Jak cząstkowe dane gospodarcze wpływają na notowania

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi: rynek zawsze ma rację

 

Zarówno w gospodarce, jak i na rynku finansowym często mamy do czynienia z informacjami o przeciwnych kierunkach oddziaływania na daną formę inwestowania. Znaczenie ma też to, czy dane dotyczą przeszłości, czy są to tzw. wskaźniki wyprzedzające (np. indeksy nastrojów konsumentów czy klimatu gospodarczego), sugerujące jak może wyglądać sytuacja w niedalekiej przyszłości. Ponadto występują dane za okresy, które już się zakończyły, ale, chociażby poprzez swoją inercyjność, mające wpływ na przyszłość (np. struktura PKB).

Inwestorzy monitorujący napływające cyklicznie dane z kraju i ze świata zmuszeni są oceniać znaczenie poszczególnych informacji. Dokonują oni zestawienia (bilansu) zagrożeń (ryzyk) i określają, które z nich mają dla nich szczególne znaczenie, a które w danym momencie można ignorować. Ogół inwestorów to rynek. Rynek czeka i obserwuje statystyki płynące z gospodarki. Rynek każdorazowo ustawiony jest pod publikacje danego wskaźnika - ogólnie dostępne i znane są prognozy, które budują oczekiwania. Jeśli odczyt istotnego wskaźnika odbiega od oczekiwań, następuje dostosowanie cen, tak aby ceny instrumentów inwestycyjnych uwzględniały upublicznioną właśnie dawkę informacji. Każda cząstkowa dana układa się w całość będącą obrazem gospodarki danego kraju.

Zjawiska mające miejsce w gospodarce w określony sposób wpływają na nasze inwestycje. Jedna z podstawowych reguł inwestowania głosi: rynek zawsze ma rację. Innymi słowy, to rynek, czyli większość, ustala ceny (notowania) poszczególnych walorów. Pojedynczemu inwestorowi pozostaje albo zaakceptować określoną przez rynek cenę, albo nie robić nic - nie inwestować i rezygnować z szans, jakie daje rynek. Inwestorzy starają się ustawiać zgodnie z panującym trendem. Gdy to możliwe, niektórzy, z różnymi efektami, starają się trendy wyprzedzać. Inną konsekwencją wspomnianej zasady jest to, że jeśli rynek nastawiony jest negatywnie, to będzie wyolbrzymiał dane niekorzystne dla gospodarki i ignorował dane dla niej korzystne. Przykład tego obserwujemy ostatnio na rynkach akcji.

Pierwszy miesiąc 2008 roku na rynkach akcji upłynął pod znakiem spadków. Ostatni raz tak duży spadek polskiego indeksu WIG20 miał miejsce w 1995 roku. Uwzględniając to, coraz częściej spotyka się opinie, że ceny akcji już teraz dyskontują recesję w USA i spowolnienie w gospodarce globalnej. Wydaje się, że taki pogląd stał się ostatnio popularny, bo strach przed spadkami zamienił się w nadzieję na wzrosty. Dlatego przez ostatnie dwa tygodnie rynek piął się w górę. Równie dobrze można stwierdzić, że trend jest właściwie spadkowy, a każdy wzrost powinno się potraktować jako korygujący. Zagrożeniem - niezmiennie - pozostaje otoczenie zewnętrzne.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w Axa Życie


Infor.pl
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
13 maja 2024

Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Ile za "wczasy pod gruszą", a co z bonem turystycznym? Tak będą wyglądały wakacje w 2024 roku
13 maja 2024

"Wczasy pod gruszą" i bon turystyczny - te dwa terminy na pewno kojarzą się wszystkim pracownikom. Ale co z nimi w 2024 roku? Czy możemy spodziewać się powrotu tych popularnych form wsparcia? A może czekają nas zupełnie nowe rozwiązania? Sprawdźmy, co przyniesie nam najbliższy rok w kontekście planowania wakacji.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Różnice w wysokości emerytury mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby świadczenie, było jak najwyższe
13 maja 2024

Rzeszowski oddział ZUS wypłaca najwyższą emeryturę w regionie, wynoszącą ponad 22 tys. zł brutto miesięcznie. Z drugiej strony, najniższa emerytura wynosi zaledwie 11 groszy - informuje rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, Wojciech Dyląg.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

pokaż więcej
Proszę czekać...