W 2012 r. lekko zdrożeją powierzchnie magazynowe

Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce jest tak duży, że większość budowanych obiektów została już wynajęta - twierdzą analitycy rynku nieruchomości komercyjnych. Dodają, że m.in. z tego powodu w 2012 r. czynsze lekko wzrosną.

Sytuację na rynku magazynowym dobrze ocenia Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowych w Jones Lang LaSalle, firmie doradczej zajmującej się rynkiem nieruchomości komercyjnych.

"To przede wszystkim zasługa dużej aktywności najemców. W 2011 r. nowych powierzchni poszukiwali głównie operatorzy logistyczni, firmy z branży elektronicznej oraz sieci handlowe" - powiedział PAP Mika.

Dodał, że w granicach Warszawy współczynnik niewynajętej powierzchni wynosi 11 proc., a w okręgu podwarszawskim - ponad 18 proc. Natomiast dla całej Polski poziom niewynajętej, czyli dostępnej przestrzeni magazynowej wynosi 12 proc., a więc niewiele powierzchni nie znalazło najemców.

Stąd deweloperzy budują nowe i rozbudowują istniejące parki magazynowe. Popyt na tego typu powierzchnie komercyjne jest tak duży, że większość budowanej powierzchni została już wynajęta. Deweloperzy budują na konkretne wręcz na zamówienie najemców, dlatego udział inwestycji spekulacyjnych (niezabezpieczonych umowami najmu) to ledwie 9 proc rynku.

"Z tego powodu należy spodziewać się niewielkiego, ale sukcesywnego wzrostu czynszów, szczególnie w lokalizacjach o niskiej podaży" - powiedział Mika.

Dodał, że stawki czynszów magazynowych będą przede wszystkim zależeć od lokalizacji.

Z danych firmy Jones Lang LaSalle wynika, że najwyższe czynsze transakcyjne (czyli te, po których rzeczywiście wynajęto powierzchnię) w III kwartale 2011 r. wynosiły w Warszawie 5,3 euro za m kw. miesięcznie, a pod miastem - 2,9 euro za m kw. W okolicach Łodzi czynsze sięgały 4,5 euro za m kw. miesięcznie, w Krakowie - 4 euro za m kw., a w Gdańsku czy aglomeracji śląskiej - 3,3 euro za m kw.

Według analityków Cushman & Wakefield, firmy doradczej zajmującej się rynkiem nieruchomości komercyjnych, w pierwszym półroczu 2011 r. popyt na magazyny wzrósł o 40 proc.

Dyrektor z Cushman & Wakefield Tom Listowski twierdzi, że w 2011 r. popyt na powierzchnie magazynowe był największy wśród firm z sektora: logistycznego, handlowego, farmaceutycznego i elektronicznego.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...