Ludzie ruszą po depozyty, gdy przestaną ufać rządom

Dopóki obywatele ufają, że ich rząd jest wypłacalny, nie będą wątpić w bezpieczeństwo swoich pieniędzy w bankach - powiedział PAP ekspert brukselskiego think-tanku Bruegel Guntram Wolff. Dodał, że jeśli zaczną mieć wątpliwości, ruszą po depozyty.

Wolff jest autorem najnowszego raportu Bruegela o zagrożeniach w strefie euro.

"Ludzie ufają, że ich depozyty w bankach eurostrefy są bezpieczne (...). Jeśli zaczną mieć poważne wątpliwości co do płynności swojego kraju, wtedy może rozpocząć się wyścig po depozyty" - zaznaczył. "Widzimy to do pewnego stopnia w Grecji, gdzie depozyty już odpływają do Niemiec i banków w innych krajach" - zauważył.

Przyznał, że niepewność mogą zwiększyć dalsze opóźnienia we wprowadzaniu postanowień euroszczytu m.in. o zwiększeniu możliwości funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF) tak, by mógł on dokapitalizowywać banki i skupować obligacje zadłużonych państw eurolandu z rynku wtórnego. Do tej pory poparcia dla ratyfikacji reformy EFSF nie zdobył w parlamencie rząd Słowacji.

W opinii eksperta, jeśli Słowacja nie ratyfikowałaby EFSF, to trzeba będzie renegocjować pakiet ratunkowy, co spowoduje opóźnienie i utrudnienie w walce z kryzysem.

Przyznał, że sprawa kondycji banków przyciąga więcej uwagi niż jeszcze dwa tygodnie temu. "To ma związek z trwającymi dyskusjami o Grecji, włącznie z pytaniem, czy potrzebna będzie redukcja długu tego kraju, co staje się coraz bardziej prawdopodobne, a to będzie miało wpływ na system bankowy" - zaznaczył Wolff. Dodał, że wpływ ten będzie największy dla banków w Grecji.

"Dla niemieckich i francuskich banków wpływ ten będzie znacznie mniejszy" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że kłopoty francusko-belgijskiego banku Dexia to "oddzielna sprawa i choć bank ten ma problemy z kapitałem, nie ma kłopotów z płynnością". "Problemy tego banku wynikają zasadniczo z niechęci innych banków, by udzielać mu pożyczek z powodu jego ekspozycji na dług publiczny strefy euro" - wyjaśnił. Chodzi o to, że Dexia ma dużo obligacji m.in. Grecji i Włoch, których dług publiczny rośnie.

Wolff podkreślił, że sytuacja banków będzie zależeć od tego, jak rynek będzie postrzegać prawdopodobieństwo restrukturyzacji długów w państwach strefy euro. Restrukturyzacja taka jest związana ze stratami dla inwestorów (m.in. banków), którzy zakupili obligacje takich krajów. "Potencjalna strata na papierach poszczególnych krajów określi, które banki i w jakim stopniu będą narażone. Sama Grecja to za mało" - uważa.

Pytany o możliwe rozlanie się kryzysu greckiego na inne kraje odparł: "jeśli będzie restrukturyzowany dług Grecji, będzie potrzebna strategia, jak uniknąć niewypłacalności Hiszpanii i Włoch". Dodał, że jednym z zabezpieczeń jest tzw. lewarowanie funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF), czyli zwiększanie jego możliwości interwencji na rynku poprzez pożyczki Europejskiego Banku Centralnego.

Niedawno przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział plan skoordynowanej akcji rekapitalizacji banków UE. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w największe banki w Europie trzeba wpompować ok. 200 mld euro.

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...