Koniec ze sprzedażą wielkich obszarów rolnych

Minister rolnictwa Marek Sawicki chce, by ziemia z zasobów skarbu państwa trafiała do rolników na powiększenie gospodarstw. Dlatego w przetargach maja być oferowane mniejsze działki, które są w stanie nabyć rolnicy, a nie duże powierzchnie ziemi rolnej.

Sawicki powiedział w środę, że chce doprowadzić "do faktycznego podziału dużych areałów gruntów i oferowania ich miejscowym rolnikom". W jego ocenie, by tak się stało, musi się zmienić mentalność urzędników ANR.

"Nie będzie ofert powyżej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w danym województwie" - zapowiedział Sawicki. "Jeśli izba rolnicza uzna, że potrzebne są mniejsze działki od średniej, to Agencja będzie takie działki przygotowywać do sprzedaży" - dodał.

Jeśli oferta będzie dotyczyła np. 530 ha, to wiadomo, że żaden z drobnych rolników do takiego przetargu nie przystąpi - podkreślał Sawicki. "Ziemia rolna z zasobów skarbu państwa ma być przeznaczona nie dla dużych gospodarstw, tylko w pierwszej kolejności na powiększenie gospodarstw chłopskich. Nie dla podstawionych firm, na bliżej nieokreślone cele" - podkreślił.

Zapowiedział, że będzie powoływał przy oddziałach Agencji zespoły doradcze, składające się m.in. z przedstawicieli izb rolniczych, rolniczych związków zawodowych. Te zespoły miałyby określać, jak na danym terenie dzielić ziemię, jak określić warunki przetargów - najpierw ograniczonego z przeznaczeniem na powiększenie gospodarstw, a potem otwartego, jeśli w pierwszym nie będzie ofert - tłumaczył minister.

Według Sawickiego, jeśli nie ma nabywców na grunty rolne oferowane w przetargach przez ANR, ziemia powinna trafić do samorządów. "Analizujemy takie rozwiązanie, którego nie ma jeszcze w ustawie o nieruchomościach rolnych, że jeśli nie ma chętnych, nie ma nabywców - będziemy ziemię przekazywali do samorządów" - powiedział.

Minister ocenił, że nie ma żadnej potrzeby utrzymywać państwowej instytucji z siedzibą w Warszawie, "która będzie się zajmowała zarządzaniem tak dużą powierzchnią ziemi w Polsce".

Sawicki mówił o tych planach podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa. Pytany o zmiany w ustawie, które pozwalają przeznaczyć 30 proc. ziemi dużych dzierżawców na powiększenie małych gospodarstw podkreślił, że oddanie 30 proc. dzierżawionych gruntów nie jest obowiązkowe. "Na taką decyzję dzierżawcy mogą się zdecydować, ale nie muszą. Kluczem jest to, czy chcą kupić dzierżawioną ziemię, czy nie - nikt do takiego zakupu nie może zmusić" - podkreślił.

Jako cele resortu w nowej kadencji minister wymienił m.in. połączenie Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, by od nowej perspektywy finansowej UE w 2014 r. działała na wsi jedna agencja płatnicza.

Chce też połączyć wszystkie inspekcje rolne w jedną Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności. W jego ocenie oznaczałoby to zmniejszenie ilości różnych kontroli w gospodarstwach i zakładach przetwórczych - kontrole prowadziłaby jedna instytucja, a nie kilka równolegle. Większa byłaby też przejrzystość działań takiej inspekcji i jej skuteczność - ocenił.

Pytany o podatek dochodowy w rolnictwie powiedział, że do końca stycznia powinny być gotowe założenia takich rozwiązań. Zaznaczył, że podstawowe z nich to te, by rozwiązanie było neutralne dla budżetu, było elementem aktywizacji zawodowej wsi i było łatwe w użyciu - łatwiejsze niż obecnie przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji księgowej w związku z wprowadzeniem podatku dochodowego w rolnictwie nie miałyby dotyczyć małych gospodarstw. Średnie miałyby możliwość wyboru różnych form ewidencji, a jedynie gospodarstwa powyżej 1,2 mln euro obrotów rocznie miałyby obowiązek prowadzenia pełnej księgowości - podkreślił Sawicki.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...