Komisja Europejska zmienia propozycję w sprawie pomocy dla najuboższych

KE zmieniła w poniedziałek podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE w wysokości 500 mln euro w 2012 i 2013 r. Liczy - podobnie jak Polska - na przełamanie impasu w Radzie UE, gdzie sześć państw blokuje pomoc.

Pomoc ma dalej pochodzić z puli na Wspólną Politykę Rolną, ale ma być prawnie uznana jako pomoc na zapewnienie spójności społecznej. "Liczymy, że to da impuls na porozumienie polityczne i pozwoli na kontynuowanie programu pomocy dla najbiedniejszych w 2012 i 2013 roku, a także w przyszłości" - poinformowała KE w komunikacie prasowym.

"Z zadowoleniem przyjęliśmy inicjatywę komisarza UE ds. zatrudnienia i polityki społecznej Laszlo Andora. Ten wniosek powinien przełamać zastrzeżenia niektórych krajów co do podstawy prawnej propozycji" - powiedziała w poniedziałek w Luksemburgu na konferencji prasowej minister pracy Jolanta Fedak, która prowadziła posiedzenie ministrów ds. pracy i polityki społecznej UE.

Zastrzegła jednocześnie, że podczas debaty w Luksemburgu nie udało się wypracować ostatecznego porozumienia (propozycja KE pojawiła się na stole ministrów tego samego dnia - PAP). Prace nad programem będą kontynuowane w najbliższym czasie, a jeśli impas będzie się utrzymywał, polska prezydencja nie wyklucza zgłoszenia tematu na szczyt przywódców UE 17 i 18 października w Brukseli. "To nie jest tylko kwestia samej pomocy dla najuboższych, to jest także kwestia komunikowania się z Europejczykami, którzy nie będą się identyfikować z UE po wstrzymaniu programu" - powiedziała. "W czasie kryzysu nie można ograniczać pomocy dla najuboższych (...). Program jest wyrazem największej solidarności pomiędzy krajami bogatymi i biednymi" - dodała.

Źródła w KE powiedziały PAP, że KE liczy, że z szóstki krajów (Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Holandia i Czechy), które dotychczas blokowały porozumienie, teraz wycofa się Praga. "Dotychczas ich głównym argumentem było, że środki na rolnictwo nie powinny być wydawane na pomoc socjalną" - wyjaśniły źródła.

Bez sprzeciwu Pragi pozostałe kraje w UE będą mieć już wystarczającą większość kwalifikowaną do przyjęcia propozycji - wyjaśniły źródła PAP.

Ponadto w poniedziałek KE zaproponowała, by w programie nie stosować wymogu obowiązkowego dofinansowania, jak planowano jeszcze w czerwcu. Kraje, które chciały uczestniczyć w programie, miały dopłacać od 10 do 25 proc. sumy otrzymywanej z budżetu UE. Teraz same zdecydują, czy chcą dopłacać - zwiększając tym samym środki przekazywane następnie organizacjom zajmującym się dystrybucją pomocy żywnościowej dla najuboższych.

"Polska powinna się ucieszyć z tej zmiany, bo była przeciwko obowiązkowym dopłatom" - powiedziały źródła PAP.

Chodzi o utrzymanie w przyszłym roku puli na pomoc żywnościową dla najuboższych w UE przynajmniej w dotychczasowej wysokości 480 mln euro. Na skutek wyroku Trybunału UE oraz oporów sześciu krajów UE istnieje ryzyko, że pomoc ta zostanie drastycznie zmniejszona, do 113 mln euro.

Program pomocy żywnościowej realizowany jest w UE od 2007 roku, do tej pory na żywność dla najuboższych kierowane było rocznie ok. 400 mln euro (z puli na Wspólną Politykę Rolną); budżet programu co roku muszą zatwierdzić kraje UE.

Na wniosek m.in. Francji (do której mieszkańców trafia ok. jednej siódmej pomocy) i Słowenii przyszłością programu zajmą się w poniedziałek ministrowie ds. społecznych z krajów UE, którzy mają posiedzenie w Luksemburgu. Nie jest jednak oczekiwane, że tak szybko wypowiedzą się w sprawie najnowszej - poniedziałkowej propozycji KE.

"Chcemy spróbować złamać blokującą mniejszość przed kolejnym spotkaniem ministrów rolnictwa 28 października. Niezrozumiałe jest czterokrotne zmniejszenie pomocy w czasie kryzysu. Trzeba znaleźć środki np. z funduszy spójności" - powiedziały PAP źródła francuskie. Do tej pory program był realizowany ze środków polityki rolnej.

Wcześniej ws. programu od miesięcy nie porozumieli się ministrowie rolnictwa.

Źródła w polskiej prezydencji informowały tymczasem w piątek, że chce, by impas w sprawie pomocy żywnościowej dla biednych spróbowali przełamać przywódcy państw na szczycie UE 17-18 października.

Szacuje się, że aż 43 miliony ludzi w UE są zagrożone niedostatkiem żywności. W 2009 r. z ponad 440 tys. ton żywności skorzystało 18 mln osób. Udział w programie jest dobrowolny (dotychczas uczestniczyło w nim ok. 20 krajów, w tym Polska). Początkowo celem programu było rozdzielanie nadwyżek produktów rolnych z tzw. zapasów interwencyjnych. Ponieważ tych jednak jest za mało, KE pozwala krajom dokupować niektóre produkty na wolnym rynku.

Infor.pl
Matura 2025 r. Arkusz z odpowiedziami do obu testów: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

pokaż więcej
Proszę czekać...