REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka- poznaj jej zasady

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej AKS
konsument, dokumenty, portfel, upadłość
Upadłość konsumencka- poznaj jej zasady
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna, gdy mówiliśmy o upadłości, zwykle mieliśmy na myśli przede wszystkim upadających przedsiębiorców, spółki, itp. Dziś, coraz częściej mówimy także o tzw. upadłości konsumenckiej, czyli o takiej sytuacji, gdy upadłość ogłasza osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

I. Informacje wstępne.

Upadłość dotyczy osób, które są niewypłacalne, czyli takich, które utraciły zdolność regulowania swoich bieżących, wymagalnych zobowiązań i stan ten trwa przez okres co najmniej 3 miesięcy. Chodzi zwykle o takie sytuacje, gdy dochody danej osoby nie wystarczają na regulowanie stałych zobowiązań, np. rat kredytu, rat pożyczki, czynszu najmu, innych rachunków.

REKLAMA

W ramach takiego postępowania możliwe jest umorzenie przez sąd upadłościowy zobowiązań dłużnika (upadłego).

REKLAMA

Przepisy przewidują różne tryby prowadzenia postępowania upadłościowego dotyczącego osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej- w zależności od rozmiaru majątku dłużnika, liczby wierzycieli oraz od przewidywań co do stopnia skomplikowania postępowania.

Wniosek o ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej może złożyć sam dłużnik (z mojego doświadczenia wynika, że taka sytuacja ma miejsce najczęściej), ale jest możliwe złożenie wniosku również przez wierzyciela.

Co ciekawe i ważne - postępowanie upadłościowe w sprawach dotyczących osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może być prowadzone nawet wtedy, gdy dłużnik ma tylko jednego wierzyciela (np. jeden bank, któremu zalega z płatnościami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien być należycie opłacony. Opłata sądowa nie jest jednak wysoka - wynosi 30 zł. Wpłaca się ją na konto sądu upadłościowego.

Wniosek warto złożyć na formularzu zawierającym wzór wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, który został opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Bez problemu można go znaleźć w Internecie.

Niezwykle istotne jest, aby wniosek wypełnić prawidłowo, czyli – przede wszystkim- zgodnie z prawdą.

REKLAMA

Za podanie bowiem przez dłużnika nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tej samej karze podlega, kto będąc dłużnikiem podaje sądowi nieprawdziwe informacje co do stanu swojego majątku.

Ponadto, jeżeli oświadczenie o prawdziwości danych- które jest obligatoryjnym elementem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej- nie jest zgodne z prawdą, wówczas dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości.

III. Rola syndyka.

Bardzo ważną osobą w omawianym postępowaniu jest syndyk, który po wydaniu przez sąd upadłościowy postanowienia o ogłoszeniu upadłości podejmuje szereg dalszych czynności, przede wszystkim dokonuje likwidacji majątku upadłego czy sporządza projekt planu spłaty wierzycieli.

Syndyk samodzielnie dokonuje wyboru sposobu likwidacji masy upadłości- w sposób, który umożliwia zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu, z uwzględnieniem również kosztów likwidacji.

Po ogłoszeniu upadłości syndyk zakłada i prowadzi akta, w tym akta do zgłoszeń wierzytelności, w systemie teleinformatycznym (czyli online), obsługującym postępowanie sądowe.

IV. Możliwe rozstrzygnięcia, możliwe scenariusze.

Zasadniczo sąd upadłościowy w toku postępowania ustala plan spłaty wierzycieli.

Jeżeli w toku postępowania zgromadzono fundusze masy upadłości (czyli- mówiąc wprost- jeżeli jest co dzielić po przeprowadzonej likwidacji majątku upadłego), wówczas sąd upadłościowy, w postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, dokonuje podziału tych funduszy pomiędzy wierzycieli.

W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa również, w jakim zakresie i okresie- nie dłuższym niż 36 miesięcy, czyli 3 lata- upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

Co jednak istotne- w przypadku ustalenia, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli jest ustalany na dłuższy okres, czyli od 36 miesięcy (3 lat) do 84 miesięcy (7 lat).

Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli upadły zasadniczo nie może dokonywać czynności prawnych dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli. Upadły jest obowiązany składać sądowi corocznie, do końca kwietnia, sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy. Do sprawozdania upadły dołącza kopię złożonego rocznego zeznania podatkowego.

Gdyby się jednak okazało, że osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli- wówczas sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

W pewnych sytuacjach sąd może też warunkowo umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Jeżeli z kolei zostanie ustalone, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań, wówczas sąd może wydać postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo odmowie umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Tak samo sąd upadłościowy może postanowić- jeżeli w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

Chcę też podkreślić, że upadły powinien aktywnie uczestniczyć w postępowaniu, w tym - wskazać lub/i wydać syndykowi cały swój majątek i niezbędne dokumenty, gdyż, jeżeli tego nie zrobi, to może spotkać się z sankcją w postaci umorzenia postępowania (bez merytorycznego rozstrzygania w przedmiocie zadłużenia). Podobnie – sąd może umorzyć postępowanie upadłościowe (a nie długi!), gdy zostanie ujawnione, że dane podane przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości są niezgodne z prawdą lub niezupełne.

V. Podsumowanie.

Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej toczy się zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 r. (ze zm.). W mojej ocenie nie należy ono do postępowań łatwych, a błędy/zaniedbania/przeoczenia mogą skutkować zakończeniem postępowania przez sąd upadłościowy poprzez jego umorzenie (bez umorzenia zobowiązań/zadłużenia).

W tym postępowaniu akta sprawy są prowadzone w portalu pod nazwą: Krajowy Rejestr Zadłużonych i szereg istotnych czynności postępowania odbywa się właśnie poprzez ten portal (czyli online). Dla wielu osób jest to sporym wyzwaniem.

Rozważając zatem głoszenie upadłości konsumenckiej, według mnie, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy prawnej. Co ważne- w takich sprawach można również wystąpić do sądu o przyznanie pełnomocnika z urzędu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

Renta wdowia 2025 – ponad milion wniosków już złożonych. Dziemianowicz-Bąk ujawnia: 300 zł więcej dla seniorów od 1 lipca 2025 r.

Ponad 1 mln wniosków o rentę wdowią wpłynęło już do ZUS i innych instytucji emerytalnych – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r., a średnia wysokość dodatkowego świadczenia to ok. 300 zł miesięcznie.

Nieruchomość w Hiszpanii – podatki (zakup, wynajem, sprzedaż). Przewodnik dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością poznania lokalnego systemu podatkowego, który może znacząco wpłynąć na końcową rentowność inwestycji. Różnice w opodatkowaniu zależą od statusu kupującego, rodzaju transakcji oraz wybranej formy prawnej zakupu.

REKLAMA

Możesz dostać 800 plus za czerwiec z wyrównaniem. Jeden warunek trzeba szybko spełnić!

ZUS informuje, że tylko osoby, które prześlą do 30 czerwca 2025 r. wniosek o 800+ - dostaną świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat, który trwa od czerwca 2025 r. do maja 2026 r. Te osoby mają gwarancję wypłaty 800 plus za czerwiec - wypłata nastąpi najpóźniej w sierpniu - a więc będzie to tzw. wyrównanie. Natomiast jeżeli ktoś złoży wniosek w lipcu, już nie będzie mógł otrzymać świadczenia wychowawczego za czerwiec.

Renta wdowia: 300 zł miesięcznie. Poznaliśmy właśnie średnią wysokość nowego świadczenia, wypłaty już od lipca 2025 roku

Już od 1 lipca 2025 roku ruszy długo wyczekiwane rozwiązanie wspierające osoby starsze, które doświadczyły utraty współmałżonka – renta wdowia. To nowe świadczenie ma być realną pomocą dla osób, które po śmierci męża lub żony mierzą się nie tylko z emocjonalną pustką, ale również z drastycznym pogorszeniem sytuacji finansowej. Według danych, aż co piąta osoba powyżej 65. roku życia w Polsce jest zagrożona ubóstwem.

Emeryt ma w ZUS 300 000 zł. 14 lat pracy po zakończeniu służby wojskowej. Co z tymi pieniędzmi?

Do Infor.pl stale wpływają listy od emerytów mundurowych, którzy muszą odprowadzać składki do ZUS od pracy świadczonej w cywilu po przejściu na emeryturę mundurową (zwykłe umowy o pracę). Niektórzy z nich tracą te pieniądze, inni mogą - po spełnieniu dodatkowych warunków - uzyskać korzyści emerytalne z ZUS. Jest kilka systemów emerytalnych dla mundurowych. Dla niektórych z nich zasady są niekorzystne (w praktyce np. 300 000 zł odprowadzonych składek do ZUS przepada). Inni mają lepiej.

Zawezwanie do próby ugodowej

Nie każdy brak zapłaty stanowi wyraz złej woli dłużnika. Warto szukać pokoju i polubownych metod rozwiązywania sporu. Ugoda jest rozwiązaniem dopuszczalnym w większości spraw cywilnych i gospodarczych, w szczególności w sprawach o zapłatę.

REKLAMA

Świadczenie, zasiłek, 7 dodatków. 1 lipca 2025 r. rusza nabór wniosków

Od 1 lipca 2025 r. rodzice będą mogli złożyć elektroniczne wnioski o zasiłki rodzinne i dodatki, a także świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowe okresy 2025/2026. W praktyce nie jest łatwo uzyskać taką pomoc, głownie ze względu na kryteria dochodowe.

Aż 177 dni wolnych – najbliższy rok szkolny będzie prawdziwym wyzwaniem dla pracujących rodziców [szczegółowy kalendarz roku szkolnego 2025/2026]

Najbliższy rok szkolny 2025/2026, będzie prawdziwym wyzwaniem dla pracujących rodziców, którzy będą musieli zagospodarować czas wolny swoich dzieci w ciągu aż 177 dni. Problem mogą mieć zwłaszcza rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wymagają jeszcze ich całodziennej opieki, a tymczasem – 26-dniowy urlop większości osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy nie jest z „gumy”, choć kodeks pracy ma do „zaoferowania” jeszcze kilka innych „zwolnień” od pracy na dziecko.

REKLAMA