Bankowcy sceptyczni wobec podatku od transakcji finansowych

Każde dodatkowe obciążenie banków, a więc również wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, zmniejszy tempo rozwoju polskiego sektora bankowego i ograniczy zdolność finansowania rozwoju naszej gospodarki - uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Komisja Europejska 28 października zaproponowała wprowadzenie w UE od 2014 roku podatku od transakcji finansowych (tzw. FTT - z ang. financial transaction tax). Komisja liczy, że jeśli propozycja zostanie wdrożona w całej UE, to może przynieść ok. 55 mld euro rocznie. Część zysków z tego podatku (ok. 15-20 mld euro) miałaby trafiać do budżetu UE jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza, w czasie kryzysu każde dodatkowe obciążenia jest obciążeniem nie tylko banków, ale i klientów.

"Niemalże w tym samym czasie dyskutujemy także o tym, że banki muszą podwyższać swoje fundusze własne, żeby prowadzić działalność na dotychczasowym poziomie. Tych funduszy nie przyniósł św. Mikołaj. (...) Polskie i europejskie banki muszą też budować fundusze ochrony depozytów. Sektor bankowy odprowadza każdego roku kilkaset mln zł na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Koszty nadzoru bankowego głównie ponoszone są przez banki. Oczywiście w dobrej sprawie - nadzór jest nam potrzebny. Ale płacić trzeba" - powiedział Pietraszkiewicz w czwartek na konferencji poświęconej wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych.

Jak podkreślił, część krajów UE jest obecnie "nadmiernie ubankowiona". "Polska jest z kolei krajem +nieubankowionym+. Jeśli porównamy fundusze (polskich banków - PAP) do PKB, to są one znacząco niższe niż w wielu europejskich krajach. Jeśli porównamy depozyty do PKB, są znacząco niższe w Polsce niż w innych krajach. Jeśli porównamy aktywa polskich banków do PKB, są one znacząco niższe niż w innych krajach" - tłumaczył.

Dlatego - jak powiedział - pojawia się wiele wątpliwości wobec wprowadzenia podatku. Jego zdaniem, jeśli taki podatek byłby wprowadzony, to w skali globalnej - po to, by z działalności na europejskim rynku nie zrezygnowały instytucje finansowe, które finansują rozwój europejskiej gospodarki.

Manfred Bergmann z Dyrekcji Generalnej KE ds. Podatków i Unii Celnej powiedział, że zgodnie z propozycją Komisji, będzie to podatek od obrotu produktami finansowymi.

"To nie jest podatek, który dotyczyłby pożyczania pieniędzy czy kapitału. Jest to podatek od transakcji dotyczących handlu, obrotu produktami finansowymi. To może być zakup lub sprzedaż produktu finansowego" - podkreślił.

Dodał, że emisja akcji nie będzie opodatkowana. "Pozyskiwanie kapitału nie jest opodatkowane, tak samo transakcje walutowe spot" - zaznaczył. Wyjaśnił, że jeśli jedna ze stron transakcji będzie podmiotem europejskim, a druga już nie, obie strony zapłacą taki podatek.

Zaznaczył, że zaproponowane zostaną minimalne stawki podatkowe, natomiast państwa członkowskie będą mogły podwyższać je powyżej tego limitu. "Tak samo, jak to było w przypadku VAT, podatku od energii czy podatków pośrednich - proponujemy dość niskie stawki, 0,1 proc. wartości akcji i obligacji, a 0,01 proc. w przypadku derywat" - zaznaczył. Dodał, że KE oczekuje, iż jedna trzecia przychodów z podatku będzie pochodzić z tytułu transakcji akcjami i obligacjami, a dwie trzecie - derywatami.

Podatek FTT miałby być nakładany na wszystkie transakcje, których przedmiotem są instrumenty finansowe przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE.

Minister finansów Jacek Rostowski informował w listopadzie, że podatek od transakcji finansowych dzieli nie tylko kraje w UE, ale też w eurolandzie. Przeciw jest Londyn, za - Berlin i Paryż. Pomysł zdecydowanie odrzuca Wielka Brytania, która boi się, że taki podatek najbardziej dotknie londyńskie City, a także Sztokholm, wskazując na własne złe doświadczenia w wprowadzeniu takiego podatku w latach 90. Polska jako kraj sprawujący prezydencję, który musi szukać kompromisu 27 państw, nie deklaruje się otwarcie po którejś ze stron. We wrześniu Rostowski mówił jednak, że podatek od transakcji finansowych "nie jest kluczowym elementem w ustabilizowaniu sytuacji fiskalnej".

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...