Kryzys sprzyja Amice

Patrycja Otto
rozwiń więcej
Polska marka AGD podbija brytyjski rynek. Dzięki niskim cenom swoich produktów notuje dwa razy więcej odbiorców niż przed rokiem.

W I półroczu tego roku sprzedaż urządzeń polskiej marki Amica w Wielkiej Brytanii wyniosła prawie 5 mln euro (22 mln zł), czyli tyle, ile w całym 2008 roku.

– Liczymy na to, że z końcem roku osiągniemy 10 mln euro przychodów – zauważa Wojciech Antkowiak, wiceprezes zarządu Amica Wronki.

Zdaniem konkurencji, która również działa na brytyjskim rynku, polskiej marce trudno będzie walczyć o udziały. Brytyjski rynek AGD jest bowiem już mocno nasycony. Jego wartość jest niemal trzykrotnie wyższa w porównaniu z polskim, wartym około 1 mld euro. Poza tym do największego gracza, jakim jest Grupa Indesit, należy 30,5 proc. udziałów, do Arcelika 11,5 proc. a do Boscha 9,5. Amica nie będzie mogła zwiększać udziału w tamtejszym rynku w sposób tak prosty, jak ma to miejsce w Polsce, gdzie w kwietniu i maju zanotowała wzrost o 1,1 punktu procentowego, podczas gdy sektor dużego AGD zmniejszył się o 4,4 proc. W ujęciu wartościowym udziały Amiki sięgają prawie 16 proc.

Niewątpliwie jednak na korzyść marki Amica działa kryzys, który jest bardzo odczuwalny w Wielkiej Brytanii. To powoduje, że tamtejsi konsumenci w znacznie większym stopniu niż jeszcze rok temu zwracają uwagę na cenę kupowanych produktów.

– Nasze produkty są średnio o 5 proc. tańsze od konkurencji, do tego technologicznie nie ustępują urządzeniom zachodnich firm – zauważa Wojciech Antkowiak.

Zdaniem Wojciecha Koneckiego z CECED Polska, organizacji reprezentującej interesy producentów sprzętu AGD, zaletą polskiej marki jest także szeroki wybór asortymentu, jaki oferuje. A są to zarówno urządzenia chłodnicze, pralki, kuchenki, jak i zmywarki.

– Do tego w ofercie dostępny jest zarówno sprzęt wolno stojący, jak i do zabudowy – zauważa Wojciech Konecki.

Ale nie tylko to, jak dodaje, sprzyja Amice w podboju zagranicznych rynków. Także słaba złotówka, dzięki której eksport polskich towarów na Zachód stał się bardziej opłacalny, oraz jakość produktów. Warto zauważyć, że w ostatnich lata Amica bardzo mocno inwestuje w nowe technologie. W tym roku zaowocowało to wprowadzeniem nowoczesnej pralki o nazwie Nawigator, lodówki oraz płyty indukcyjnej zasilanej napięciem 230 V.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

pokaż więcej
Proszę czekać...