Rada Gospodarcza m.in. o sytuacji w Europie

Sytuacja gospodarcza w Europie i jej wpływ na Polskę były tematami poniedziałkowego posiedzenia Rady Gospodarczej przy premierze. Omawiane było ostatnie spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz państw grupy G-20.

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek powiedziała PAP, że podczas spotkania minister finansów Jacek Rostowski przestawił informacje związane z jego wizytą w Stanach Zjednoczonych, nt. rozmów z MFW i w ramach G-20. Poinformowała, że członkowie rady dyskutowali o konsekwencjach obecnego kryzysu dla świata, Europy i Polski.

"Generalnie omawiane było ostatnie spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz państw grupy G-20. Chodziło o rozwiązania, które podczas tych spotkań zapadły, w jaką stronę one idą i jak mogą wpłynąć na sytuację Polski" - powiedział główny ekonomista Reiffeisen Banku Jacek Wiśniewski.

"Można pisać dowolną liczbę scenariuszy. Ja nie widzę istotnych zagrożeń dla Polski. Największe z nich związane są z fluktuacją kursu złotego, który może mieć zasadnicze znaczenie dla gospodarstw domowych spłacających kredyty denominowane w walutach obcych" - powiedziała główna ekonomistka Lewiatana.

Profesor UW i członek Rady Gospodarczej Ireneusz Krzemiński powiedział PAP, że minister Rostowski wskazał, iż wszystko wskazuje na to, że podczas spotkania G-20 podjęto decyzję, aby jednak dofinansować Europejski Fundusz Stabilizacyjny. "Teraz przyjęcie tego planu zależy od parlamentów wszystkich państw strefy euro. Zmartwieniem jest czy uda się to zrobić w szybkim tempie, ale prawdopodobnie jest to do zrobienia" - powiedział Krzemiński.

Krzemiński poinformował, że członkowie Rady bardzo pozytywnie ocenili piątkową interwencję Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów na rynku walutowym. "Dzięki tej interwencji obniżono kolejny spekulacyjny wzrost kursu euro" - powiedział Krzemiński.

"Była ona trafna i skuteczna, pokazała, że nie można bezkarnie spekulować na złotym" - oceniła Starczewska-Krzysztoszek.

W piątek po południu Narodowy Bank Polski zainterweniował na rynku walutowym sprzedając pewną ilość walut obcych za złote. W efekcie złoty zyskał m.in. do euro i dolara nawet po 10 groszy.

Po interwencji wiceminister finansów Dominik Radziwiłł ocenił w rozmowie z PAP, że sytuacja na rynku walutowym uzasadnia sprzedaż większej puli walut po korzystnym kursie, a ostatnia zmienność i osłabienie kursu złotego oraz rynku obligacji nie mają uzasadnienia w fundamentach polskiej gospodarki. Dodał, że resort współpracuje z bankiem centralnym i pozytywnie ocenia piątkową decyzję NBP.

Ministrowie finansów krajów G20 spotkali się w czwartek w Waszyngtonie. Rostowski brał też udział w dorocznych spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Głównym tematem obrad kierowniczych gremiów MFW i BŚ były kwestie związane z aktualną sytuacją w gospodarce światowej oraz globalną stabilnością rynków finansowych w kontekście turbulencji w strefie euro.

9-osobowa Rada Gospodarcza przy premierze została powołana w marcu ubiegłego roku. Na jej czele stanął Jan Krzysztof Bielecki. W skład Rady wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu. Jej zadaniem jest opiniowanie pod kątem gospodarczym działań rządu.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...