Ile odzyskamy w razie upadłości banku

Daria Stojak
rozwiń więcej
Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia wypłatę depozytów do 50 tys. euro. Kwotę nieobjętą gwarancją można odzyskać w postępowaniu upadłościowym.

Ogłoszona w kraju macierzystym upadłość zagranicznej instytucji kredytowej dotyczy też oddziałów w innych krajach. Postępowanie upadłościowe jest wtedy prowadzone na zasadach obowiązujących w państwie siedziby tej instytucji.

- Środki w działających w Polsce oddziałach instytucji kredytowych podlegają ochronie systemu gwarantowania kraju, w którym ta instytucja ma siedzibę - mówi Jan Koleśnik, doradca prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Czyje depozyty mają gwarancję

Nie dotyczy to depozytów zgromadzonych w bankach tylko z nazwy związanych z bankami zagranicznymi, ale będącymi odrębnymi spółkami z własnym bilansem - tu depozyty również gwarantowane są przez BFG. W razie upadku takiego banku za granicą, BFG zwróci klientom gwarantowaną kwotę. Przykładem jest działający w Polsce Fortis Bank i Dominet Bank, które są odrębnymi podmiotami prawa, zarejestrowanymi i działającymi zgodnie z polskim prawem bankowym.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia ochronę depozytów osób fizycznych, prawnych (spółka akcyjna, spółdzielnia) i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną (spółka komandytowa, spółka jawna).

- Ustawa nie różnicuje gwarantowanych kwot w zależności od statusu deponenta - mówi Bartłomiej Sobieraj, prawnik z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Gwarancje BFG obejmują także banki internetowe. Fundusze złożone na rachunkach w tych bankach podlegają więc takiej samej ochronie, jak złożone na tradycyjnych rachunkach bankowych. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego środki gwarantowane zaspokajane są bez ich zgłoszenia do masy upadłości. Należności te wypłacane są przez syndyka, nadzorcę lub kuratora, na podstawie zatwierdzonej przez Zarząd Bankowego Funduszu Gwarancyjnego listy deponentów i uchwały. Wszystkie środki zgromadzone w jednym banku przez tę samą osobę traktowane są jako jeden depozyt.

Część depozytów, która nie jest gwarantowana przez Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG), można odzyskać w trakcie postępowania upadłościowego. Najpierw sąd ogłasza upadłość banku z możliwością zawarcia układu. Gdy układ między wierzycielami a upadłym bankiem zostanie zawarty, kwota niegwarantowana będzie zaspokojona w sposób przewidziany w układzie. Jeśli do zawarcia układu nie dojdzie, sąd zmienia postępowanie upadłościowe na obejmujące likwidację majątku upadłego banku. Kwota niegwarantowana może wtedy zostać odzyskana w wyniku podziału majątku upadłego banku. W przypadku nabycia upadłego banku przez inny bank, zobowiązania z tytułu rachunków bankowych przewyższające środki gwarantowane przejmowane są przez nabywcę przedsiębiorstwa banku i od niego też deponenci mogą dochodzić zapłaty na zasadach ogólnych postępowania upadłościowego.

Wypłata następuje zawsze w złotych.

Oddziały banku zagranicznego

Oddziały banków zagranicznych niemających siedziby w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej objęte są polskim systemem gwarantowania, jednak jedynie w zakresie, w jakim system gwarantowania w kraju ich siedziby nie zapewnia wypłaty środków gwarantowanych w granicach określonych w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Kwoty przewyższające wartość gwarancji BFG mogą być dochodzone przez klienta od upadłego banku, co od zasady, w ramach podziału masy upadłości banku.

Banki mające siedzibę na terenie UE obowiązuje również system gwarancji, ponieważ państwa członkowskie miały obowiązek implementowania Dyrektywy 94/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemów gwarancji depozytów.

- Kwoty gwarantowane mogą być nieznacznie niższe niż w Polsce - mówi Bartłomiej Sobieraj.

Zagraniczne postępowanie upadłościowe, postępowanie układowe lub inne podobne postępowanie prowadzone wobec instytucji kredytowych podlega w Polsce uznaniu z mocy prawa, jeżeli postępowanie wszczął właściwy sąd zagraniczny w państwie Unii Europejskiej lub państwie członkowskim EFTA - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w którym instytucja kredytowa ma siedzibę. BFG gwarantuje środki w bankach funkcjonujących na podstawie prawa polskiego.

Działający w Polsce Polbank EFG jest oddziałem greckiego banku. Grecja, jako drugi po Irlandii kraj Unii Europejskiej, wprowadziła pełną gwarancję depozytów bankowych, dzięki czemu depozyty polskich klientów Polbanku EFG są objęte nieograniczoną i bezwarunkową gwarancją rządu greckiego.

- Dzięki decyzji rządu greckiego, depozyty osób fizycznych i firm, które zgromadziły w naszym banku swoje oszczędności, są całkowicie zabezpieczone (niezależnie od kwoty) - mówi Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku EFG.

Gwarancje greckiego rządu są dodatkowym zabezpieczeniem depozytów, gdyż bank posiada także stuprocentowe ubezpieczenie depozytów do wysokości równowartości 20 tys. euro w złotych.

Jaką kwotę depozytów odzyskamy z BFG

DARIA STOJAK

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2000 r. nr 9, poz. 131 z późn. zm.).

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...