Jakie inwestycje opłacają się przy rosnących stopach procentowych

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
W sytuacji rosnących stóp procentowych i niepewnej sytuacji na giełdzie w 2008 roku popularne może się stać lokowanie środków w bankach i bezpiecznych funduszach inwestycyjnych.

 

 

Choć stopy zwrotu tego rodzaju inwestycji prawie się nie różnią, to w określonych sytuacjach jedne z nich są bardziej opłacalne od innych.

Obecnie oprocentowanie wielu rachunków oszczędnościowych przekracza 4 proc., a w Polbanku i Banku Zachodnim osiągnęło 5 proc. Oprocentowanie lokat często przekracza 5 proc. W okresie rosnących stóp procentowych teoretycznie bardziej opłacalne powinny być lokaty o oprocentowaniu zmiennym, teoretycznie, ponieważ banki nie mają obowiązku podnoszenia oprocentowania lokat. Co ciekawe, w niektórych bankach, np. w Pekao, oprocentowanie zmienne jest wyższe od stałego.

Stopy zwrotu najbezpieczniejszych funduszy, czyli gotówkowych i rynku pieniężnego, są zbliżone do tych, jakie przynoszą lokaty. Średni zysk za 2007 rok to 3,6 proc. Najlepsze fundusze zarobiły 4,5 proc. To niewiele mniej od wzrostu WIG20, który wyniósł 5,2 proc. i dwukrotnie mniej od wzrostu WIG, który wyniósł 10,4 proc. Warto jednak podkreślić, że zyski z inwestycji giełdowych obarczone są nieporównywalnie większym ryzykiem od lokat w fundusze pieniężne. Co więcej, inwestycje giełdowe wiążą się z kosztami w postaci prowizji maklerskich, z kolei w funduszach pieniężnych opłaty za nabycie jednostek z reguły nie są pobierane.

Omawiane fundusze są zwykle wykorzystywane przez inwestorów posiadających już jednostki innych funduszy do przechowania środków w przypadku niekorzystnej sytuacji na giełdzie. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku parasoli, w których możemy bez naliczania podatku przenosić pieniądze między różnymi subfunduszami. Podatek w tym przypadku jest naliczany dopiero po zakończeniu inwestycji.

Rosnące stopy procentowe wywierają też duży wpływ na opłacalność inwestycji w obligacje i fundusze papierów dłużnych. Oprocentowanie stałe sprzedawanych w styczniu dwuletnich obligacji skarbowych wynosi 5,5 proc. Podwyżki oprocentowania następują szybciej od wzrostu stóp oficjalnych w Polsce. O ile w przypadku samodzielnej inwestycji w obligacje detaliczne jest to zjawisko korzystne, to dla funduszy dłużnych okres podwyżek stóp nie jest najlepszy. Wzrost rentowności powoduje bowiem spadek cen obligacji, znajdujących się w portfelach inwestycyjnych. Poza tym wahania, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach na światowych rynkach finansowych, dodatkowo utrudniają życie funduszom dłużnym. Przeciętny zysk z krajowych funduszy obligacji za ostatnie 12 miesięcy wynosi zaledwie 1,9 proc.

 

Jarosław Sadowski

analityk Expandera

Infor.pl
Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski tylko do 31 maja 2025 r.
09 maja 2025

Należy się 50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski można składać tylko do 31 maja 2025 r. w ARiMR. Jak złożyć wniosek o pieniądze?

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Czy 11.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
09 maja 2025

Tydzień po długim weekendzie majowym szybko mija i już kolejna sobota oraz niedziela. Wiele rodzin - zapewne więcej niż zwykle - odczuwa teraz potrzebę zrobienia większych zakupów. Podstawowe pytanie brzmi: czy można je zaplanować na niedzielę a jutro w sobotę zająć się innymi sprawami, czy odwrotnie - w niedzielę dużych zakupów zrobić się nie da, bo czynne będą tylko nieliczne, wybrane sklepy?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Przekazywanie kryptowalut w rodzinie – przepisy i podatki. Darowizna czy sprzedaż?
09 maja 2025

Kryptowaluty jeszcze kilka lat temu uznawane były za ciekawostkę technologiczną. Obecnie z kolei stanowią istotny element rynków finansowych. Korzystają z nich nie tylko zaawansowani inwestorzy, ale również osoby prywatne dywersyfikujące swoje portfele. Przekazywanie aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluty, członkom rodziny budzi coraz większe zainteresowanie – i nic dziwnego. Bitcoin, Ethereum czy inne tokeny, z pozoru niematerialne, w rzeczywistości stanowią dziś istotny składnik majątku. Wymiana krypto-krypto czy krypto-FIAT to standard i doskonale znana każdemu czynność wykonywana m.in. na giełdzie czy pomiędzy portfelami. Co jednak z darowizną? W jaki sposób np. rodzic może przekazać kryptowaluty dziecku? Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?
10 maja 2025

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...