Krótkoterminowe inwestycje w złoto są na razie zbyt ryzykowne

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Kryzys w sektorze finansowym sprawia, że inwestycje w złoto na krótki okres stały się tak samo ryzykowne jak w inne instrumenty notowane na giełdach.

Kurs złota po ponaddwumiesięcznej korekcie wrócił ma ścieżkę wzrostów. Od 15 września uncja metalu zdrożała na świecie o niemal 15 proc. Inwestujący w złoto muszą jednak zmierzyć się z wysoką zmiennością, która sięga kilku procent dziennie.

Choć wzrost cen złota po odrzuceniu przez Izbę Reprezentantów planu ratunkowego dla amerykańskich instytucji finansowych nie był tak spektakularny jak spadki na giełdach, według Michała Poły, analityka New World Alternative Investments (NWAI), ścieżka do przebicia 1 tys. dol. jest otwarta. Kluczowa dla notowań metalu będzie kondycja dolara.

- Inwestorzy oczekują planów ratunkowych, które przyniosą konkretne korzyści. Niewielkie są w związku z tym szanse na spadki cen złota w najbliższym czasie, gdyż wdrażanie jakiegokolwiek planu zajmie sporo czasu. Według scenariusza, który uwzględnia utrzymywanie się niepewności na rynkach jeszcze przez wiele tygodni, ceny złota będą się wahały pomiędzy 850 a 920 dolarów za uncję - mówi analityk NWAI.

Choć metal drożeje od kilku lat, do jednego z największych skoków cenowych doszło w II połowie 2007 r., kiedy zyskał 28,4 proc., podczas gdy w całym roku około 31 proc. Inwestorzy przypomnieli sobie o złocie, kiedy na giełdach załamały się notowania i szukali bezpiecznego schronienia dla pieniędzy. Od początku ubiegłego roku uncja zdrożała w sumie o 38,1 proc. Po przebiciu w marcu 2008 r. bariery 1 tys. dol., w tym roku wzrost ograniczył się do 5,4 proc.

Z coraz większą ostrożnością do prognoz w krótkim okresie podchodzi Michał Słysz, dyrektor rynków towarowych i walut w Investors TFI. Wahania cen złota sprawiają, że obecnie krótkoterminowe inwestowanie w złoto jest tak samo ryzykowne jak w inne notowane na giełdzie instrumenty.

- Przyspieszenia może nabrać rosnący dług USA, co sprzyjać będzie dalszej dewaluacji dolara. Słabszy dolar powoduje ucieczkę inwestorów w stronę złota jako zabezpieczenia aktywów. Złoto powinno też wyprzedzić wzrost inflacji, która będzie następstwem obecnego ogromnego wzrostu zadłużenia USA - mówi Michał Słysz.

I mimo że rynkiem złota rządzą ostatnio wydarzenia na rynkach finansowych, producenci nie nadążają z wykonywaniem zamówień bogatych inwestorów, którzy kupują je z obawy przed pogłębieniem się kryzysu w sektorze finansowym.

- Złoto jest miernikiem aktualnego stanu rzeczy. Banki centralne starają się schłodzić trochę temperaturę na rynku, co utrzymuje złoto w ryzach. Jego cena w końcu poszybuje i dotrze stosunkowo łatwo do 1 tys. dol. za uncję - mówi agencji Bloomberg Mario Innecco, makler kontraktów terminowych w londyńskim MF Global.

O CZYM PAMIĘTAĆ, INWESTUJĄC W ZŁOTO

• Złotej biżuterii nie należy traktować jak inwestycji. W czasach kryzysowych jest wyceniana jak kruszec - bez kosztów robocizny, za którą zapłaciliśmy.

• Inwestować należy tylko w sposób, który odzwierciedla zmianę ceny złota na świecie; przy bezpośrednich inwestycjach dzielić środki między sztabki i monety lokacyjne o najwyższej próbie 999,9, których cena jest uzależniona od cen złota na londyńskiej giełdzie i notowań dolara, oraz monety lub sztabki kolekcjonerskie.

• Poprzez krajowych brokerów można handlować kontraktami terminowymi na złoto na giełdach. Na depozyt wstępny i utrzymania potrzeba kilku tysięcy dolarów.

• Ceny złota są mocno powiązane z kursem dolara. Złoto uznawane jest za rynek chroniący inwestorów przed utratą wartości amerykańskiej waluty i inflacją.

• W złocie powinno być przechowywane do 20 proc. portfela.

Notowania złota

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...