Nowi chętni na małe i średnie firmy

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
Ostrą przecenę małych i średnich firm chcą wykorzystać TFI, które zakładają nowe specjalne fundusze inwestycyjne. Trzeba pamiętać, że to produkty ryzykowne.

 

Letnia korekta na giełdzie najbardziej dała się we znaki klientom funduszy inwestujących w akcje małych i średnich spółek (MiŚ). Od szczytów z 6 lipca indeksy tych firm - sWIG80 i mWIG40 - straciły po 14 proc. Korekcie oparły się duże spółki - w tym okresie indeks WIG20 zniżkował tylko 1,4 proc., co może być interpretowane jako zmierzch popularności funduszy typu MiŚ, które na początku tego roku były najbardziej promowane przez TFI i często wybierane przez klientów.

Spadki na giełdzie nie spowodowały jednak masowego odpływu środków z funduszy małych i średnich firm, ani też nie zahamowały rozwoju takich produktów. W sierpniu, w środku szalejącej korekty, fundusz typu MiŚ uruchomiło Noble Funds TFI. We wrześniu pojawił się w Union Investment TFI, a w październiku w ofercie AIG, ING i KBC TFI.

Według informacji GP w ciągu dwóch tygodniu taki produkt ma się pojawić w Allianz TFI.

Obecnie klienci mogą wybierać spośród 13 funduszy inwestujących w krajowe małe i średnie spółki oraz dwóch subfunduszy nabywających akcje takich firm za granicą.

- Małe i średnie spółki charakteryzują się większą zmiennością i większym ryzykiem, a w krótkim terminie mogą przynosić większe straty niż duże spółki, ale równocześnie potencjał w nich drzemiący jest bardzo duży - mówi Piotr Habiera, wiceprezes KBC TFI.

Podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych ten segment firm w perspektywie kilkudziesięciu lat przynosił średniorocznie od 15 do 20 proc. zysku. Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że w długim terminie polskie małe i średnie spółki rozwijać się będą w podobnym tempie.

- Na przełomie czerwca i lipca indeksy mWIG40 i sWIG80 osiągały swoje szczyty, a spółki były ewidentnie za drogie, dlatego decyzję o wprowadzeniu funduszu przełożyliśmy nieznacznie w czasie i po lipcowo-sierpniowych spadkach wprowadzamy produkt do oferty. Oczywiście ryzyko z nim związane wciąż jest znaczne, ale pamiętajmy o tym, że to inwestycja długoterminowa o dużym potencjale wzrostu - dodaje Piotr Habiera.


MaŁgorzata Kwiatkowska, Maciej Bednarek

gp@infor.pl


EKSPERCI RADZĄ

Kupiłem jednostki funduszu małych i średnich spółek na szczycie trendu wzrostowego. Czy wycofać środki, by zminimalizować straty?

MARIUSZ STANISZEWSKI

prezes Noble Funds TFI

W dłuższym terminie możemy być spokojni, fundusze akcji małych i średnich spółek wrócą do łask i będą przynosiły średniorocznie wyższą stopę zwrotu niż fundusze akcyjne. Uważam, że fundusze akcji małych i średnich spółek w perspektywie dwóch, czterech lat będą przynosiły wyższą stopę zwrotu niż fundusze szerokiego rynku, bardziej oparte na największych spółkach (tzw. blue chips).

Czy gorsze obecnie notowania małych i średnich spółek to dobry moment na inwestycje w dedykowane im fundusze?

ROBERT NEJMAN

dyrektor działu zarządzania aktywami w DM IDMSA

W wieloletnim terminie spółki małe i średnie mają większy potencjał wzrostu niż duże, choć są obarczone wyższym ryzykiem. Małe spółki nadal są wyceniane za wysoko i powinno dojść do sporej przeceny lub dłuższego odpoczynku. Z taką inwestycją warto zaczekać przynajmniej pół roku. W tym czasie segment będzie słabszy niż duże spółki, a wręcz może tracić i dojść do bardziej atrakcyjnych wycen.

Zainwestowałem w fundusz małych i średnich spółek jeszcze przed największymi wzrostami tego segmentu, jakie są perspektywy takiej lokaty?

WOJCIECH BIAŁEK

główny analityk SEB TFI

Jeśli to inwestycja nawet na dekady, należy się funduszu trzymać. Ceną za wysokie stopy zwrotu jest jednak podwyższone ryzyko, które się objawia dużą zmiennością. Kiedy tego typu spółki zaczynają rosnąć, ich notowania zwiększają się nawet kilkudziesięciokrotnie, ale mogą też spadać o 80-90 procent. Należy więc być przygotowanym na to, że w średnim terminie sytuacja może wyglądać źle.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...