Nowe umowy podatkowe z Wyspą Man

ShutterStock
Senat zgodził się na ratyfikację umów Polski z Wyspą Man dotyczących wymiany informacji na temat podatników oraz unikania podwójnego opodatkowania. Senatorowie nie zgłosili poprawek do ustaw o ratyfikacji tych umów.

Obie umowy podpisano w Londynie 7 marca 2011 r. Pierwsza, na którą Senat wyraził zgodę, dotyczy wymiany informacji w sprawach podatkowych. Dotychczas Polska nie zawarła z Wyspą Man takiego porozumienia.

Według resortu finansów, po wejściu w życie umowy transparentna polityka dotycząca wymiany informacji spowoduje zmianę statusu Wyspy Man. Zostanie ona wykreślona z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski tłumaczył podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która wcześniej pracowała nad ustawą o ratyfikacji umowy, że Wyspa Man jest obecnie tzw. rajem podatkowym, a resortowi zależało na dostępie do informacji z jej terytorium na temat naszych podatników.

- Na żądanie będziemy mogli uzyskać, na zasadzie wzajemności, informacje z Wyspy Man. Dotyczy to także informacji z rachunków bankowych - tłumaczył wiceminister.

Senat nie miał także zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych".

Zdaniem resortu finansów wejście w życie umowy umożliwi wprowadzenie efektywnych mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent, uzyskiwanych przez Polaków pracujących na Wyspie Man.

- Generalna zasada jest taka, że dochody z pracy najemnej będą opodatkowane w kraju rezydencji. To dotyczy także rent, emerytur i podobnych świadczeń. Umowa przewiduje ogólną metodę podwójnego opodatkowania, tzw. odliczenia proporcjonalnego - mówił Grabowski.

Wyspa Man ma status terytorium zależnego Korony Brytyjskiej, rząd Zjednoczonego Królestwa odpowiada za sprawy zagraniczne i obronę Wyspy. Ma ona jednak prawo zawierania, negocjowania i wykonywania umów międzynarodowych. Wyspa nie stanowi integralnej części Zjednoczonego Królestwa i nie jest członkiem UE, ale utrzymuje specjalne relacje ze Wspólnotą. Na Man działa najdłużej funkcjonujący na świecie parlament, którzy działa nieprzerwanie od 979 r.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...