Samorządy chcą zlikwidować 400 szkół

© lightpoet - Fotolia.com / Fotolia
Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium oświaty wpłynęło 57 wniosków intencyjnych o likwidacji szkół od samorządów. Władze lokalne chcą zlikwidować m.in. 17szkół podstawowych, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych, z których większość to technika i licea profilowane. Jak poinformowano w Kuratorium Oświaty w Poznaniu wnioski intencyjne nie są pełne (nie manp. informacji z Poznania) i zazwyczaj jest ich więcej niż rzeczywiściepóźniej likwidowanych szkół.

W Poznaniu na pierwszej w tym roku sesji rady miasta radni wyrazili wolę zamknięcia Zespołu Szkół Chemicznych, czterech gimnazjów i jednego z liceów ogólnokształcących. Zdecydowali też o połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum na poznańskim Strzeszynie, a także włączeniu Gimnazjum nr 1, do Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ma to przynieść 7 mln zł oszczędności.

Wedługpoznańskich samorządowców zmiany w sieci szkół spowodowane są względamidemograficznymi - np. w ciągu trzech ostatnich lat liczba gimnazjalistów w mieście zmniejszyła się z 13,6 tys. do 11,7 tys.

Dolubelskiego kuratora oświaty wpłynęło dotychczas 56 wniosków o opinie wsprawie likwidacji bądź przekształcenia różnych placówek. Najwięcej - 28 - dotyczy likwidacji szkół podstawowych i filialnych, w których liczba uczniów nie przekracza 41. Jedno zgłoszenie dotyczy likwidacji gimnazjum, dwa wnioski - przekształcenia szkoły podstawowej w filię innej szkoły. Formalnie zlikwidowane ma być też 19 szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, do których już od kilku lat nie prowadzono naboru. W trzech przypadkach samorządy chcą przekazać szkoły do prowadzenia stowarzyszeniom.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

Wśród szkół, jakie samorząd chce zlikwidować w woj. lubelskim jest gimnazjum w Chełmie, liczące 180 uczniów. Jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Stanisław Mościcki, dwainne gimnazja w Chełmie znajdują się w promieniu 1,5-2,5 km. Poinformował także, że po wygaszeniu gimnazjum nr 3 do tego budynku przeniesione będzie przedszkole, które obecnie funkcjonuje nieopodal, w budynku o gorszym standardzie. Mościcki tłumaczył, że w Chełmie konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę, które pochłaniają ok.połowę budżetu miasta.

Jak poinformowano w śląskim kuratoriumoświaty samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne dotyczące likwidacji51 szkół i jednego przedszkola. Na liście szkół do likwidacji znalazło się: pięć szkół podstawowych, pięć gimnazjów, 14 liceów ogólnokształcących, w tym licea uzupełniające dla dorosłych, 13 techników z technikami uzupełniającymi dla dorosłych, sześć liceów profilowanych, trzy szkoły zawodowe, pięć szkół policealnych.

Wedługrzeczniczki śląskiego kuratora Anny Wietrzyk, główną przyczyną likwidacji szkół dla dzieci i młodzieży jest niż demograficzny, natomiast w przypadku szkół dla dorosłych brakuje po prostu chętnych do nauki. Jak do tej pory największą w woj. śląskim liczbę wśród zgłoszonych do likwidacji szkół stanowią licea ogólnokształcące. Z analizy uchwał intencyjnych przeprowadzonych w kuratorium oświaty wynika, że w niektórych uzasadnieniach do nich pojawiły się informacje, że na przykład od kilku lat w szkole nie było naboru do klasy pierwszej iw czerwcu ostatni rocznik kończy naukę.

Do zachodniopomorskiego kuratorium oświaty wpłynęło do tej pory 50 wniosków dotyczących likwidacji szkół. Najwięcej - 31 dotyczy szkół ponadgimnazjalnych, 14 - szkół podstawowych, dwie przedszkoli i placówek oświatowych. Do kuratorium wpłynęły ponadto trzy wnioski o połączeniu szkół podstawowychi gimnazjów. Część z wniosków jest już pozytywnie zaopiniowana przez kuratorium.

Według danych szczecińskiego urzędu miasta, połączonych zostanie sześć szkół. W wyniku tego likwidacji ulegnie jednaszkoła podstawowa i jedno gimnazjum. Będą zlikwidowane również: trzy licea profilowane, pięć techników uzupełniających, dwa uzupełniające licea ogólnokształcące, jedno uzupełniające liceum dla dorosłych i jednotechnikum dla dorosłych.

Jak dotąd pomorskie kuratorium oświaty otrzymało informację o planie likwidacji (z końcem roku szkolnego lub np. za dwa lata - przez wygaszenie) około 40 placówek oświatowych w województwie. W większości dotyczą one szkół ponadgimnazjalnych, w tym 12 techników (ośmiu dla młodzieży i czterech dla dorosłych), siedmiu liceów profilowanych (w tym jednego przez wygaszenie) oraz kilku liceów ogólnokształcących. Samorządy zgłosiły też dotychczas chęć zamknięcia dwóch gimnazjów (w tym jednego przez wygaszenie) i dwóch szkół podstawowych (w tym jednej filii szkoły).

Z danych podkarpackiego kuratora oświaty wynika, że gminy chcą zlikwidować 22 szkoły, w tym cztery podstawowe, sześć filialnych, dwa gimnazja i 10 ponadgimnazjalnych; utworzyć cztery zespoły szkół, łącząc w trzech przypadkach szkoły podstawowe z gimnazjami, a w jednym jeszcze dodatkowoz przedszkolem. Jedną szkołę podstawową zamierzają przekształcić w szkołę filialną. Gminy chcą jeszcze utworzyć pięć zespołów przedszkolnych.

Jak poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis, do kuratorium wpłynęło 21 wniosków o likwidację szkół w województwie podlaskim. To cztery szkoły podstawowe, 14 szkół ponadgimnazjalne, dwa schroniska młodzieżowe oraz specjalistyczny ośrodek szkolno-wychowawczy. Wśród szkół, które samorząd chce zamknąć jest Szkoła Podstawowa w Krynickich, gdzie uczy się tylko 23 dzieci.

Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęły uchwały intencyjne dotyczące likwidacji 23 szkół: 18 szkół podstawowych, jednej szkoły podstawowej filialnej, jednego gimnazjum, jednej zasadniczej szkoły zawodowej, jednego technikum i jednego liceum ogólnokształcącego działającego w ramach zespołu szkół. Jak zaznaczył rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki dane te pokazują sytuację na dzień 1 lutego. Nie obejmują też Warszawy.

Rada Warszawy podjęła uchwały przewidujące zlikwidowanie ośmiu szkół. Jedna szkoła podstawowa oraz przedszkole zostaną przekształcone, kolejnych pięć placówek będzie wygaszanych, co oznacza, że nie będzie donich już prowadzony nabór, ale uczniowie będą kontynuować naukę.

KuratoriumOświaty w Krakowie ma informacje o zamiarze likwidacji w Małopolsce czterech przedszkoli, ośmiu szkół podstawowych lub gimnazjów (w tym dwóch filii szkół podstawowych) oraz 16 szkół ponadgimnazjalnych - w sześciu z nich nie był już prowadzony nabór. W pięciu przypadkach samorządy proponują przejęcie szkół przez osoby fizyczne lub stowarzyszenia.

Dane te nie obejmują jednak Krakowa, w którym planowana jest likwidacja i przeniesienie dzieci do innych placówek: z jednego przedszkola, jednego gimnazjum, dwóch liceów ogólnokształcących,Zespół Szkól Mechanicznych i jednego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Likwidacja poprzez wygaszanie ma dotyczyć jednego gimnazjum i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jedno gimnazjum ma być przekazane do powodzenia innemu organowi.

Do warmińsko-mazurskiegokuratorium w Olsztynie wpłynęło 17 wniosków organów prowadzących o opinie kuratora w sprawie zmian organizacyjnych w szkołach. Osiem wniosków dotyczy likwidacji szkół podstawowych, trzy wnioski dotyczyły przekształcenia szkół podstawowych w filie, trzy wnioski w sprawie likwidacji szkoły z zamiarem przekazania placówki stowarzyszeniu, pozostałe wnioski dotyczyły zmian organizacyjnych. Niektóre samorządy likwidują szkoły mimo negatywnej opinii kuratorium - powiedział wicekurator Marek Szter.

Dotychczas do dolnośląskiego kuratorium oświaty wpłynęło 13 uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół. To uchwały dotyczące szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Cześć z tych uchwał dotyczy likwidacji liceów czy techników wchodzących w skład zespołów szkół.

Do końca stycznia Kuratorium Oświaty w Kielcach rozpatrzyło dziewięć wniosków gmin, dotyczących likwidacji szkół - chodzi o szkoły podstawowe.

Poradnik Oświatowy - miesięcznik przygotowany z myślą o dyrektorach szkół/placówek

Infor.pl
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

pokaż więcej
Proszę czekać...