Ulga podatkowa przy zbyciu nieruchomości

Podatnik, który był zameldowany w mieszkaniu, ale meldunek ustał przed sprzedażą, nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej.

 

Podatnik był zameldowany w swoim mieszkaniu przez pięć lat. Po kupnie drugiego wymeldował się z pierwszego. Teraz chce sprzedać pierwsze mieszkanie, korzystając z ulgi meldunkowej. Czy będzie to możliwe?

Niestety nie. Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus podkreśla, że w opisanej sytuacji skorzystanie z ulgi meldunkowej nie będzie możliwe.

- Choć art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT określający warunki skorzystania z ulgi nie definiuje tego jednoznacznie, przy jego interpretowaniu nie powinno być wątpliwości. Podatnik powinien wykazać, że okres stałego zameldowania, warunkujący możliwość skorzystania z ulgi bezpośrednio poprzedza transakcję zbycia - tłumaczy Robert Mrówka.

Dodaje, że takie stanowisko potwierdza również minister finansów w ogólnej interpretacji w tej sprawie (nr DD2/ 033/0557/SKT/07/1682), w której stwierdził, że okres 12 miesięcy obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz, licząc od daty zbycia.

- Oznacza to, że meldunek i transakcja kupna-sprzedaży powinny następować bezpośrednio po sobie lub też, co można uznać za jeszcze trafniejszą opinię, wymeldowanie i sprzedaż powinny pozostawać w bezpośrednim związku ze sobą. Za taką wykładnią powołanego przepisu przemawia także motyw ustawodawczy - argumentuje Robert Mrówka.

Wprowadzona ulga miała służyć przede wszystkim tym podatnikom, którzy zdecydowali się na sprzedaż mieszkania wykorzystywanego na własne potrzeby, po to, aby uzyskane środki w głównej mierze spożytkować na zakup lub budowę innego lokum. Wprowadzona ulga miała na celu zrekompensowanie korzyści, które dawały zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32-32a ustawy o PIT, uchylone od 1 stycznia 2007 r.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl


Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...