Jak zainwestować w odnawialne źródła energii

Magdalena Mielczarska-Rogulska
rozwiń więcej
Energetyka odnawialna staje się coraz bardziej popularną dziedziną w kręgach inwestorów. Inwestycje w pozyskiwanie zielonej energii są dość kosztowne.

 

 

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie inwestor, to gdzie korzystnie pozyskać fundusze na realizację projektu.

W obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 z funduszy europejskich na rozwój energetyki odnawialnej przeznaczono ogółem ponad 2,1 mld euro. Są to środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, priorytetów IX i X, przeznaczone wyłącznie na rozwój różnych technologii odnawialnych źródeł energii (OZE). Głównym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest wartość finansowa projektu, w większości przypadków powyżej 20 milionów złotych. Uzyskane środki mają charakter pomocy bezzwrotnej. Wsparcie finansowe produkcji energii elektrycznej i ciepła można uzyskać w ramach działania 9.4. Kwalifikują się tu projekty dotyczące budowy elektrowni wiatrowych, wodnych czy biogazowych, ale też sfinansować można zakup i instalację kolektorów słonecznych oraz pozyskiwanie energii cieplnej ze źródeł geotermalnych. Działanie 9.5 poświęcono wyłącznie produkcji biopaliw i biokomponentów, a działanie 9.6 budowie i modernizacji sieci elektroenergetycznych.

Bardzo ciekawe jest działanie 10.3, z którego środki przeznaczone są na rozwój przemysłu produkującego urządzenia do pozyskiwania energii z OZE. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie rynkowe i niewielką liczbę przedsiębiorstw produkujących tego typu urządzenia jest szansa, że środki europejskie pozwolą na zwiększenie ich dostępności w Polsce.

Jednocześnie fundusze na innowacyjne przedsięwzięcia w zakresie OZE można pozyskać z Programu Innowacyjna Gospodarka, a na mniejsze projekty produkcji biopaliw i biokomponentów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekty OZE o niższej wartości dofinansowywane są też w ramach niektórych regionalnych programów operacyjnych.

Wybór projektów następuje najczęściej w trybie konkursowym. Informacji na temat zasad aplikacji o środki, kryteriów wyboru projektów czy terminów konkursów najlepiej szukać u źródła, czyli w instytucjach wdrażających odpowiedzialnych za dystrybucję funduszy. Każda z instytucji posiada swoja stronę internetową, na której można też znaleźć niezbędne do aplikacji dokumenty. W czerwcu Instytut Paliw i Energii Odnawialnej, który jest instytucją wdrażającą działania 9.4, 9.5, 9.6 i 10.3, rozpoczyna cykl szkoleń dla potencjalnych beneficjentów. Oprócz zasad aplikacji, na szkoleniu zostaną też omówione zagadnienia związane z wypełnianiem wniosku, kwalifikowaniem kosztów, realizacją projektu. Jest to najlepsza okazja do zapoznania się z wymaganiami, jakie musi spełnić potencjalny beneficjent ubiegający się o środki na realizację projektu OZE.

 

Magdalena Mielczarska-Rogulska

Instytut Paliw i Energii Odnawialnej - Instytucja Wdrażająca PO IiŚ

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...