Czy łatwo założyć placówkę bankową

Patrycja Otto
rozwiń więcej
Zainteresowanych uruchomieniem placówki bankowej wspierają same banki, które oferują kredyty na preferencyjnych warunkach na 100 proc. wartości inwestycji.

Skąd wziąć pieniądze na założenie oddziału? Odpowiedź jest prosta: z banku. Większość instytucji wspomaga franczyzobiorców, bo to oni ułatwiają ekspansję. Do tego biorą na siebie część ryzyka biznesowego związanego z budową sieci.

Preferencyjne warunki

Warunki, na jakie może liczyć franczyzobiorca w banku, z którym nawiązuje współpracę, są preferencyjne. To istotne, bo konkurencja w polskim sektorze bankowym stale rośnie. W większym mieście nie ma już ulicy, na której nie istniałaby placówka banku. Banki liczą, że wkrótce podobnie będzie także w mniejszych miastach. Ponieważ ich rynki są znacznie mniej chłonne niż większych aglomeracji, bankom zależy na szybkim pozyskaniu partnerów. Polbank nie wymaga od partnera wkładu własnego.

Jak się dowiedzieliśmy, w Polbanku udzielają niskooprocentowanego kredytu do 100 proc. wartości inwestycji związanej z przygotowaniem i wyposażeniem placówki.

- Kredyt jest udzielany na 15 lat z możliwością karencji w spłacie do 12 miesięcy. Jest to produkt przygotowany wyłącznie dla partnerów banku - mówi Piotr Głowski z Polbanku.

Na pomoc finansową można też liczyć w AIG Banku. Tak jak Polbank oferuje on kredyt inwestycyjny oraz obrotowy na prowadzenie inwestycji przez franczyzobiorcę.

- Jest udzielany nawet do 100 proc. kosztów inwestycji. Warunki ustalane są indywidualnie - informuje Dagmara Cybruch z AIG Bank Polska.

Partner tego banku może liczyć jeszcze na dodatkowe wsparcie. W pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania placówki otrzymuje on około 20 tys. zł miesięcznie. Jak tłumaczy Dagmara Cybruch, są to środki na pokrycie kosztów działalności oraz wynagrodzenie.

- Przekazujemy też partnerowi miesięczny budżet reklamowy na lokalne działania reklamowe - dodaje Dagmara Cybruch.

Roczna refundacja

Wsparcia finansowego mogą się też spodziewać osoby otwierające oddział pod szyldem Eurobanku. Przez pierwszy miesiąc otrzymują pieniądze, które pozwolą im pokryć koszty związane z funkcjonowaniem placówki. Oprócz tego przez rok mogą ubiegać się o refundację kosztów poniesionych w związku z reklamą placówki.

Poza bankami, jak zawsze przy uruchamianiu własnej działalności gospodarczej można liczyć na dotacje z Funduszu Pracy oraz wsparcie ze środków unijnych.

PATRYCJA OTTO

patrycja.otto@infor.pl

Infor.pl
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...