością zamiany na benzynę.

Na koniec 2007 roku LPG będzie kosztować* 2,10 zł/l

2,21 zł/l wynosi obecnie średnia cena LPG

*prognozy GP

ZE STRONY PRAWA

Sprzedaż paliwa złej jakości to nienależyte wykonanie zobowiązania i czyn niedozwolony. W przypadku szkody powstałej na skutek tankowania konsumentowi przysługuje możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego (odpowiedzialność kontraktowa, art. 471 i n. kodeksu cywilnego).


Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl


OPINIA

Szymon Araszkiewicz

analityk rynku paliw


Główną przesłanką dla stosowania autogazu jest jego konkurencyjna cena wobec benzyny. Dopóki gaz jest odpowiednio tani, by koszt szybko się zwracał i zaczynały oszczędności, dopóty kierowcy będą się na niego decydować. Ważnym czynnikiem wpływającym na ceny paliw w Polsce są podatki i różnice w obciążeniach dla poszczególnych paliw. Pozostawienie bez zmian stawki akcyzy na autogaz na pewno uspokoiło wiele obaw, żywych jeszcze kilka miesięcy temu, gdy Ministerstwo Finansów zapowiadało podniesienie tego podatku.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

pokaż więcej
Proszę czekać...