Jak rozliczyć zysk ze zbycia papierów wartościowych

Do końca kwietnia podatnicy muszą złożyć zeznanie roczne o dochodach z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. 


 

Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozliczenia jest informacja PIT-8C. Pomocne będą też dokumenty potwierdzające wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Formularz PIT-38 przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu odpłatnego zbycia:

- papierów wartościowych

- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka)

- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających

- udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

PIT-38 złożą także osoby, które uzyskały przychód objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Do szybkiego i prawidłowego rozliczenia podatnikowi potrzebna będzie informacja PIT-8C i inne dokumenty dotyczące uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. To informacje w nich zawarte pozwolą wypełnić zasadniczą część PIT-38 dotyczącą przychodów, kosztów uzyskania przychodów, dochodów lub ewentualnej straty.

Informację PIT-8C podmioty zobowiązane do jej wystawienia składają do końca lutego. Powinna ona trafić do podatnika oraz urzędu skarbowego. Trzeba przypomnieć, że przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów w spółkach mających osobowość prawną) powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego. Dlatego przychodem będą kwoty już należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Przychód z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających powstaje w momencie realizacji tych praw.

Jedną z ważniejszych pozycji, jakie mają wpływ na zobowiązanie podatkowe, są koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki na odpłatne nabycie zbywanego papieru wartościowego, tj. cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie. Będą to m.in. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, wydatki związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowaniem papierów, wykupem weksla i ubezpieczeniem kredytu zaciągniętego na wykup akcji itp. Wszystkie te wydatki powinny mieć odpowiednie pokrycie w dokumentach podatnika.

Dokumentów wystawianych przez banki, domy maklerskie, pośredników itp., na podstawie których ustalane są koszy uzyskania przychodów, nie dołącza się do zeznania rocznego. Podatnik przechowuje je jednak na wypadek kontroli do czasu przedawnienia zobowiązania za dany rok podatkowy.

Ważne!

W przypadku nabycia przez podatnika papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny cena nabycia wynosi 0 zł. Wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Infor.pl
Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją
17 cze 2024

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie
17 cze 2024

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?
17 cze 2024

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS
17 cze 2024

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?
17 cze 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?
17 cze 2024

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany
17 cze 2024

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]
17 cze 2024

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy
17 cze 2024

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów
17 cze 2024

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

pokaż więcej
Proszę czekać...