Ważne są nie tylko wyniki, warto czytać też opinie audytorów

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Inwestorów zaleje wkrótce fala wyników finansowych z 350 spółek notowanych na warszawskiej GPW. Eksperci zalecają - nie ograniczajmy się do lektury raportów do opisu wyników, warto zajrzeć do opinii audytora.

 

Już na przełomie stycznia i lutego dla spółek giełdowych i inwestorów rozpocznie się gorący okres publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2007 r. i wyników obejmujących cały poprzedni rok. Niestety, z przeprowadzonego przez ekspertów z firmy doradczej i audytorskiej Ernst & Young badania raportów finansowych kilkudziesięciu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych wynika, że z jakością sprawozdań finansowych na polskim rynku nie jest najlepiej.

Chociaż Ernst & Young nie podaje nazw, na 68 analizowanych spółek raport biegłego rewidenta z przeglądu sprawozdania finansowego w przypadku 15 firm zawierał co najmniej jedno zastrzeżenie (różnica zdań między audytorem a spółką), a objaśnienie (audytor wyraża niepewność co do wpływu niektórych wydarzeń na przyszłość firmy) w przypadku 18.

- Co ciekawe, często nie ma to wpływu na wycenę spółek, nie widać reakcji inwestorów. Tymczasem poprawa jakości inwestowania może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa inwestycji - mówi Sebastian Łyczba, partner w Ernst & Young.

Zupełnie inaczej na wątpliwości audytorów reagują inwestorzy na rozwiniętych rynkach kapitałowych, gdzie są to wyjątkowe zdarzenia.

Jak podaje Ernst & Young, w USA w raportach dziesięciu największych spółek pod względem kapitalizacji audytorzy nie umieścili zastrzeżeń i objaśnień, podobnie w Londynie i Frankfurcie. Jeśli w opinii pojawiają się jednak niekorzystne uwagi biegłego rewidenta, kurs spółki najczęściej reaguje spadkiem, a sprawą od razu zajmuje się nadzór nad rynkiem.

Skutkiem utrzymywania obecnego poziomu raportów finansowych może być w dłuższym terminie m.in. spadek atrakcyjności polskiego rynku, co spółkom utrudni uzyskiwanie finansowania. Odpowiednia polityka informacyjna może być korzystna zarówno dla spółek, jak i ich akcjonariuszy, bo o wartości firmy nie muszą przesądzać wyłącznie wyniki finansowe.

- Takie elementy jak na przykład przejrzystość i stabilność, mogą powodować, że wartość firmy będzie nawet o kilkanaście procent wyższa - dodaje Sebastian Łyczba.

Na podniesienie poziomu polityki informacyjnej spółek, poza naciskami inwestorów, mogą wpłynąć również działania GPW. Zgodnie z nowym kodeksem dobrych praktyk spółek giełdowych, nie będą mogły one wybierać dowolnie zasad, które będą stosować. Będą musiały wytłumaczyć, dlaczego nie zamierzają przestrzegać wybranych zasad i co zrobią, aby jednak do tego doszło. Na dodatek, po 1 stycznia spółki powinny informować o ewentualnym każdym naruszeniu dobrej praktyki.

POLITYKA INFORMACYJNA ELEKTRIMU

Jednym z najbardziej skrajnych przypadków fatalnej polityki informacyjnej na GPW jest Elektrim. Jak przyznają przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, to przykład, że zła polityka informacyjna nie opłaca się spółce giełdowej. Elektrim z czołowej spółki na GPW stał się firmą spekulacyjną. GP już latem postulowała, by akcje firmy zostały wycofane z giełdy z powodu polityki informacyjnej oraz tego, że audytor po raz kolejny nie wydał opinii o raporcie rocznym Elektrimu. Na dodatek odmówiono mu informacji w spółce i pracujących dla niej kancelariach prawnych. Spółka poinformowała, że nie podała wszystkich informacji, bo ich ujawnienie mogłoby jej zaszkodzić w sporach sądowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Terminy publikacji skonsolidowanych raportów wybranych największych spółek na GPW


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...