Czy spadek opłat interchange spowoduje podwyżkę innych?

fot. shutterstock / Fotolia
Istnieje obawa, że ewentualny spadek wpływów z obniżonej opłaty tzw. interchange wystawcy kart zechcą sobie zrekompensować w inny sposób - informuje resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Z interpelacją do Ministerstwa Finansów wystąpiła w tej sprawie poseł Krystyna Łybacka (SLD). Napisała, że od każdej transakcji bezgotówkowej pobierana jest również prowizja w wysokości od 1,6 proc. do 3 proc. (tzw. opłata interchange).

Poseł zapytała, "czy MF widzi możliwość podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do obniżenia prowizji pobieranych od przedsiębiorców za umożliwienie klientom płacenia za towary i usługi z wykorzystaniem kart płatniczych."

Wiceminister finansów Maria Orłowska zapewniła w odpowiedzi na interpelację, że w swoich pracach resort ma na uwadze problem zbyt wysokich prowizji pobieranych przez centra rozliczeniowe w wyniku opłat ustalanych i pobieranych przez banki - wydawców kart płatniczych i organizacje płatnicze.

Ministerstwo zwróciło uwagę na skomplikowaną sieć występujących opłat związanych z obrotem bezgotówkowym. Wskazało m.in. na opłatę akceptanta (w tym interchange), opłaty dodatkowe agenta rozliczeniowego, płacone na rzecz organizacji płatniczych (np. opłaty marketingowe czy licencyjne), opłaty posiadacza karty (pobierane przez bank, czy wydawcę karty, np. za wydanie, wznowienie, czy obsługę karty).

"Wobec tak skomplikowanej struktury opłat funkcjonujących między uczestnikami rynku obrotu bezgotówkowego, przy samej obniżce opłaty interchange fee istnieje obawa, że podmioty uczestniczące w tym obrocie będą dążyły do zrekompensowania sobie w inny sposób spadku dochodów wynikających z tej opłaty" - napisała wiceminister.

MF zwróciło uwagę, że w celu doprowadzenia do zmniejszenia opłat interchange lub innych podobnych Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP powołała Zespół Roboczy ds. Opłaty Interchange (w jego pracach uczestniczy też MF). W marcu 2012 r. Zespół ten ma przedstawić wyniki swoich prac - analizę możliwości zmiany tych opłat, a w czerwcu organizacje płatnicze powinny zaprezentować harmonogram działań mających na celu dojście do oczekiwanej struktury i wielkości opłat interchange na polskim rynku.

Do czasu zakończenia prac Zespołu resort finansów wstrzymał prace legislacyjne dotyczące opłat interchange. "Ministerstwo Finansów zapewnia, że podejmie prace legislacyjne w sprawie obniżenia opłaty interchange fee w sytuacji, gdy działania pozaregulacyjne podejmowane aktualnie w tej kwestii okażą się nieskuteczne" - informuje ministerstwo.

Pod koniec stycznia Narodowy Bank Polski opublikował raport pt. "Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim". Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Zdaniem NBP opłaty te są w Polsce zdecydowanie za wysokie - ponad dwukrotnie wyższe niż średnio w UE, a ośmiokrotnie wyższe niż np. na Węgrzech czy w Finlandii. Bank centralny proponuje stopniowe obniżanie stawek opłat interchange. Według NBP w 2016 r. powinny one spaść o połowę i osiągnąć średni poziom w UE.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

Twój Biznes - pierwszy magazyn stworzony z myślą o potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw.

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...