Kupując za oceanem, nie otrzymasz gwarancji

Tomasz Suchar
rozwiń więcej
Klient musi pamiętać, że do ceny zakupu trzeba doliczyć też cło, podatek, koszt przesyłki i pakowania. Gwarancje niektórych amerykańskich sklepów internetowych nie przewidują naprawy towaru na terenie Europy. Dochodzenie roszczeń konsumenckich od amerykańskiego sprzedawcy jest kosztowne, a reklamacja może być nieskuteczna.

 

 

Kupując w amerykańskich sklepach internetowych, musimy pamiętać, że cena towaru nie jest jedynym kosztem, jaki poniesiemy. Na stronach sklepów często są informacje, że podane ceny nie zawierają kosztów przesyłki, przygotowania paczki do wysyłki (tzw. handlingu), podatków lub cła. Sklepy zwykle zastrzegają sobie prawo do zmiany ceny bez wcześniejszego powiadomienia. Duża część towarów z USA podlega ocleniu także na terytorium UE.

- O wysokości stawki celnej najlepiej dowiedzieć się we właściwej dla miejsca zamieszkania izbie celnej - radzi Karolina Tołwińska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

- Trzeba zawsze sprawdzić, czy gwarancja wyraźnie przewiduje możliwość naprawy na terenie Europy. Jeśli nie zawiera takiego postanowienia, powstanie konieczność wysłania wadliwego sprzętu do USA. Poza tym, niektóre sklepy w ogóle nie wysyłają towarów do Europy. Wtedy jednak możemy posłużyć się firmą kurierską - dodaje.

Trudna droga

Jest jeszcze problem naszej ochrony prawnej. Gdy dokonujemy zakupów w USA, jest ona bardzo ograniczona - twierdzą eksperci.

Podstawowym uprawnieniem przysługującym polskiemu konsumentowi na podstawie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną za produkt niebezpieczny jest prawo odstąpienia od umowy.

- Przysługuje ono co do zasady przez dziesięć dni od otrzymania towaru i to bez podania jakiejkolwiek przyczyny, gdy towar nam się nie spodoba - wyjaśnia Sergiusz Kmiecik, prawnik z Kancelarii BSO Prawo i Podatki.

Ustawa przewiduje, że nie można umownie wyłączyć tego prawa. Postanowienia reklamacji, które przewidują prawo amerykańskie jako wyłącznie właściwe, w świetle ustawy są zatem nieważne.

Kosztowne dochodzenie praw

Zdaniem Mikołaja Sowińskiego, partnera z Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, można argumentować, że prawo odstąpienia przysługuje także polskim konsumentom dokonującym zakupów w amerykańskim sklepie internetowym. Zupełnie inną kwestią jest praktyczna realizacja tego prawa w konkretnej sytuacji.

- Dochodzenie go może okazać się w praktyce niewspółmiernie kosztowne do ceny towaru, gdyby okazało się, że nie ma uzasadnienia dochodzenie roszczenia przed sądem polskim. Nawet gdyby polski konsument uzyskał taki wyrok w Polsce, powstaje problem wykonania tego orzeczenia w Stanach Zjednoczonych i kosztów z tym związanych - uważa Mikołaj Sowiński.

Według niego, przy dużej wartości zakupu można zastanowić się nad zaangażowaniem amerykańskiej kancelarii, ale będzie to bardzo drogie.

Reklamacja kupionego w USA towaru na podstawie europejskich przepisów jest niemożliwa. W razie sporu z amerykańskim sklepem internetowym, europejskie centra konsumenckie nie są w stanie udzielić pomocy konsumentowi. Pośredniczą one w sprawach konsumentów z przedsiębiorcami z obszaru Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii.

Unieważnienie zapłaty

Zgodnie z art. 14 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów, konsument może żądać unieważnienia, na koszt przedsiębiorcy, zapłaty dokonanej kartą płatniczą w razie niewłaściwego wykorzystania tej karty w wykonaniu umowy zawartej na odległość. Przykładowo będzie to sytuacja, gdy sprzedawca okaże się oszustem lub obciąży naszą kartę wyższą zapłatą. Uprawnienie to nie przysługuje, gdy towar nam się nie spodoba, tak jak to jest przy prawie do odstąpienia. Zawsze warto też wydrukować regulamin sklepu, który opisuje procedurę gwarancyjną. Według Remigiusza Kaszubskiego ze Związku Banków Polskich, takie postępowanie będzie świadczyć o zachowaniu należytej staranności z naszej strony.

- Z tymi dokumentami udajemy się do naszego banku. Dalsze kroki podejmuje agent rozliczeniowy, czyli instytucja, która rozliczała się pomiędzy naszym bankiem a bankiem sprzedawcy. Ona postara się odzyskać nasze pieniądze - tłumaczy Remigiusz Kaszubski.

Tylko sprawdzone sklepy

Warto zaznaczyć, że przepisy omawianej ustawy odnoszą się do umów zawieranych na odległość. W rozumieniu ustawy jest nią umowa zawierana przez konsumenta z przedsiębiorcą, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Oznacza to, że prawa w niej przewidziane nie odnoszą się do konsumenta, który dokonał zakupu na aukcji internetowej. Towar wystawiają tu bowiem osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy. W takich miejscach kupujemy na własne ryzyko. Pozostaje nam liczyć na uczciwość sprzedawców.

Osoby decydujące się na zakupy w USA muszą korzystać z regulaminów sklepów, w których opisana jest procedura reklamacyjna. W nich powinny znajdować się także warunki zwrotu wadliwego towaru.

- Warto więc kupować towary tylko w tych sklepach, które taką procedurę mają i są uznane na rynku - radzi Mikołaj Sowiński.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zakupy w amerykańskim sklepie internetowym


TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl


OPINIA

MAREK ŚWIERCZYŃSKI

Kancelaria Prawna Traple Konarski Podrecki


Dokonując zakupów w amerykańskim sklepie internetowym, należy w pierwszej kolejności stwierdzić, czy do transakcji znajdzie zastosowanie prawo polskie, w szczególności przepisy chroniące konsumentów. Od lipca 2007 r. obowiązuje w Polsce konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, która - pod pewnymi warunkami - zapewnia polskiemu konsumentowi ochronę wynikającą z przepisów polskiego prawa. Ochrona ta dotyczy również przypadku, gdy umowa zawarta w ramach amerykańskiego sklepu internetowego przewiduje wybór prawa obcego. Również ustawy szczególne, takie jak ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów przewiduje, że regulacji w nich zawartych nie można wyłączyć także w razie wyboru prawa obcego. W konsekwencji konsument będzie m.in. uprawniony do odstąpienia od większości umów w terminie dziesięciu dni. Zastosowanie znajdą również przepisy dotyczące tzw. gwarancji europejskiej.


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...