Jak inwestować na rynkach kapitałowych UE

Łukasz Dajnowicz
rozwiń więcej
Podstawowa korzyść z możliwości inwestowania na wszystkich rynkach kapitałowych Unii Europejskiej to rozproszenie ryzyka, czyli lepsza dywersyfikacja portfela

 

 

Unijne zasady dopuściły zagraniczne domy maklerskie do świadczenia usług w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowego zezwolenia (tzw. jednolity paszport europejski, który oznacza, że do działania na terenie całej Unii wystarczy licencja z jednego kraju członkowskiego). Z kolei firmy inwestycyjne zarejestrowane w Polsce mają możliwość zdalnego uczestnictwa w rynkach zagranicznych. Obowiązująca w Unii zasada swobody przepływu kapitału wymusiła również liberalizację polskiego prawa dewizowego i obecnie przeszkody w tym zakresie są minimalne. Dla przeciętnego inwestora ważna jest też rosnąca harmonizacja prawnych warunków świadczenia usług inwestycyjnych w krajach UE, również w zakresie ochrony klientów (np. dyrektywa MiFID) oraz harmonizacja wymogów informacyjnych wobec spółek notowanych na europejskich giełdach.

Polscy inwestorzy mają do wyboru nie tylko wiele nowych rynków, na których odbywa się obrót zagranicznymi akcjami lub obligacjami, ale również nowe sposoby lokowania oszczędności (m.in. forex, fundusze typu hedge, egzotyczne instrumenty pochodne i produkty strukturyzowane). Polska to tylko mała część globalnego rynku kapitałowego. Na najbardziej rozwiniętych rynkach (np. w Londynie) są dostępne wyrafinowane instrumenty finansowe, które pozwalają na realizowanie indywidualnych celów inwestycyjnych (np. zabezpieczenie, spekulacja na zmianę ceny tak wymyślnych instrumentów bazowych, jak np. pogoda). Jeśli korzystamy z możliwości inwestowania na różnych rynkach, to możemy być aktywni przez całą dobę. Zaczynając w Tokio, poprzez Londyn i kończąc w Nowym Jorku, nie mamy dostępu do notowań giełdowych tylko przez pięć godzin na dobę (między 6:00 a 8:00 oraz 21:00 a 24:00 GMT).

Stopy zwrotu i czynniki ryzyka na poszczególnych rynkach różnią się od siebie. Im lepsza dywersyfikacja portfela, tym bardziej stabilne są stopy zwrotu. Przykład akademicki: na początku XXI wieku amerykański portfel akcji obarczony ryzykiem w wysokości 16,2 proc. dawał roczny zwrot w wysokości 13,3 proc., a globalny portfel akcji z takim samym poziomem ryzyka przynosił roczną stopę zwrotu na poziomie 19 proc.

Głównymi barierami w inwestowaniu za granicą są różnice prawne, językowe i w przyjętych na danym rynku zwyczajach. Chodzi tu np. o nieznajomość odpowiedzialności kontraktowej zagranicznego brokera lub zasad rządzących dochodzeniem od niego roszczeń. Niektóre z tych przeszkód próbuje usuwać Unia Europejska poprzez harmonizację prawa. Przykładami są regulacje dotyczące prospektów emisyjnych sporządzanych w związku z publiczną ofertą papierów wartościowych, raportów okresowych spółek publicznych czy standardów rachunkowości.

 

Łukasz Dajnowicz

Komisja Nadzoru Finansowego


Infor.pl
Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

pokaż więcej
Proszę czekać...