Jak prawidłowo rozliczyć w rocznym zeznaniu dochody z praw autorskich

Krzysztof Tomaszewski
rozwiń więcej
Koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich - generalnie - określa się w wysokości 50 proc. przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe

 

Czy prawa autorskie zaliczę do majątkowych

Czy za przychód z praw majątkowych należy również uznać przychody uzyskane z praw autorskich?

Tak

Kwestię tę uregulowano w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z jej przepisów wynika, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Podstawa prawna

l Art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy do rozliczeń służy tylko formularz PIT-37

Czy osoba, która uzyskała przychody z praw autorskich, może rozliczyć się jedynie na formularzu rocznego zeznania PIT-37?

Nie

Przychody z praw autorskich można rozliczyć na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37. Wybór formularza zależy przede wszystkim od tego, jakie inne przychody (dochody) uzyskiwał podatnik. I tak w części D formularza PIT-37, w której należy uwzględnić dochody/straty ze źródeł przychodów, istniej wiersz 7. Przeznaczony jest dla przychodów z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Natomiast w części C formularza PIT-37 znajduje się wiersz 4 dotyczący praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy właściwie obliczono 50-proc. koszty

Zatrudniłem się w nowej firmie. Przekazywano mi pensje i honoraria wynikające z praw autorskich. Czy słusznie 50-proc. koszty obliczono od przychodu zmniejszonego o składki?

Tak

Jak wynika z przepisów o PIT, podatnikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Oblicza się je od przychodu zmniejszonego o potrącone w danym miesiącu przez płatnika - ze środków podatnika - składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Koszty uzyskania przychodów w określonej wyżej wysokości można jednak zastosować jedynie do części uzyskanego przychodu, który korzysta z praw autorskich lub z praw pokrewnych.

Podstawa prawna

l Art. 22 i 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przewidziano osobne rubryki w zeznaniu PIT

W ubiegłym roku po raz pierwszy uzyskałem przychody z praw autorskich. Czy w formularzu PIT-37 przewidziane są osobne rubryki dla uwzględnienia takich przychodów?

Tak

W części C formularza PIT-37 znajduje się wiersz 4 dotyczący praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. Podatnicy wypełniają na podstawie imiennych informacji PIT-11. W kol. b należy wykazać sumę przychodów z praw majątkowych (poz. 70 informacji PIT-11). Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Z kolei w kol. c należy wykazać koszty uzyskania przychodów (kwota kosztów uwzględniona przez płatnika wykazywana jest w poz. 71 informacji PIT-11). Natomiast w kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) (poz. 73 informacji PIT-11).

Podstawa prawna

l Art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy oddzielić pensje od praw autorskich

Czy pracodawca słusznie oddzielił w przesłanej mi informacji PIT-11 pensje od przychodów wynikających z praw autorskich?

Tak

Sporządzając PIT-11, czyli informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pracodawca czyli płatnik, ma możliwość rozgraniczenia obu rodzajów wspomnianych przychodów. W poz. 36 wpisuje należności ze stosunku pracy, a w poz. 37 dotyczące ich pracownicze koszty uzyskania przychodów. Jak już wspomniano, w poz. 40 informacji PIT-11 pracodawca uwzględnia przychody, do których zastosowano koszty przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. W poz. 41 wpisuje kwotę kosztów uzyskania przychodów, czyli wynoszące 50 proc. koszty, obliczone od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Kwoty wpisane do informacji PIT-11 pracownik ma uwzględnić przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego.

Podstawa prawna

l Art. 8 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

l Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy mogę rozliczyć się na jednym formularzu

Czy przychody uzyskane w 2007 roku z praw autorskich mogę zsumować z zyskami osiągniętymi na giełdzie i rozliczyć na jednym formularzu podatkowym?

Nie

Jak już wyjaśniliśmy, przychody z praw autorskich można rozliczyć na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37. Uzależnione jest to głównie od tego, jakie inne przychody (dochody) uzyskiwał podatnik.

Natomiast do rozliczenia podlegających opodatkowaniu zysków osiągniętych na giełdzie służy osobny formularz PIT-38. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, 19-procentowy podatek dochodowy pobierany jest od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 30b, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy twórcy przysługują wyższe koszty

Czy przysługują wyższe koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystaniaprzez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych?

Tak

Zgodnie z przepisami koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania wyżej podanej normy procentowej (50 proc.), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Podstawa prawna

l Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy należy sumować kwoty wykazane w PIT-11

Czy wypełniając roczne zeznanie PIT-37, należy zsumować określone kwoty wykazane w informacji PIT-11 dotyczące przychodów z praw autorskich?

Tak

Kwestia ta dotyczy pracowników, którzy uzyskiwali w 2007 roku od swojego pracodawcy przychody, wobec których można było zastosować różne koszty uzyskania przychodów. Otóż osoby te były zatrudnione na umowę o pracę. Wypłacano im z tego tytułu miesięczne pensje, do których miały zastosowanie kwotowe pracownicze koszty uzyskania przychodów. W 2007 roku wynosiły one nie więcej niż 1302 zł, gdy podatnik uzyskiwał przychody z jednego stosunku pracy. Jednocześnie pracownicy ci wykonywali również dla swojego pracodawcy prace, dzięki którym uzyskiwali przychody korzystające z praw autorskich. Do tej części przychodów należało zastosować 50-proc. koszty. Oblicza się je od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Sporządzając PIT-11, czyli informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pracodawca ma możliwość rozgraniczenia obu rodzajów wspomnianych przychodów. W poz. 36 wpisuje należności ze stosunku pracy, a w poz. 37 dotyczące ich pracownicze koszty uzyskania przychodów, czyli wspomniane 1302 zł. Z kolei w poz. 40 formularza PIT-11 pracodawca zamieszcza przychody, do których zastosowano koszty przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. W poz. 41 natomiast należało wpisać kwotę kosztów uzyskania przychodów, czyli wynoszące 50 proc. koszty, obliczone od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Kwoty wpisane do formularza PIT-11 pracownik ma uwzględnić przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego.

Jeżeli uzyskiwał tylko wynagrodzenia ze stosunku pracy, to musi wypełnić zeznanie PIT-37. A konstrukcja tego ostatniego formularza jest inna niż druku PIT-11. W części C zeznania PIT-37 znajduje się wiersz 1, w którym należy uwzględnić m.in. należności ze stosunku pracy. Podatnicy wypełniają go na podstawie imiennych informacji PIT-11 sporządzonych przez płatników. W kol. b zeznania PIT-37 należy wykazać sumę kwot z poz. 36 i 40 informacji PIT-11. Z kolei w następnej w kol. c trzeba wpisać sumę przysługujących kosztów uzyskania przychodów z tego źródła. Kwota kosztów uwzględniona przez płatnika wykazywana jest w poz. 37 i 41 informacji PIT-11.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

l Art. 8 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...